
LEHTIKUVA
Suomalaiset ja ukrainalaiset kehittivät yhdessä tehokkaan droonin – Ronkainen: Koko läntinen liittouma hyötyy Ukrainan kanssa tehdystä yhteistyöstä
Suomalainen puolustusalan yritys Insta on kehittänyt yhdessä ukrainalaisen kumppanin kanssa tehokkaan droonin, jota kaupataan Ukrainalle. Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Jari Ronkainen pitää itsestään selvänä, että tulevaisuuden sodissa droonien merkitys entisestään korostuu ja että Suomen pitää hakea Ukrainasta kaikki se tieto, mitä tulevaisuuden sodissa tarvitaan.
Ylen julkaisemassa uutisessa kerrotaan suomalaisen korkean teknologian yrityksen ja Puolustusvoimien strategisen kumppanin, Instan, kehittäneen yhdessä ukrainalaisen kumppanin kanssa Ukrainan markkinoille tarkoitetun Steel Eagle ER -droonin, joka liitää tavallista kauemmas. Drooni esiteltiin tänään Helsingissä SecD Day -tapahtumassa.
Kansanedustaja Jari Ronkainen näkee Suomen ja Ukrainan välisessä yhteistyössä paljon hyötyjä Suomen omankin varautumisen kannalta.
– Puolustusvoimien pitää totta kai hyödyntää kaikki se tieto, mitä Ukrainan sodasta ja droonien käytöstä sodankäynnissä voi irti saada. Vaikka sota onkin ikävä asia, niin realismia on sekin, että drooneja käytetään sodissa nykyään vahvasti ja yhteistyön kautta Suomellakin on niistä paljon opittavaa, Ronkainen sanoo.
Droonit ovat tulevaisuuden sodankäyntiä
Ukrainan kokemuksista Venäjän hyökkäyssodassa on opittu sen verran, että droonien käyttö ja niiden merkitys tulevaisuuden sodissa tulee kasvamaan koko ajan. Droonien kehitys menee koko ajan eteenpäin, ja myös Suomen on pysyttävä mukana siinä kehityksessä. Tällä hetkellä paras tapa mukana pysymiseksi on imuroida kaikki se tieto, mitä Ukrainasta on saatavilla.
– Ei pelkästään Suomi vaan koko läntinen yhteisö hyötyvät siitä, että sodankäynnissä voidaan hakea erilaisia variaatioita ja skenaarioita siitä, miten drooneja voi käyttää. Se on tulevaisuuden sodankäyntiä, Ronkainen toteaa.
Pirullinen ase
Nykyaikaisessa sodassa droonit ovat äärimmäisen tärkeitä sekä puolustajalle että hyökkääjälle. Droonien epäsuoran tulen vaikutuskyky on hyvä ottaen huomioon, että droonin tuhoaminen on hyvin vaikeaa. Droonit ovat tärkeitä myös tiedustelun kannalta. Ukrainalle on puolustautumissodankäynnissään äärimmäisen tärkeää tietää vihollisen liikkeet ja ennakoida niiden perusteella, mitä vihollinen seuraavaksi aikoo.
– Droonit ovat valtavan tärkeässä roolissa Ukrainalle, mutta niin kuin on nähty, se on kova ase myös Venäjälle. Niillä pystytään tekemään tihutöitä, eivätkä niiden kustannukset ole valtavan suuria ottaen huomioon sen, miten suurta tuhoa niillä voi saada aikaiseksi. Toki Ukraina pystyy tekemään saman Venäjän hyökkäysrintamalla pudottamalla hyökkääjälle kranaatteja niskaan. Drooni on pirullinen ase, Ronkainen pohtii.
Riskit merkittäviä Ukrainan maaperällä
Ylen jutussa kerrotaan Steel Eagle ER -droonia kehitellyn Ukrainassa rintamaolot huomioiden. Ronkainen ei tiedä yksityiskohtaisesti, minkälaisissa olosuhteissa ja missä päin Ukrainaa droonia on kehitetty, mutta pitää itsestään selvänä, että riskit ovat merkittäviä silloin kun toimitaan Ukrainan maaperällä missä päin Ukrainaa hyvänsä, rintamalinjasta ja sen lähialueista puhumattakaan.
– Aina kun mennään Ukrainan rajojen sisäpuolelle, niin ainahan siinä omat riskinsä on. Se, onko Ukrainan kanssa tehdyllä yhteistyöllä riskejä Installe yrityksenä ajatellen vaikkapa Venäjän vihamielisiä toimia, niin siihen en jaksa uskoa, että asialla valtavan suurta merkitystä olisi, Ronkainen sanoo.
Suomelle myös kaupallisia hyötyjä
Ronkainen näkee tärkeäksi sen, että läntinen liittouma ja Suomi osana liittoumaa tukevat Ukrainaa. Suomi onkin hoitanut mallikkaasti oman osuutensa. Nyt kun Suomi on osa Natoa, niin myös Ukraina pääsee hyödyntämään Suomen osaamista droonien kehittämisessä, jos kaupat saadaan aikaiseksi. Sillä taas voi olla Suomelle myös kaupallisia hyötyjä, joten Ronkainen näkee Ukrainan kanssa tehdyssä yhteistyössä pelkästään positiivisia puolia Suomen kannalta.
– Koko maailma näkee nyt sen, että droonit ovat tärkeässä roolissa tulevaisuuden konflikteissa. Natonkin pitää olla siihen varautunut, ja silloin on hyvä, että myös joillakin Nato-mailla on osaamista siihenkin puoleen.
Droonien torjunta on suuri haaste
Ronkainen uskoo, että tulevaisuudessa joudutaan varmasti panostamaan entistä enemmän myös siihen puoleen, miten droonit torjutaan. Se on iso haaste, kun tiedetään, että ohjukset ovat valtavan kalliita ja tehottomia droonien torjumisessa. Mikä silloin on tehokkain työkalu droonihyökkäysten torjumiseksi?
– Uskon, että ratkaisu tähän ongelmaan saadaan samaan aikaan kun drooneja kehitetään, niin kuin yleensä käy. Siinä on kaksi merkittävää elementtiä tulevaisuuden sodankäynnissä, Ronkainen uskoo.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Lue myös
Artikkeliin liittyvät aiheet
- droonien torjuminen läntinen liittouma Insta sodankäynti Ukrainan ja Suomen välinen yhteistyö droonit Ukrainan tukeminen Venäjän hyökkäyssota konfliktit Puolustusvoimat Jari Ronkainen Ukraina Venäjä nato
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Tekoäly valtaa taistelukentät – droonit tekevät itsenäisesti selvää venälaistankeista
Ukrainan sodassa käytetään jo drooneja, jotka pystyvät tunnistamaan venäläisiä panssaroituja ajoneuvoja tekoälyn avulla. Asevalmistajan mukaan tekoäly tuhoaa panssarivaunut itsenäisesti, ilman ihmisen suoraa myötävaikutusta. Tekoälyllä on puolensa mutta myös riskinsä.

