

Ison-Britannian tilanne laittomasti maassa oleskelevien ja maahan pyrkivien siirtolaisten kanssa alkaa olla tukala. Myös laillisesti maassa olevat islamistit lisäävät kaaosta ja kustannuksia. / LEHTIKUVA
Suomen Perustan tutkija maahanmuuton kustannuksista Euroopassa: Maahanmuutto käy erittäin kalliiksi Saksalle ja Hollannille – brittiparlamentti toimii jo islamistien ehdoilla
Ajatuspaja Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen on kommentoinut viestipalvelu X:ssä (ent. Twitter) tuoreita tutkimuksia Hollannista ja Saksasta, joissa on tutkittu maahanmuuton vaikutuksia julkiseen talouteen. Lisäksi Salminen kertoo brittiparlamentin käytännössä toimivan jo islamistien ehdoilla edustajien henkeen kohdistuvien tappouhkauksien vuoksi.
Nykyisenkaltainen laajamittainen maahanmuutto Euroopan ulkopuolelta tuottaa laajoja julkistaloudellisia ja muita yhteiskunnallisia ongelmia, kirjoittaa ajatuspaja Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen viestipalvelu X:ssä.
– Se on siten kestämätöntä hyvinvointivaltion kannalta ja vain lisää paineita julkiselle taloudelle väestön ikääntymisen lisäksi. Näin kirjoittaa Saksan suurimpiin viikkolehtiin kuuluva Focus viitaten kahteen uuteen hollantilaistutkimukseen sekä tuoreeseen saksalaiseen tutkimukseen maahanmuuton julkisen talouden vaikutuksista, Salminen kirjoittaa.
Nykyinen laajamittainen maahanmuutto Euroopan ulkopuolelta tuottaa laajoja julkistaloudellisia ja muita yhteiskunnallisia ongelmia.
Se on siten kestämätöntä hyvinvointivaltion kannalta ja vain lisää paineita julkiselle taloudelle väestön ikääntymisen lisäksi.
— Näin kirjoittaa… pic.twitter.com/RXvmK6iRPf
— Samuli Salminen (@Samuli_Salminen) February 27, 2024
Kuuden biljoonan euron lasku
Professori Bernd Raffelhüschen johtaman tutkimuksen mukaan maahanmuutto kasvattaa Saksan julkisen talouden alijäämää 13,4 biljoonasta eurosta 19,2 biljoonaan euroon – eli maahanmuutto kasvattaa alijäämää 5,8 biljoonalla eurolla – määrältään ja pärjäämiseltään nykyisenkaltaisen maahanmuuton jatkuessa myös tulevaisuudessa.
– Maahanmuutosta ei siis ole ratkaisuksi ikääntyvän väestön tuomiin paineisiin julkiselle taloudelle. Professori korostaa sitä, että Saksan julkinen talous on jo tätä nykyä kestämättömällä perustalla, mutta maahanmuutto vain lisää kestämättömyyttä entisestään, Salminen kertoo.
– Maahanmuutto kasvattaa julkisen talouden alijäämää erityisesti siksi, että maahanmuuttajien palkat ja siten heidän maksamansa verot yms. maksut jäävät pieniksi eli he osallistuvat kantaväestöä vähemmän hyvinvointivaltion rahoittamiseen, vaikka käyttävät julkisia palveluita.
– Vaikka Saksaan tulisi nykyisenkaltaisen maahanmuuton lisäksi vuosittain 100 000 korkeasti koulutettua maahanmuuttajaa, niin myös tässä tapauksessa maahanmuutto jäisi kokonaisuudessaan ”miinukselle”, eli se kasvattaisi julkisen talouden alijäämää verrattuna skenaarioon, jossa maahanmuuttoa ei ole. Tosin alijäämä kasvaisi vähemmän kuin nykyisenkaltaisen maahanmuuton jatkuessa.
Saksalainen julkisen talouden professori: nykyinen maahanmuutto maksaa Saksan julkiselle taloudelle lähes 6 biljoonaa euroa.
🔹Professori Bernd Raffelhüschen johtaman tutkimuksen** mukaan maahanmuutto kasvattaa Saksan julkisen talouden alijäämää 13,4 biljoonasta eurosta 19,2… pic.twitter.com/o4J2PP9FPG
