

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ääri-islamismi nostaa jälleen päätään ranskalaiskoulussa – rehtori päätti erota jouduttuaan uskontoperusteisen vihan ja tappouhkausten kohteeksi
Rehtori kehotti ranskalaiskoulussa oppilasta ottamaan huivin päästään ja joutui tästä ääri-islamistisen vihakampanjan kohteeksi. Kysymys on kuolemanvakava, sillä viime vuosina kaksi opettajaa on maassa surmattu uskonnollisten motiivien perusteella. Venäjä puolestaan pyrkii hyödyntämään tulenarkaa tilannetta hybridioperaatioissaan.
Pariisilaisen Maurice-Ravel-lyseon rehtori ojensi Le Monden mukaan kolmea oppilasta helmi-maaliskuun vaihteessa. Rehtori kehotti tyttöjä ottamaan huivit pois päästään, koska uskonnollisten tunnusten kantaminen on kiellettyä valtiollisissa ranskalaiskouluissa.
Kaksi oppilaista teki työtä käskettyä mutta kolmas kieltäytyi. Syntyi mekkala ja kyseinen kieltäytyjä väitti myöhemmin, että rehtori oli läimäissyt häntä päähän.
Seurauksena tapahtumasta rehtori joutui verkossa masinoidun törkeän ääri-islamistisen vihakampanjan kohteeksi. Hän pelästyi henkikultansa puolesta ja lopetti 45 vuotta jatkuneen opettajan työnsä.
Oppilaan kertomus tekaistu
Myöhemmissä selvityksissä on paljastanut, että rehtoria väkivallasta syyttäneen oppilaan kertomus on ilmeisen tekaistu. Ranskan pääministeri Gabriel Attal on ilmoittanut, että tytön epäillyt valheelliset väitteet johtavat rikostutkintaan.
Rehtoriin kohdistuneista tappouhkauksista epäiltynä on otettu kiinni kaksi henkilöä. Heistä toinen, 26-vuotias, vastaa syytteisiin huhtikuun loppupuolella.
Opettajan ammatti hengenvaarallinen
Rehtorin kohtalo on herättänyt Ranskassa taas vakavan keskustelun opettajakunnan turvallisuudesta aiempien tragedioiden takia.
Opettaja Samuel Patylta leikattiin kurkku auki Pariisin laitakaupungilla vuonna 2020. Syytteen osallisuudesta murhaan saivat kuusi 13–15-vuotiasta, jotka olivat osoittaneet uhrin murhan tehneelle, Tšetšeniasta lähtösin olevalle turvapaikanhakijalle.
Opettaja Dominique Bernard tapettiin puolestaan koulussa Arrasissa viime vuonna. Syyttäjän mukaan murhan teki 20-vuotias tšetšeenipakolainen.
Pommiuhkaukset sulkevat kouluja
Pariisissa ainakin 30 koulua on saanut pommiuhkauksia kurkunleikkausvideoilla säestettynä. Uhkaukset on lähetetty koulujen ja oppilaiden vanhempien välisen ENT-viestijärjestelmän kautta.
Uhka otetaan vakavasti mutta kyseessä voi viranomaisten mukaan olla venäläislähtöinen vaikutuskampanja.
Pääministeri Attal varoitti muutama viikko sitten, että Venäjä on aloittanut massiivisen häirintäoperaation vähentääkseen Ukrainan länsimailta saamaa tukea.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tuki Ukrainalle uskonnollinen motiivi pommiuhkaus tappouhkaus vihakampanja ranskalaiskoulut uskonnolliset tunnukset Dominique Bernard Ukrainan sota hybridioperaatio ääri-islamismi Samuel Paty Gabriel Attal huivikielto Murha Ranska Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsalaiskoulu suljettiin radikalisoitumisvaaran takia – ex-opetusministeri Andersson pitää ongelmana yksityistämistä, ei islamismia

Moskovassa terrori-iskun tehnyttä ryhmää pelätään myös Saksassa – islamistien iskuihin varaudutaan kesällä pidettävissä jalkapallon EM-kisoissa

Veitsimies yritti tappaa lapsia leikkikentällä Ranskassa – epäillylle on jo myönnetty turvapaikka Ruotsissa

Oikeisto riemastui ja vasemmisto vimmastui uskonnollisen pukeutumisen kiellosta ranskalaiskouluissa

Koraani on Saksan muslimikoululaisille tärkeämpi kuin Saksan laki – joka kolmas hyväksyy väkivallan jos Allahia pilkataan

Sara Seppänen koulujen katsomusaineiden tulevaisuudesta: Suvivirsi soikoon!

Väärä asu ja somepostaus toivat naiselle 11 vuotta linnaa Saudi-Arabiassa

Perussuomalaisaktiivit joutuivat väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi Turun vapputapahtumassa – henkilövahingoilta vältyttiin
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Karkotuksia vastustavat aktivistit keskeyttivät jumalanpalveluksen Minneapolisissa: ”Olette valekristittyjä!”
Karkotuksia vastustavat aktivistit ryntäsivät sunnuntaina kirkkoon Minneapolisissa keskeyttäen jumalanpalveluksen. Lapsiperheiden paetessa kirkosta aktivistit huusivat iskulauseitaan, kuten "ICE ulos" ja "hävetkää". Seurakuntalaisten poistuttua aktivistit jäivät huutelemaan, että he ovat se oikea yhteisö. Aktivistien mukana oli CNN-kanavan entinen huippujuontaja, joka saarnasi pastorille perustuslain takaamasta mielenosoitusoikeudesta. Liittovaltion lain mukaan kirkko on kuitenkin häirinnältä suojattu yksityisalue, joten seuraamuksia saattaa olla tulossa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