Suomi ja Ukraina solmivat terveysalan yhteistyösopimuksen – ministeri Juuso: ”Suomella on paljon opittavaa siitä, miten terveydenhuolto voi pysyä toimintakykyisenä haastavissakin olosuhteissa”
Suomi ja Ukraina ovat allekirjoittaneet merkittävän kahdenvälisen sopimuksen terveydenhuoltosektorin yhteistyöstä perjantaina 18. lokakuuta 2024 Helsingissä. Ukrainan terveysministeri Viktor Liashko ja Suomen sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso tapasivat allekirjoitustilaisuuden yhteydessä ja vierailivat Uudessa lastensairaalassa Helsingissä.

Antikainen: Scholzin päätös jättää Ukraina ilman apua on häpeällinen – Tuppurainen siunasi Suomen demarien tuen Berliinissä
Saksan liittokansleri Olaf Scholz (SPD) päätti estää noin kolmen miljardin euron arvoisen tukipaketin Ukrainalle. Tukipaketti olisi sisältänyt kriittisiä puolustusjärjestelmiä, kuten IRIS-T-ilmatorjuntajärjestelmiä ja Patriot-ilmatorjuntaohjuksia, joita Ukraina on pyytänyt suojellakseen kansalaisiaan Venäjän aggressioilta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä ja vastuuttomana.

Suomi jatkaa Ukrainan jälleenrakentamisen tukea – monille suomalaisyrityksille avautumassa uusia liiketoimintamahdollisuuksia
Ulkoministeriö on tänään julkaissut toisen osan Suomen kansallisesta Ukrainan jälleenrakennussuunnitelmasta. Suomen tuki sisältää kehitysyhteistyötä, humanitaarista apua ja materiaaliapua. - Kuten hallitusohjelmassa olemme todenneet, Suomi tukee Ukrainaa niin kauan kuin on tarpeen, ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio sanoo.

Yöllä nousevat piiloistaan Butšan noidat – naiset putsaavat Ukrainan taivasta vihollisen drooneista
Päivisin he ovat eläinlääkäreitä, opettajia, yrittäjiä. Yöllä heistä kuoriutuu aivan jotakin muuta. Butšan noidat puhdistavat ilmatilaa venäläisten drooneista rynnäkkö- ja konekivääreillä. Vuoden 2022 verilöyly ja kansanmurha eivät unohdu, oli sodan lopputulos mikä hyvänsä.
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.

Toimeentulotukimenot kasvussa – jo yli puolet somaliaa ja arabiaa puhuvista nostaa tukea
Perustoimeentulotuen maksatus kasvoi viidenneksellä vuonna 2025. Tukea saaneissa kotitalouksissa asui noin kuusi ja puoli prosenttia Suomen väestöstä. Koko maan tasolla somalia ja arabiaa puhuvista noin puolet nostaa perustoimeentulotukea














