

LEHTIKUVA
Salman Rushdien ensimmäinen haastattelu murhayrityksen jälkeen – sitkeä kirjailija ei aio antaa periksi
Viime elokuussa murhayrityksen uhriksi joutunut kirjailija Salman Rushdie on antanut ensimmäisen haastattelunsa veriteon jälkeen. Hiljalleen toipuva Rushdie on menettänyt näön toisesta silmästään. Kädessä on hermovaurio, joka haittaa kirjoittamista, mutta kirjailija ei silti aio luovuttaa.
Kirjailijoiden sananvapautta käsitelleessä esitelmätilaisuudessa puhumassa ollut Salman Rushdie joutui murhayrityksen uhriksi New Yorkin osavaltiossa viime elokuussa. Veitsellä aseistautunut islamisti ehti haavoittaa häntä lähes kuolettavasti. Rushdie joutui kuudeksi viikoksi sairaalaan.
Nyt hän on antanut ensimmäisen haastattelunsa murhayrityksen jälkeen The New Yorker -aikakauslehdelle. Pitkässä haastattelussa Rushdie muistelee kirjailijanuraansa ja elämäänsä islamistien tappouhan alla.
Päätti lakata pelkäämästä
Täytettyään viime kesänä 75 vuotta Rushdie uskoi jo selvinneensä salamurhaajilta. Ensimmäiset kymmenisen vuotta Saatanalliset säkeet -kirjansa ilmestymisen (1989) jälkeen Rushdie eli Britannian poliisin erikoisryhmän suojelussa. Mutta muutettuaan Yhdysvaltoihin vuosituhannen vaihteessa hän oli päättänyt lakata pelkäämästä ja alkaa elää vapaana, ilman poliisin vartiointia.
Syksyllä 2021 Rushdie meni naimisiin runoilija ja kirjailija Rachel Eliza Griffithsin kanssa. Tämä on hänen viides avioliittonsa. Viime kesänä Rushdie oli juuri ennen murhayritystä saanut tehtyä viimeiset korjaukset uusimpaan romaaniinsa, joka ilmestyy lähiaikoina.
Rushdien uusinkin kirja liittyy uskontoon, mutta tällä kertaa teemana on hindujen mytologia. Vaikka rivien välissä onkin luettavissa kovaa kritiikkiä hindujen ylivaltaa ajavaa Intian pääministeri Narendra Modia kohtaan, uusin kirja tulee tuskin johtamaan tappouhkauksiin ja murhayrityksiin.
Osa kulttuuriväestä paheksui Rushdien kirjaa
Haastattelussa Salman Rushdie muistelee, miten vuonna 1989 monet hänen kirjailijaystävänsä suhtautuivat ajatollah Khomeinin hänen hengestään tarjoamaan kolmen miljoonan dollarin palkkioon lähinnä vitsinä. Hän sai kuitenkin taitelijapiireiltä paljon tukea, mutta ei läheskään kaikilta.
Monet tunnetut länsimaiset kirjailijat, poliitikot ja muut julkisuuden henkilöt, kuten Germaine Greer, prinssi Charles, ex-presidentti Jimmy Carter ja muslimiksi kääntynyt muusikko Cat Stevens kritisoivat Rushdien toimintaa ja osoittivat ymmärtämystä muslimien reaktiota kohtaan. Heidän mielestään Rushdie ei olisi saanut loukata muslimien profeettaa.
Jotkut suomalaiset asiantuntijat kritisoivat 30 vuotta tappouhan alla elänyttä Rushdieta vielä häneen kohdistuneen murhayrityksen jälkeenkin. ”Islamia on kritisoitava asiallisesti”, totesi Alan Salahzadeh. ”Islamin kokonaisuudessa leimaava populismi on vastuutonta”, kommentoi kirkon johtava asiantuntija Jyri Komulainen.
“Viidentoista puukoniskun jälkeen kaikki rakastavat minua”
Rushdie sanoo haastattelussa, että monia ihmisiä tuntuu viimeisten kolmen vuosikymmenen aikana häirinneen se, että hän pysyi hengissä kaikista tappouhkauksista huolimatta.
– Ihmiset eivät pitäneet siitä, että olin hengissä, vaikka minun olisi pitänyt kuolla, Rushdie sanoo.
– Nyt kun minä melkein kuolin, kaikki rakastavat minua. Viidentoista puukoniskun jälkeen kaikki on paljon paremmin.
