

LEHTIKUVA
Salman Rushdien ensimmäinen haastattelu murhayrityksen jälkeen – sitkeä kirjailija ei aio antaa periksi
Viime elokuussa murhayrityksen uhriksi joutunut kirjailija Salman Rushdie on antanut ensimmäisen haastattelunsa veriteon jälkeen. Hiljalleen toipuva Rushdie on menettänyt näön toisesta silmästään. Kädessä on hermovaurio, joka haittaa kirjoittamista, mutta kirjailija ei silti aio luovuttaa.
Kirjailijoiden sananvapautta käsitelleessä esitelmätilaisuudessa puhumassa ollut Salman Rushdie joutui murhayrityksen uhriksi New Yorkin osavaltiossa viime elokuussa. Veitsellä aseistautunut islamisti ehti haavoittaa häntä lähes kuolettavasti. Rushdie joutui kuudeksi viikoksi sairaalaan.
Nyt hän on antanut ensimmäisen haastattelunsa murhayrityksen jälkeen The New Yorker -aikakauslehdelle. Pitkässä haastattelussa Rushdie muistelee kirjailijanuraansa ja elämäänsä islamistien tappouhan alla.
Päätti lakata pelkäämästä
Täytettyään viime kesänä 75 vuotta Rushdie uskoi jo selvinneensä salamurhaajilta. Ensimmäiset kymmenisen vuotta Saatanalliset säkeet -kirjansa ilmestymisen (1989) jälkeen Rushdie eli Britannian poliisin erikoisryhmän suojelussa. Mutta muutettuaan Yhdysvaltoihin vuosituhannen vaihteessa hän oli päättänyt lakata pelkäämästä ja alkaa elää vapaana, ilman poliisin vartiointia.
Syksyllä 2021 Rushdie meni naimisiin runoilija ja kirjailija Rachel Eliza Griffithsin kanssa. Tämä on hänen viides avioliittonsa. Viime kesänä Rushdie oli juuri ennen murhayritystä saanut tehtyä viimeiset korjaukset uusimpaan romaaniinsa, joka ilmestyy lähiaikoina.
Rushdien uusinkin kirja liittyy uskontoon, mutta tällä kertaa teemana on hindujen mytologia. Vaikka rivien välissä onkin luettavissa kovaa kritiikkiä hindujen ylivaltaa ajavaa Intian pääministeri Narendra Modia kohtaan, uusin kirja tulee tuskin johtamaan tappouhkauksiin ja murhayrityksiin.
Osa kulttuuriväestä paheksui Rushdien kirjaa
Haastattelussa Salman Rushdie muistelee, miten vuonna 1989 monet hänen kirjailijaystävänsä suhtautuivat ajatollah Khomeinin hänen hengestään tarjoamaan kolmen miljoonan dollarin palkkioon lähinnä vitsinä. Hän sai kuitenkin taitelijapiireiltä paljon tukea, mutta ei läheskään kaikilta.
Monet tunnetut länsimaiset kirjailijat, poliitikot ja muut julkisuuden henkilöt, kuten Germaine Greer, prinssi Charles, ex-presidentti Jimmy Carter ja muslimiksi kääntynyt muusikko Cat Stevens kritisoivat Rushdien toimintaa ja osoittivat ymmärtämystä muslimien reaktiota kohtaan. Heidän mielestään Rushdie ei olisi saanut loukata muslimien profeettaa.
Jotkut suomalaiset asiantuntijat kritisoivat 30 vuotta tappouhan alla elänyttä Rushdieta vielä häneen kohdistuneen murhayrityksen jälkeenkin. ”Islamia on kritisoitava asiallisesti”, totesi Alan Salahzadeh. ”Islamin kokonaisuudessa leimaava populismi on vastuutonta”, kommentoi kirkon johtava asiantuntija Jyri Komulainen.
”Viidentoista puukoniskun jälkeen kaikki rakastavat minua”
Rushdie sanoo haastattelussa, että monia ihmisiä tuntuu viimeisten kolmen vuosikymmenen aikana häirinneen se, että hän pysyi hengissä kaikista tappouhkauksista huolimatta.
– Ihmiset eivät pitäneet siitä, että olin hengissä, vaikka minun olisi pitänyt kuolla, Rushdie sanoo.
– Nyt kun minä melkein kuolin, kaikki rakastavat minua. Viidentoista puukoniskun jälkeen kaikki on paljon paremmin.
Salman Rushdie ei ole ainoa ihminen, joka on joutunut ajatollah Khomeinin antaman fatwan uhriksi. Saatanalliset säkeet -kirjan japaniksi kääntänyt Hitoshi Igarashi ja italiaksi kääntänyt Ettore Capriolo ovat joutuneet puukotetuiksi. Kirjan norjaksi julkaissutta William Nygaardia ammuttiin useilla laukauksilla. Useisiin kirjakauppoihin tehtiin polttopulloiskuja.
Fatwa pysyy
Ajatollah Khomeini kuoli pian sen jälkeen, kun oli antanut Rushdien kirjaa koskeneen fatwan. Hänen seuraajansa ajatollah Ali Khamenei pysyi samalla linjalla, eikä peruuttanut tappokäskyä. Päinvastoin, hänen valtakaudellaan tapporahan määrää korotettiin. Khameinin vastaus armon aneluihin oli, että fatwa pysyy, vaikka Rushdie ”katuisi ja hänestä tulisi aikansa hurskain mies”.
Rushdien murhan yrityksestä syytteessä oleva mies on 24-vuotias Hadi Matar. Hän on Kaliforniassa syntynyt Yhdysvaltain kansalainen, jonka vanhemmat ovat tulleet Libanonista. Matar on harras muslimi.
Murhayrityksen lisäksi Matar on syytteessä Rushdien kanssa esiintymässä olleeseen Henry Reeseen kohdistuneesta törkeästä pahoinpitelystä. Hän voi saada yhteensä yli 30 vuoden vankeustuomion.
Ennen murhayritystä Hadi Matar oli someviesteissään osoittanut sympatiaa Iranin islamilaista vallankumouskaartia ja islamistisia äärijärjestöjä kohtaan. Islamilaisen vallankumouskaartin johtaja Hossein Salami totesi murhayrityksen jälkeen, että Matar on toiminut ”rohkeasti”. Ei ole tiedossa, riittääkö murhan yrittäminen jonkinlaisen pienemmän palkkion saamiseen.
Oikea silmä sokeutui
Murhayrityksen jälkeen Salman Rushdie oli kuusi viikkoa sairaalahoidossa. Hän on menettänyt oikean silmänsä näkökyvyn. Toisessa kädessä on hermovaurio, mutta peukaloon ja etusormeen on jo tunto palannut. Käden kuntoutus jatkuu.
Rushdie kertoo, että tunnon puuttuminen osasta sormista haittaa kirjoittamista. Mutta murhayrityksen jättämät henkiset arvet haittaavat vieläkin enemmän. Traumaperäisen stressihäiriön takia ajatuksia on vaikea kasata ja kirjoittaminen ei suju. Siitä huolimatta Rushdie aikoo sitkeästi jatkaa kirjoittamista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Iranin islamilainen vallankumouskaarti Hossein Salami Henry Reese William Nygaard Ettore Capriolo Hitoshi Igarashi Alan Salahzadeh Cat Stevens Jimmy Carter prinssi Charles Germaine Greer hindujen ylivalta Rachel Eliza Griffiths ajatollah Ali Khamenei Jyri Komulainen Hadi Matar Saatanalliset säkeet Salman Rushdie Ajatollah Khomeini Narendra Modi Hindulaisuus Intia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Salman Rushdieta puukotettiin puhetilaisuudessa Yhdysvalloissa – äärimuslimien tappolistalla jo yli 30 vuotta

