Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

”Ruotsi on täynnä ”-lentolehtisten jakaminen oli liikaa – ruotsidemokraattien Åkesson otettiin kiinni Turkissa

06.03.2020 |17:43

Ruotsin yleisradio SVT kertoo ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkessonin kiinniotosta Turkissa.

Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Åkesson otettiin kiinni ja lähetettiin takaisin Ruotsiin Turkista. Åkesson oli Turkin ja Kreikan rajalla sijaitsevassa Erdinessä jakamassa lentolehtisiä Kreikkaan pyrkiville siirtolaisille.

Ruotsidemokraattien lentolehtisissä kerrottiin, että Ruotsi on täynnä eikä sinne mahdu enää yhtään pakolaista.

”Ruotsi on täynnä, älkää tulko meille! Emme voi antaa teille rahaa tai taata asuntoa. Anteeksi vain mutta tämä on tilanne”. Näin luki englanniksi Åkessonin jakamissa lentolehtisissä.

Allekirjoittajaksi viestiin oli laitettu ”Ruotsin kansa, Ruotsidemokraatit”.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida

22.09.2026 |14:46
10.
Suomen uutiset logo

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla

21.09.2026 |13:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi