

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tuhannet yrittivät pääsiäisenä Välimeren yli Eurooppaan – ihmisvirta jo nelinkertainen vuodentakaiseen verrattuna
Pääsiäisen aikana Afrikasta lähti tuhansia ihmisiä täyteen ahdetuilla veneillä ja laivanromuilla kohti Italiaa. Ihmissalakuljettajat tekivät taas kerran muhkean tilin. Kansanvaellus on jo nelinkertainen verrattuna vuoden takaiseen ja se tietää eripuraa sodan sekä talouskriisin kurittamassa Euroopan unionissa.
Italian rannikkovartiosto saattoi tiistaina Välimerellä kahta täyteen ahdettua pientä alusta, jotka olivat kuljettamassa laittomia siirtolaisia Libyasta ja Tunisiasta Italiaan. Merikelvottomilla laivanromuilla oli yhteensä 1 200 henkilöä eri syistä matkalla etsimään parempaa elämää Europasta.
Rannikkovartioston mukaan Italiaan kuuluvalle Lampedusan saarelle oli pääsiäisen aikana jo rantautunut 1 700 Eurooppaan pyrkivää. Lampedusa on lähinnä Afrikkaa sijaitseva Italian kolkka Välimerellä, Tunisian ja myös Libyan tuntumassa.
Saarelle saapuneista huomattava osa on Norsunluurannikolta, Guineasta, Bangladeshista, Tunisiasta tai Pakistanista.
Roistojen tilipäivä vai ulkovaltojen vaikuttamista?
Italian sisäministeriön mukaan maahan on tämän vuoden aikana saapunut laittomasti keskisen Välimeren reittiä 28 000 henkilöä. Luku on lähes nelinkertainen verrattuna samaan ajanjaksoon vuosi sitten. Turvallisuusviranomaiset arvioivat, että pelkästään Libyassa odottaa 680 000 ihmistä mahdollisuutta päästä Italiaan ja Eurooppaan.
Pääministeri Giorgia Melonin Italian Veljet -puolue voitti parlamenttivaalit viime syksynä ja lupasi hillitä laitonta maahanmuuttoa. Hallituskoalition yhteisen näkemyksen mukaan Välimeren ylitse tapahtuvaa maahantuloa pitäisikin käsitellä lainvalvontakysymyksenä eikä humanitaarisena kriisinä.
Kokonaan oma kysymyksensä on pitkään keskusteltu sopimus taakanjaosta EU:n sisällä. Yhteinen näkemys turvapaikanhakijoiden sijoittamisesta unionin eri jäsenmaihin jäänee sitä varmemmin utopiaksi, mitä suuremman joukon ihmiskauppiaat ja mahdolliset poliittiset toimijat varustavat hengenvaaralliselle merimatkalle Afrikasta Italiaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- humanitaarinen kriisi lainvalvontakysymys Guinea Norsunluurannikko merikelvottomat alukset Italian veljet Keskisen Välimeren reitti Bangladesh Lampedusa ihmissalakuljettajat Giorgia Meloni laittomat siirtolaiset laittomat maahanmuuttajat Pakistan Tunisia Libya Afrikka Taakanjako Ihmiskauppa Paperittomat Italia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Laittomien maahanmuuttajien vyöry Eurooppaan vilkkainta sitten vuoden 2016

Suomen Perustan Simo Grönroos tulevaisuusvaliokunnan julkaisussa: Humanitaarinen maahanmuutto lopetettava – turvapaikkajärjestelmästä tullut hallitsemattoman elintasosiirtolaisuuden väylä

Perussuomalaiset haluaa viedä suomalaista maahanmuuttopolitiikkaa Tanskan mallin suuntaan – ”Tavoitteena nolla turvapaikanhakijaa”

Perussuomalaisilta ankarat moitteet hallitukselle: ”Tähän tilanteeseen tuotte laittomasti maassa olevien terveydenhuollon laajennuksen”

Italiaan kansallinen hätätila laittoman maahanmuuton patoamiseksi – Euroopan unionia kaivataan taas taakanjakoon

Lähes kaksi kolmasosaa ranskalaisista haluaa pysäyttää Euroopan ulkopuolelta tulevan maahanmuuton

Maahanmuuttajien taakanjako etenee EU:ssa – Hakkarainen: ”Kansallisvaltioille ei jää paljoa sanansijaa”

Ruotsin hallitus saattaa jopa kaatua riitaan maahanmuutosta – ruotsidemokraatit ja moderaatit eri linjoilla EU:n päätösvallasta

Siirtolaisruuhka pahenee Italiassa, vaikka merimatkasta joutuu maksamaan ihmissalakuljettajille keskimäärin 6 000 euroa – Lampedusan saaren tilanne jo kestämätön
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Keskusta ei luota suomalaisiin työntekijöihin

Koskela: Ilman velkajarrua hyvinvointivaltiolta putoaa pohja

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää