

LEHTIKUVA
Trump johtaa selvästi presidentinvaalien kannatuskyselyssä – yliopistomellakat heikentäneet Bidenin suosiota entisestään
Yhdysvaltain presidentinvaalien tuoreessa kannatuskyselyssä Donald Trump johtaa selkeästi. Jo pari viikkoa jatkuneet yliopistomellakat ovat heikentäneet istuvan presidentin Joe Bidenin suosiota entisestään. Vaikuttaa siltä, että yliopistoilla mellakoivat Hamasin kannattajat ja heitä vastustavat Israelin kannattajat ovat samaa mieltä vain yhdestä asiasta: molemmat vihaavat presidentti Bidenia.
Uutiskanava CNN julkaisi vapun alla kannatuskyselyn, jossa Donald Trump on selvästi Joe Bidenin edellä. Lähes puolet (49 %) rekisteröityneistä äänestäjistä sanoi, että näistä kahdesta ehdokkaasta he äänestäisivät mieluummin Trumpia. Bidenin kannalla oli 43 prosenttia vastanneista.
Tammikuussa tehtyyn kyselyyn verrattuna Trumpin kannatus on pysynyt samana oikeusjutuista huolimatta, mutta Bidenin kannatus on lievässä laskussa. Trumpin kannatus on erityisen korkea nuorten, alle 35-vuotiaiden äänestäjien parissa.
Enemmistö (55 %) amerikkalaisista on nyt sitä mieltä, että jälkeen päin katsoen Trumpin presidenttikausi olikin ihan hyvää aikaa. Ihmisten suhtautuminen Donald Trumpin valtakauteen on parantunut ajan myötä. Fox-kanavan juontaja puhuu ”Trump-nostalgiasta”.
Presidentti ”piileskelee kellarissa”
Äänestäjien näkemys Bidenin onnistumisesta presidenttinä (”approval rating”) on pysynyt suunnilleen samana viimeiset pari vuotta: vajaa 60 prosenttia äänestäjistä on sitä mieltä, että Biden on epäonnistunut presidenttinä. CNN:n kannatuskyselyssä vain 39 prosenttia vastanneista piti Bidenin suoriutumista presidenttinä onnistumisena ja 61 prosenttia epäonnistumisena.
Kaikkein kovin kritiikki kohdistui siihen, miten Biden on suoriutunut Israelin ja Hamasin välisen sodan aikana. Peräti 71 prosenttia äänestäjistä piti Bidenin toimintaa epäonnistumisena.
Jo pari viikkoa jatkuneet yliopistomellakat heikentävät Bidenin suosiota entisestään. Trumpin puolella olevan Fox-kanavan juontajat irvailevat, että Joe Biden on viimeinkin onnistunut yhdistämään kansan, kun Alabaman yliopistolla sekä Israelia puolustavat ja Palestiinaa puolustavat mielenosoittajat mielenosoittajat huutavat yhteen ääneen ”Fuck Joe Biden”.
Monet republikaanipoliitikot kritisoivat presidentti Bidenia siitä, että hän ei yhdeksän päivän aikana ottanut julkisesti kantaa koko ajan paheneviin yliopistomellakoihin. Bidenia on arvosteltu ”kellarissa piileskelystä” aiemminkin.
Talous ja maahanmuutto äänestäjille tärkeitä
Talous ja inflaatio ovat nousseet entistä tärkeämmiksi asioiksi amerikkalaisten mielissä, ja tämä nostaa Trumpin kannatusta. Kaksi kolmasosaa amerikkalaisista on sitä mieltä, että maan talous on huonolla tolalla.
Muita äänestäjille tärkeitä asioita ovat maahanmuutto, rikollisuus, aselait, terveydenhuolto ja aborttioikeus. Noin puolet kaikista äänestäjistä pitää maahanmuuttoa erittäin tärkeänä asiana, mutta republikaanien kannattajista peräti 71 prosenttia on sitä mieltä. Demokraattien kannattajat puolestaan painottavat ”demokratian suojelemista”.
Kennedy vie ääniä molemmilta
Presidentinvaalit tulevat olemaan kahden suuren puolueen välinen kisa, vaikka tarjolla on muutamia itsenäisiäkin ehdokkaita. Kannatuskyselyn mukaan Robert F. Kennedy Jr. tulee viemään ääniä tasaisesti sekä Trumpilta että Bidenilta, mutta hänen ehdokkuutensa ei muuta kokonaiskuvaa, jossa Trump on vahvassa johdossa.
Merkille pantavaa on, että enemmistö amerikkalaisista toivoo, että tarjolla olisi parempia ehdokkaita. Peräti 17 prosenttia äänestäjistä pitää molempia pääehdokkaita huonoina.
Kansakunnan jakaantumista kuvaa se, että Trumpin kannattajat pitävät Bidenia huonona ehdokkaana – ja päinvastoin. Ja kummankaan kannattajat eivät voi ymmärtää, miten joku voi äänestää vastaehdokasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Robert F. Kennedy Jr Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 Israelin ja Hamasin sota Gaza Joe Biden Palestiina Hamas Presidentinvaalit Donald Trump Israel Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansakunnan tila: Biden sekoitti surmatun opiskelijatytön nimen jalkapallovalmentajaan

Toimittajan väite: Bidenia kohdeltiin silkkihansikkain haastattelussa – kanavan pomot hyväksyivät joka kysymyksen etukäteen

Useat USA:n uutiskanavat: Trumpin puheita ei enää näytetä suorana – maahanmuutto on liian arka aihe

Ei sopua etelärajasta: Bidenin haluama lakipaketti kaatui senaatissa – ei olisi pysäyttänyt laittomien siirtolaisten vyöryä

Kohu Bidenin kunnosta jatkuu – Kamala Harris valmis ottamaan ohjat

Politico: Palestiinalaisia tukevia mielenosoittajia rahoittavat Bidenin suurimmat avunantajat

Julkisia esiintymisiä välttelevä Biden suostui vihdoin vaaliväittelyyn Trumpin kanssa – tiukoin ehdoin

Trump julistettiin syylliseksi – mutta toteutuiko oikeus?

Israel otti haltuunsa Hamasin salakuljetustunnelit Egyptistä Gazaan
Viikon suosituimmat

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.
Uusimmat

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen

Antikainen: Demarit taas kalliimman bensan asialla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










