

Wille Rydman elinkeinoministeriksi, Helsingin Sanomat reagoi nostamalla esiin vanhan törkyjutun – kieltäytyy kertomasta lukijoilleen, että jutusta on käynnissä rikostutkinta
Helsingin Sanomat iski uuden vaihteen silmään PS-vastaisessa informaatiovyörytyksessään eilen eli samana päivänä, kun julkistettiin tieto perussuomalaisten kansanedustajan Wille Rydmanin valinnasta elinkeinoministeriksi. Uutisen jälkeen HS alkoi nostaa ja jakaa sosiaalisen median kanavillaan viime kesänä julkaisemaansa vanhaa törkyjuttua.
Wille Rydmanin avustaja Tuulia Alanko lähestyi Helsingin Sanomia sähköpostitse eilen ja pyysi poistamaan somenostot vuoden vanhasta jutusta, jolla ei ole mitään uutisarvoa tai vaihtoehtoisesti lisäämään siihen tiedot, että jutun keskeisiä haastateltavia ja osaa HS-toimittajista epäillään parhaillaan törkeämuotoisesta rikoksesta.
Helsingin Sanomien vastaus oli totutun ylimielinen. Suomen Uutiset julkaisee Rydmanin avustajan Alangon sähköpostiviestin Helsingin Sanomille ja vastauksen siihen.
Tätä Hesarilta vaadittiin
Rydmanin avustajan eilen lähettämä viesti Hesarille kokonaisuudessaan:
Helsingin Sanomien julkisilla Facebook- ja Twitter-tileillä jaetaan parhaillaan edustaja Wille Rydmania koskevaa vuoden takaista kohuartikkelia, joka kantaa nimeä ”Kokoomuksen salaisuus”. Reilun vuoden takaista uutista on alettu jakamaan välittömästi sen jälkeen, kun tieto edustaja Rydmanin nimittämisestä elinkeinoministeriksi tuli julki. Helsingin Sanomat on tiedotusväline, joka välittää uutisia. Tällä vuoden vanhalla jutulla ei ole mitään uutisarvoa, eikä se kerro lukijalle mitään uutta. Nostojen funktio ei siis voi olla uuden tiedon välitys.
Pidän asetelmaa hyvin ongelmallisena. Helsingin Sanomat ei myöskään mainitse julkaisun uudelleenjaon yhteydessä lainkaan sitä, että jutun keskeisiä haastateltavia ja osaa toimittajistanne epäillään parhaillaan törkeämuotoisesta rikoksesta. Tämän asian mainitsematta jättäminen on omiaan vaikuttamaan olennaisilta osin lukijoiden mielikuviin. Lisäksi edellä mainittu ei ole linjassa pyrkimykseen totuudenmukaisesta tiedonvälityksestä.
Pyydän teitä viipymättä joko poistamaan kyseiset nostot julkisilta sivuiltanne tai lisäämään niihin tiedot juuri nyt käynnissä olevasta esitutkinnasta kohdistuen keskeisiin haastateltaviin ja osaan toimittajistanne.
Ylenkatsova vastaus
Helsingin Sanomien journalistisen kehityksen johtajan titteliä kantavan Esa Mäkisen vastaus on ylenkatsova, kuten arvata saattaa. Mäkinen ei ota kantaa siihen, että vuoden vanhalla artikkelilla ei ole mitään uutisarvoa, saati siihen, että artikkelin julkaisemisen jälkeen tapahtuneita, kokonaisuuteen liittyviä asioita ei ole päivitetty jutussa.
Rydman on kiistänyt HS:n julkaisemat ”yhdeksän naisen” HS:lle kertomat väitteet. Artikkelista poliisille tekemässään tutkintapyynnössä Rydman on myös eritellyt ja todistein osoittanut, miltä osin tekstissä esitetyt väitteet ovat vääriä.
Viime elokuussa poliisi ilmoitti aloittavansa esitutkinnan artikkelista, joka julkaistiin Helsingin Sanomissa 19. kesäkuuta viime vuonna. Tutkintapyynnössä nimikkeinä ovat törkeä kunnianloukkaus ja yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen.
”Mainitsemanne tiedot on kerrottu”
HS-kehitysjohtaja Mäkinen vastauksessaan viittaa kintaalla pyyntöön lisätä uudelleen esille nostettuun juttuun tiedot siitä, että jutusta on menossa rikostutkinta. Tutkinta koskee HS-artikkelin kirjoittaneita toimittajia sekä eräitä HS:n haastattelemia henkilöitä. Mäkinen tyytyy vain väittämään, että artikkelin tiedot ”pitävät paikkansa”.
– Mainitsemanne muut tiedot on kerrottu tänään julkaistuissa artikkeleissa ja useissa aikaisemmissa artikkeleissa, jotka löytyvät myös sosiaalisen median kanavistamme, Mäkisen vastaus kuuluu.
Pyrkiikö Hesari kaatamaan hallituksen?
HS-Mäkinen jakaa vanhaa törkyartikkelia myös omalla Twitter-seinällään ylimielisine saatesanoineen, mutta hän saa useita huomautuksia muun muassa siitä, että artikkeliin ei ole päivitetty tietoja rikostutkinnasta, joka alkoi artikkelin julkaisun jälkeen.
Miten se poliisin tutkinta epäillyistä kunnianloukkauksista ja yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä etenee?@PaavoTeittinen ja @emilelo voivat tehdä aiheesta reportaasin.
— FactChecker, Ph.D.🦉 (@Faktantarkast10) July 5, 2023
@SuomenPoliisi ja @syyttajalaitos ovat todenneet ahdistelukohun Rydmanin osalta aiheettomaksi 16.12.2022.
—-
Sen sijaan Rydmannin tekemä tutkintapyyntö @hsfi 19.6.2022 artikkelista on edelleen tutkinnassa nimikkeillä törkeä kunnianloukkaus ja yksityiselämää loukkaavan tiedon…— 🇺🇦🇫🇮Maaninka🇺🇦🇫🇮 (@Maaninkavaara) July 5, 2023
Moni myös ihmettelee, mistä syystä HS nostaa esille yli vuoden vanhaa tekstiä, jolla ei ole uutisarvoa.
Jos kyseessä olisi joku muu lehti kuin Hesari, niin ymmärtäisin lehden intressin hakea lisämyyntiä uuden ministerin myötä, mutta ei Hesari niin toimi.
Te haette toisen alentamista!
Mikä on oikeasti motiivinne?
Mikä teitä ohjaa?
Mikä on missionne?— Petteri Tarkkonen 🇫🇮🇺🇦🇹🇭🇪🇺🚜 (@ptarkkonen) July 5, 2023
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin Sanomat ensin pilkkasi pääkirjoituksessaan konkurssin tehnyttä julkkisyrittäjää – nyt päätoimittaja selittelee kömmähdystä somessa

Perussuomalaiset valitsi uudeksi elinkeinoministeriksi Wille Rydmanin

Sananvastuusta kärkkäästi moralisoivan Helsingin Sanomien kaksi toimittajaa tuomittiin käräjillä Viestikoekeskus-jutussa

Wille Rydman kävi taistoon lähes mahdotonta ylivoimaa vastaan, ja nyt vaaka kääntyy – Helsingin Sanomia epäillään törkeästä kunnianloukkauksesta, Rydman julkaisee kirjan ”Salaisuus, jota ei ollut”

HS:n uutisoinnista kantelu Julkisen sanan neuvostolle – Ruohonen-Lerner: Negatiivista vaalivaikuttamista ja mustamaalaamista
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.















