

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Älykkään sähköverkon ominaisuuksia hyödynnettävä kiertävissä sähkökatkoksissa
Sähkön saatavuuden turvaamiseksi nykyisessä tilanteessa on suunniteltu suoritettavan sähkökatkoja. Kiertävät sähkökatkot on suunniteltu toteutettavaksi muun muassa niin, että sähkölaitokset avaavat sähköasemilta jotkin etukäteen päätetyt katkaisijat, jotka pimentävät takanaan olevan sähköverkon. Perussuomalaisten kansanedustajat Petri Huru ja Vilhelm Junnila jättivät asiasta kirjallisen kysymyksen ministerille.
– Tämä on aika raaka tapa, sillä pimennyksen piiriä on tässä mallissa vaikea rajata niin, että katkon piiriin ei päädy myös yhteiskunnan kannalta tärkeitä kohteita, kuten esimerkiksi tietoliikenneyhteydet, Petri Huru kertoo.
Älyominaisuuksia hyödyntäen katkot voisi rajata paremmin
Sähköverkkojen älykkäitä ominaisuuksia hyödyntäen katkot voitaisiin tehdä toisin eli ohjaamalla suoraan etäohjattavia sähkömittareita, joihin on eri puolilla maata investoitu.
– Näin saataisiin katkottavat kohteet rajattua hyvinkin tarkasti, ja esimerkiksi kerrostaloihin voitaisiin jättää huoneistojen pimentämisen yhteydessä ns. talosähköt päälle, jolloin ketään ei jäisi hisseihin jumiin ja esimerkiksi kaukolämpö ei aiheuttaisi vaaratilanteita lämpimän veden säädön mennessä pimeäksi, Huru jatkaa.
Myös takaisinkytkentää voitaisiin rakentaa portaittain, jolloin muuntajien kytkeytymisestä verkkoon ei aiheutuisi sysäysvirtapiikkejä, jotka pahimmassa tapauksessa saattavat aiheuttaa laiterikkoja ja sähköasemien suojauksen laukeamista.
Joustokuluttajille halvempaa sähköä
Edustajat esittävät ns. joustokuluttajamallia, jota voisi soveltaa myös niin, että joustokuluttajiksi ilmoittautuneet saisivat sähkölle alhaisemman hintakaton. Joustokuluttajaksi ilmoittautuminen tarkoittaa suostumusta vapaaehtoisesti sähkökatkoksen piiriin, mikäli sähköpula iskee.
– Joustovara-ajatusta voi soveltaa myös myöhemminkin ja luoda siitä tuotteen, jossa halvempaa energiaa vastaan kiinteistö suostuu toimimaan joustovarana, ja tällä voidaan estää kalliin tai saastuttavan varavoiman käynnistäminen sekä kalliin ulkomailta hankittavan sähkön ostaminen. Parhaassa tapauksessa voidaan lisäksi vähentää säätövoiman investointitarpeita, Vilhelm Junnila kommentoi.
– Mallissa olisi myös se hyöty, että katkon aikana pelastuslaitos tai poliisi voisi pyytää sähkön palauttamista johonkin yksittäiseen kohteeseen osoitteen perusteella, jos tilanne sitä vaatii. Sähköverkkojen älykkäitä ominaisuuksia hyödyntämällä saataisiin rajattua myös puhelin- ja tietoliikenneverkon tukiasemat katkojen ulkopuolelle, jolloin tiedonkulku pysyy häiriöttömänä, joka on tärkeää sähkökatkojen aikana, jotta voidaan turvata esimerkiksi hätäpuheluiden soittaminen, Junnila jatkaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- joustovara joustokuluttajamalli virtapiikit etäohjattavat sähkömittarit älyominaisuudet sähkön saatavuus sähköverkot sähkökatkot kaukolämpö tietoliikenneyhteydet hintakatto vaaratilanteet Petri Huru Vilhelm Junnila
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvoselta toimenpidealoite: Lämmitysmuodon muutostuen ehtona ei voi olla energiakriisin aikana vanhan toimivan öljy- tai maakaasujärjestelmän purkaminen

Lulu Ranne toteaa: “Vain Uruguaylla on Suomea kireämpi ilmastopolitiikka”, johon tutkimusjohtaja Juho Rahkonen vastaa: “Suomi on Euroopan Kuuba”

Suomi on keskellä energiakriisiä – Riikka Purra kysyi Annika Saarikolta: ”Oletko mielestäsi mukana järkivihreässä hallituksessa?”

Sähkön hinta hirvittää – onko valtionyhtiön monen sadan prosentin hinnannosto kohtuullista?

Perussuomalaiset ovat vaatineet hintakattoa jo pitkään: ”On perheitä, joissa lapset leikkivät takki päällä sisällä, kun on pakko säästää – silti sähkölasku on tonnin”

Sähkön kulutuksesta ei saa syyllistää ketään – ”Tavallisilla ihmisillä suurin osa käytöstä on lämmityskäyttöä”

Perussuomalaiset vaatii säätövoimaa tuulivoimatuottajien maksettavaksi – sähköntuotanto ei voi olla riippuvainen siitä, tuuleeko vai ei
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.