

Lehtikuva
Sisäministeri Mari Rantanen: ”Ilman toimivia palautuksia ei ole toimivaa turvapaikkapolitiikkaa”
Sisäministeri Mari Rantanen aloitti torstaina virkaansa kuuluvan EU-taipaleen ja joutui ministerikokouksessa heti kuuman muuttoliikekeskustelun ytimeen. Turvapaikkaa vaille jääneiden laittomien maahantulijoiden palaukset lähtömaihinsa on saatava toimimaan EU-tasolla ja itse asiassa koko turvapaikkaprosessi pitäisi siirtää unionin ulkopuolelle.
Mari Rantasen mielestä on tarpeellista miettiä ennakkoluulottomasti uusia mahdollisuuksia muuttoliikkeen hillitsemiseksi esimerkiksi uudentyyppisillä muuttoliikekumppanuuksilla kolmansien maiden kanssa.
– Keskeistä on myös saada unionin muuttoliikepakti eli EU:n yhteisen maahanmuutto- ja turvapaikkajärjestelmän uudistus maaliin tällä lainsäädäntökaudella, ministeri totesi tiedotustilaisuudessa Brysselissä.
– Kyllähän ihan olennaista ovat palautukset, jotka eivät toimi EU-tasolla. Eivät toki kansallisellakaan tasolla mutta se liittyy tähän EU-politiikkaan. Se on sellainen asia, joka tietenkin täytyy saada toimimaan.
– Meillä ei voi olla toimivaa turvapaikkapolitiikkaa, jos siinä ei ole toimivaa paluu- ja palautuspolitiikkaa.
Turvapaikkaprosessi EU:n ulkopuolelle
Muuttoliikkeen ulkoista ulottuvuutta käsiteltiin kokouksessa ”aika pitkäänkin”. Tarkoituksena on löytää ”lähestymistavan muutos” siihen, miten muuttoliikkeen poikkeustilanteisiin suhtaudutaan ja miten niiden tapahtuessa konkreettisesti toimitaan.
– Hallitus suhtautuu avoimesti sellaisiin EU-tason toimiin ja ehdotuksiin, joilla pyritään edistämään turvapaikkaprosessin ja kansainvälisen suojelun toteuttamista kolmansissa maissa.
– Samoin nostin Suomen osalta hallituksen kirjauksen siitä, että voitaisiin pohtia myös sellaisen mekanismin käyttöönottoa, jolla voitaisiin keskeyttää turvapaikkahakemusten vastaanotto esimerkiksi sellaisissa tilanteissa, jotka ovat seurausta vieraan valtion vihamielisistä toimista.
Taakanjako puhuttaa edelleen
Erityisesti Italia, Espanja ja Saksakin ovat jo pitkään nostaneet esille epäoikeudenmukaiseksi kokemansa tilanteen, jossa pakolaisten ja laittomien siirtolaisten kasvava määrä koskettaa erityisesti näitä jäsenmaita.
EU on pyrkinyt sopimaan toimista, joilla pakolaisia jaetaan mahdollisessa poikkeustilanteessa jäsenmaiden kesken. Jäsenmaa voi pakolaisten sijoittamisen sijasta maksaa korvausta tai hoitaa velvoitteensa vaikkapa materiaaliavun kautta.
– Hallitusohjelman mukaisesti Suomi kannattaa EU-tasolla taakanjaon vapaaehtoisuutta, se on tietysti tärkeätä. Tokikaan tässä kokouksessa ei ratkaisua tähän vaikeaan kysymykseen löytynyt.
Muuttoliikettä koskevat neuvottelut ovat edelleen käynnissä, kuten ne ovat olleet hyvin pitkään tähänkin asti. Sen sijaan kokouksessa saavutettiin poliittinen yhteisymmärrys Ukrainan sodan alta paenneiden tilapäisen suojelun jatkamisesta vielä vuodella eteenpäin.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- turvapaikkahakemusten keskeyttäminen muuttoliikkeen ulkoinen ulottuvuus EU:n yhteinen maahanmuutto- ja turvapaikkajärjestelmä muuttoliikepakti EU-kokous Ukrainan sota tilapäinen suojelu palautukset Euroopan unioni Turvapaikkapolitiikka Bryssel Taakanjako Mari Rantanen SIsäministeri EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Bergbom: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka noudattaa yleispohjoismaista linjaa – ”Se ei ole rasismia, se ei sisällä muukalaisvihaa”

Sisäministeri Rantanen esittää tehostettuja alueellisia tarkastuksia katuväkivallan kitkemiseksi: Tarvitaan uusia toimia, jotta emme ajaudu Ruotsin tielle

Italia haluaa laittomat maahantulijat säilöön jopa 18 kuukaudeksi – vapaus koittaa vasta palautuksen tai oleskeluluvan myötä

Maasta poistaminen tehostuu Ruotsissa – karkotettavat säilöön tai panta jalkaan karkotusta odottaessa

Vigelius: Suomeen eivät jatkossakaan ole tervetulleita Isis- tai katujengiosaajat

Ruotsin hallitus haluaa vauhtia paluumuuttoon – kannustaa Somalian hallitusta yhteistyöhön mahdollisella kehitysavun leikkauksella

Maahanmuuttokriittisyys kasvaa Saksassa ja se näkyy myös vaalituloksissa

Vastaanottokeskus tulla tupsahti Espoon Miilukorpeen – paikalliset asukkaat vastustavat: ”Pelottaa nuoren tytön äitinä”

Pohjoismaiden maahanmuuttoministerit pääsivät yhteisymmärrykseen laittomasti maassa olevien palautuksista
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
