— Samuli Salminen (@Samuli_Salminen) February 26, 2024
Rajoittamaton maahanmuutto tuhoaa hyvinvointivaltion
Salminen kommentoi myös saksalaisen Bild-lehden artikkelia, jossa on julkaistu hollantilaisen maahanmuuttotutkijan Jan van de Beekin tutkimuksen luvut maahanmuuton kustannuksista. Tutkimuksen mukaan Afrikasta tulleiden pakolaisten elinkaarivaikutukset ovat keskimäärin -625 000 euroa/henkilö. Kaikkien perheenyhdistämisten elinkaarivaikutukset ovat -275 000 euroa/henkilö ja opiskelumaahanmuuton vaikutukset -75 000 euroa/henkilö.
Ainoaksi maahanmuuton perusteella positiiviseksi väyläksi elinkaarivaikutuksiin van de Beekin tutkimus mainitsee työperäisen maahanmuuton, +125 000 euroa/henkilö.
– Van de Beek huomauttaa kuitenkin itse tutkimuksessa, että positiivinen vaikutus koskee vain osaa työperäistäkin maahanmuuttoa. Vain tietyt länsimaat ja osa Itä-Aasiasta jäävät julkisen talouden kannalta positiiviseksi työperäisessäkin maahanmuutossa, Salminen huomauttaa.
"Rajoittamaton maahanmuutto tuhoaa hyvinvointivaltion"
— Hollantilaisen maahanmuuttotutkijan Jan van de Beekin tutkimuksen luvut esillä Bildin artikkelissa.🔹Afrikasta tulleiden pakolaisten elinkaarivaikutukset keskimäärin -625 000 euroa/henkilö.
🔹Kaikilla… pic.twitter.com/cMWtgR6VrC— Samuli Salminen (@Samuli_Salminen) February 8, 2024
Brittiparlamentti taipuu islamismin uhan alla
Tutkija Samuli Salminen kysyy, kuka määrää Britanniassa, kun Britannian parlamentti taipuu islamistisen väkivallan uhan alla. Noin viikko sitten Ison-Britannian parlamentissa syntyi totaalinen kaaos Gazan tulitaukoa koskevan debatin aikana parlamentin puhemiehen rikottua parlamentin protokollaa. Puhemies Lindsay Hoyle selitti syyksi toiminnalleen monien brittimeppien kokeman väkivallan uhan.
Monet työväenpuolueen edustajat ovat saaneet palestiinalaisaktivistien taholta jopa tappouhkauksia, elleivät he äänestä tietyllä tavalla Israelin ja Hamasin sotaa koskevissa kysymyksissä. Väkivallan uhka on brittipoliitikoille hyvin todellinen, sillä vuonna 2021 Israel-myönteinen poliitikko David Amess puukotettiin hengiltä radikaali-islamistin toimesta Belfairsin metodistikirkossa.
"The debacle also highlights the threat of violent Islamism in British politics."
"[..]Members of Parliament now feel that they have to vote in a certain way to safeguard their safety and the safety of their family."https://t.co/8gdmU4RAJH
— Samuli Salminen (@Samuli_Salminen) February 23, 2024
Britannian islamisoituminen etenee: https://t.co/GFCUwcSKNE
— Samuli Salminen (@Samuli_Salminen) February 22, 2024
Britannian islamisoituminen etenee: https://t.co/078A6myap5
— Samuli Salminen (@Samuli_Salminen) February 23, 2024
Oikeusministeri eroaa tappouhkauksien vuoksi
Konservatiivinen oikeusministeri Mike Freer jättää politiikan saamiensa tappouhkauksien vuoksi. The Free Press -lehti pitää Freerin päätöstä laittaa omansa ja perheensä turvallisuus julkisen toiminnan edelle valitettavana osoituksena nykyisestä maailmantilanteesta. Se osoittaa, että radikaali-islamististen terroristien veto-oikeus sananvapauteen väkivallan uhalla on edelleen voimissaan Isossa-Britanniassa.