Salman Rushdie ei ole ainoa ihminen, joka on joutunut ajatollah Khomeinin antaman fatwan uhriksi. Saatanalliset säkeet -kirjan japaniksi kääntänyt Hitoshi Igarashi ja italiaksi kääntänyt Ettore Capriolo ovat joutuneet puukotetuiksi. Kirjan norjaksi julkaissutta William Nygaardia ammuttiin useilla laukauksilla. Useisiin kirjakauppoihin tehtiin polttopulloiskuja.
Fatwa pysyy
Ajatollah Khomeini kuoli pian sen jälkeen, kun oli antanut Rushdien kirjaa koskeneen fatwan. Hänen seuraajansa ajatollah Ali Khamenei pysyi samalla linjalla, eikä peruuttanut tappokäskyä. Päinvastoin, hänen valtakaudellaan tapporahan määrää korotettiin. Khameinin vastaus armon aneluihin oli, että fatwa pysyy, vaikka Rushdie “katuisi ja hänestä tulisi aikansa hurskain mies”.
Rushdien murhan yrityksestä syytteessä oleva mies on 24-vuotias Hadi Matar. Hän on Kaliforniassa syntynyt Yhdysvaltain kansalainen, jonka vanhemmat ovat tulleet Libanonista. Matar on harras muslimi.
Murhayrityksen lisäksi Matar on syytteessä Rushdien kanssa esiintymässä olleeseen Henry Reeseen kohdistuneesta törkeästä pahoinpitelystä. Hän voi saada yhteensä yli 30 vuoden vankeustuomion.
Ennen murhayritystä Hadi Matar oli someviesteissään osoittanut sympatiaa Iranin islamilaista vallankumouskaartia ja islamistisia äärijärjestöjä kohtaan. Islamilaisen vallankumouskaartin johtaja Hossein Salami totesi murhayrityksen jälkeen, että Matar on toiminut “rohkeasti”. Ei ole tiedossa, riittääkö murhan yrittäminen jonkinlaisen pienemmän palkkion saamiseen.
Oikea silmä sokeutui
Murhayrityksen jälkeen Salman Rushdie oli kuusi viikkoa sairaalahoidossa. Hän on menettänyt oikean silmänsä näkökyvyn. Toisessa kädessä on hermovaurio, mutta peukaloon ja etusormeen on jo tunto palannut. Käden kuntoutus jatkuu.
Rushdie kertoo, että tunnon puuttuminen osasta sormista haittaa kirjoittamista. Mutta murhayrityksen jättämät henkiset arvet haittaavat vieläkin enemmän. Traumaperäisen stressihäiriön takia ajatuksia on vaikea kasata ja kirjoittaminen ei suju. Siitä huolimatta Rushdie aikoo sitkeästi jatkaa kirjoittamista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Iranin islamilainen vallankumouskaarti Hossein Salami Henry Reese William Nygaard Ettore Capriolo Hitoshi Igarashi Alan Salahzadeh Cat Stevens Jimmy Carter prinssi Charles Germaine Greer hindujen ylivalta Rachel Eliza Griffiths ajatollah Ali Khamenei Jyri Komulainen Hadi Matar Saatanalliset säkeet Salman Rushdie Ajatollah Khomeini Narendra Modi Hindulaisuus Intia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Salman Rushdieta puukotettiin puhetilaisuudessa Yhdysvalloissa – äärimuslimien tappolistalla jo yli 30 vuotta

Riikka Purra kommentoi Salman Rushdien puukotusta: “Toivottavasti Salman Rushdie selviää tästäkin raukkamaisesta hyökkäyksestä”

Puukotettu Salman Rushdie on toipumassa, mutta islamistien viha häntä kohtaan ei ole laantunut – Iranin lehdistö juhlii tapausta ja ylistää hyökkääjää

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Säpolta terrorismivaroitus koko Ruotsiin: Ääri-islamistit hautovat kostoa Koraanin poltosta ja huostaanotoista

Khamenein hallintoa vastustavat iranilaiset opiskelijat vaativat Oulun yliopiston monimuotoisuuskoulutuksen perumista – taustalla kouluttajan isän ja veljen suhteet Iranin hallintoon

Suomessa sana on ”vapaa”, kunhan ei puhuta islamista tai maahanmuutosta – Tynkkyselle politiikka on käynyt kalliiksi
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.