

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Älykkään sähköverkon ominaisuuksia hyödynnettävä kiertävissä sähkökatkoksissa
Sähkön saatavuuden turvaamiseksi nykyisessä tilanteessa on suunniteltu suoritettavan sähkökatkoja. Kiertävät sähkökatkot on suunniteltu toteutettavaksi muun muassa niin, että sähkölaitokset avaavat sähköasemilta jotkin etukäteen päätetyt katkaisijat, jotka pimentävät takanaan olevan sähköverkon. Perussuomalaisten kansanedustajat Petri Huru ja Vilhelm Junnila jättivät asiasta kirjallisen kysymyksen ministerille.
– Tämä on aika raaka tapa, sillä pimennyksen piiriä on tässä mallissa vaikea rajata niin, että katkon piiriin ei päädy myös yhteiskunnan kannalta tärkeitä kohteita, kuten esimerkiksi tietoliikenneyhteydet, Petri Huru kertoo.
Älyominaisuuksia hyödyntäen katkot voisi rajata paremmin
Sähköverkkojen älykkäitä ominaisuuksia hyödyntäen katkot voitaisiin tehdä toisin eli ohjaamalla suoraan etäohjattavia sähkömittareita, joihin on eri puolilla maata investoitu.
– Näin saataisiin katkottavat kohteet rajattua hyvinkin tarkasti, ja esimerkiksi kerrostaloihin voitaisiin jättää huoneistojen pimentämisen yhteydessä ns. talosähköt päälle, jolloin ketään ei jäisi hisseihin jumiin ja esimerkiksi kaukolämpö ei aiheuttaisi vaaratilanteita lämpimän veden säädön mennessä pimeäksi, Huru jatkaa.
Myös takaisinkytkentää voitaisiin rakentaa portaittain, jolloin muuntajien kytkeytymisestä verkkoon ei aiheutuisi sysäysvirtapiikkejä, jotka pahimmassa tapauksessa saattavat aiheuttaa laiterikkoja ja sähköasemien suojauksen laukeamista.
Joustokuluttajille halvempaa sähköä
Edustajat esittävät ns. joustokuluttajamallia, jota voisi soveltaa myös niin, että joustokuluttajiksi ilmoittautuneet saisivat sähkölle alhaisemman hintakaton. Joustokuluttajaksi ilmoittautuminen tarkoittaa suostumusta vapaaehtoisesti sähkökatkoksen piiriin, mikäli sähköpula iskee.
– Joustovara-ajatusta voi soveltaa myös myöhemminkin ja luoda siitä tuotteen, jossa halvempaa energiaa vastaan kiinteistö suostuu toimimaan joustovarana, ja tällä voidaan estää kalliin tai saastuttavan varavoiman käynnistäminen sekä kalliin ulkomailta hankittavan sähkön ostaminen. Parhaassa tapauksessa voidaan lisäksi vähentää säätövoiman investointitarpeita, Vilhelm Junnila kommentoi.
– Mallissa olisi myös se hyöty, että katkon aikana pelastuslaitos tai poliisi voisi pyytää sähkön palauttamista johonkin yksittäiseen kohteeseen osoitteen perusteella, jos tilanne sitä vaatii. Sähköverkkojen älykkäitä ominaisuuksia hyödyntämällä saataisiin rajattua myös puhelin- ja tietoliikenneverkon tukiasemat katkojen ulkopuolelle, jolloin tiedonkulku pysyy häiriöttömänä, joka on tärkeää sähkökatkojen aikana, jotta voidaan turvata esimerkiksi hätäpuheluiden soittaminen, Junnila jatkaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- joustovara joustokuluttajamalli virtapiikit etäohjattavat sähkömittarit älyominaisuudet sähkön saatavuus sähköverkot sähkökatkot kaukolämpö tietoliikenneyhteydet hintakatto vaaratilanteet Petri Huru Vilhelm Junnila
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvoselta toimenpidealoite: Lämmitysmuodon muutostuen ehtona ei voi olla energiakriisin aikana vanhan toimivan öljy- tai maakaasujärjestelmän purkaminen

Lulu Ranne toteaa: ”Vain Uruguaylla on Suomea kireämpi ilmastopolitiikka”, johon tutkimusjohtaja Juho Rahkonen vastaa: ”Suomi on Euroopan Kuuba”

Suomi on keskellä energiakriisiä – Riikka Purra kysyi Annika Saarikolta: ”Oletko mielestäsi mukana järkivihreässä hallituksessa?”

Sähkön hinta hirvittää – onko valtionyhtiön monen sadan prosentin hinnannosto kohtuullista?

Perussuomalaiset ovat vaatineet hintakattoa jo pitkään: ”On perheitä, joissa lapset leikkivät takki päällä sisällä, kun on pakko säästää – silti sähkölasku on tonnin”

Sähkön kulutuksesta ei saa syyllistää ketään – ”Tavallisilla ihmisillä suurin osa käytöstä on lämmityskäyttöä”

Perussuomalaiset vaatii säätövoimaa tuulivoimatuottajien maksettavaksi – sähköntuotanto ei voi olla riippuvainen siitä, tuuleeko vai ei
Viikon suosituimmat

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Facebookissa jyrkästi Euroopan parlamentin äänestystä, jossa italialaismeppi Ilaria Salis sai pitää syytesuojansa vain yhden äänen erolla. Tynkkysen mukaan päätös lähettää vaarallisen viestin, että äärivasemmistolainen väkivalta hyväksytään Euroopassa.

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Junnila: Anarkistiaktivistien egomatka Gazaan päättyi ulinaan ulkoministeriötä kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi viestipalvelu X:ssä Gazaan matkustaneiden aktivistien toimintaa. Junnila pitää Greta Thunbergin ja kumppanien Gazan-reissua "egomatkana", jossa humanitaarisen avun sijaan korostuivat poliittiset performanssit, sisäiset ristiriidat ja huomion hakeminen.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön
Israelin Gazasta löytämät Hamasin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen johtajat terroristijärjestöön. Laivueessa oli mukana useita kansainvälisiä aktivisteja, heidän joukossaan myös ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg. Fox Newsin ja Euronewsin mukaan Israelin julkaisemien asiakirjojen perusteella osa laivueen järjestäjistä oli yhteydessä Hamasin ulkomaantoimijoihin sekä PCPA-järjestöön, jota Israel pitää Hamasin peiteorganisaationa. Israelin mukaan aluksilta ei myöskään löytynyt humanitaarista apua, vaikka järjestäjät väittivät kuljettavansa elintarvikkeita ja lääkkeitä Gazaan.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.