Turvallisuusministeri Tom Tugendhat on paljastanut Iranin hallinnon värvänneet rikollisjengejä ”kartoittamaan” Isossa-Britanniassa asuvia juutalaisia suunnitteilla olevia väkivaltaisia iskuja varten. Nämä iskut pitävät sisällään korkean profiilin juutalaisten murhat siinä tapauksessa, että Israel hyökkäisi Iraniin. Viime kuussa Ison-Britannian terrorisminvastaisen viraston päällikkö kertoi Israelin ja Hamasin välisen sodan kasvattaneen islamistisen väkivallan uhkaa Ison-Britannian maaperällä.
Britannian islamisaatio etenee — ei kykene suojelemaan edes omaa oikeusministeriään.
"Mike Freer—a gay, conservative justice minister—is leaving Parliament because of threats to his life."
Otteita artikkelista:
"Freer’s decision to prioritize his family’s well-being is a… pic.twitter.com/tdWLKBcYX0
— Samuli Salminen (@Samuli_Salminen) February 7, 2024
Barcelonassa jo 80 % pidätetyistä on ulkomaalaisia
Välimeren yli suuntautuvan laittoman maahanmuuton tuhoisat seuraukset näkyvät ympäri Eurooppaa, Salminen kertoo. Esimerkiksi Barcelonassa väkivaltaisissa ryöstöissä ulkomaalaisten osuus oli 80 % pidätetyistä. Seksuaalirikoksissa osuus oli 81 % ja 70 %. Lähes puolet (48 %) Katalonian vangeista on ulkomaalaisia, ja 88 % ulkomaalaisista vangeista on EU:n ulkopuolelta, kun koko Espanjassa luku on 81 %.
– Poliisin mukaan ylivoimaisesti suurin osa rikoksista Barcelonassa on ulkomaalaisten tekemiä – ja suurin osa ulkomaalaisista rikollisista on yksin tulleita alaikäisiä Pohjois-Afrikasta, Salminen kirjoittaa.
Välimeren yli suuntautuvan laittoman maahanmuuton tuhoisat seuraukset näkyvät ympäri Eurooppaa — Barcelonassa peräti 80 % pidätetyistä on ulkomaalaisia*.
🔹Esimerkiksi väkivaltaisissa ryöstöissä ulkomaalaisten osuus oli 80 % pidätetyistä**.
🔹Seksuaalirikoksissa osuus oli 81 %… pic.twitter.com/f96XrYn2Yh— Samuli Salminen (@Samuli_Salminen) February 13, 2024
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Barcelona Mike Freer Jan van de Beek Bernd Raffelhüsch radikaali islamismi Israelin ja Hamasin sota Tom Tugendhat palestiinalaiset ei-työperäinen maahanmuutto ulkomaalaistaustainen rikollisuus David Amess tappouhkaukset Gaza Lindsay Hoyle Iran Työperäinen maahanmuutto Eurooppa Iso-Britannia Maahanmuuton kustannukset Samuli Salminen Hollanti Terrorismi Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Afrikkalaisten kansainvaellus kohti Eurooppaa kiihtyy Atlantilla – Kanarialle rantautui lähes 10 000 laitonta siirtolaista kahdessa viikossa

Puheenjohtaja Purra perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksessa: Himoverottaminen ei korjaa valtiontalouden ongelmia – ”Meillä ei ole maksajia, meillä ei ole rahaa”

Riikka Purra: Maahanmuutto on perustavanlaatuisin Suomea ja Eurooppaa koskeva uhka

Suomen Perustan toiminnanjohtaja tyrmää Hesarin pääkirjoituksen: Ei selvästi pysty tarkastelemaan maahanmuuttoa objektiivisesti

Turvapaikanhakijoita velvoitetaan Saksassa yleishyödyllisiin töihin

Siirtolaispolitiikka on ajautumassa umpikujaan – turvapaikkakäsittelyn siirtämistä kolmanteen maahan aletaan selvittää myös Saksassa

Ruotsin poliisi pidätti neljä islamistia epäiltyinä terroriteon valmistelusta

Valtioneuvosto laatii kansallisen turvallisuuden strategian

Tärkeä ennakkotapaus Ruotsissa: Poika rakensi pommeja kotona – kunnan asuntoyhtiö antoi koko perheelle häädön
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.