Riikka Purra kommentoi Salman Rushdien puukotusta: ”Toivottavasti Salman Rushdie selviää tästäkin raukkamaisesta hyökkäyksestä”

Puukotettu Salman Rushdie on toipumassa, mutta islamistien viha häntä kohtaan ei ole laantunut – Iranin lehdistö juhlii tapausta ja ylistää hyökkääjää

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Säpolta terrorismivaroitus koko Ruotsiin: Ääri-islamistit hautovat kostoa Koraanin poltosta ja huostaanotoista

Khamenein hallintoa vastustavat iranilaiset opiskelijat vaativat Oulun yliopiston monimuotoisuuskoulutuksen perumista – taustalla kouluttajan isän ja veljen suhteet Iranin hallintoon

Suomessa sana on ”vapaa”, kunhan ei puhuta islamista tai maahanmuutosta – Tynkkyselle politiikka on käynyt kalliiksi
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kritisoi Facebook-kirjoituksessaan tilannetta, jossa Suomeen tuodaan poltettavaksi jätettä Italiasta ilmastonmuutoksen takia, kun turvetta pidetään ilmastopahiksena. Aittakummun mukaan jätteiden rahtaaminen ulkomailta on ristiriidassa sen kanssa, että kotimaista turvetta ei hyödynnetä energiantuotannossa.















