

Oulun käräjäoikeudessa käsiteltiin alaikäisen tytön joukkoraiskausta huhtikuussa 2019. / LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Belgiassa halutaan laskea rikosvastuullisuuden ikärajaa raiskauksissa – maa järkyttyi joukkoraiskatun 14-vuotiaan tytön itsemurhasta
Viime päivien aikana Belgiassa on virinyt keskustelu rikosoikeudellisen vastuun ikärajasta Suomen tapaan. Belgiassa Flaamin oikeusministeri haluaa ainakin raiskauksien yhteydessä poistaa ikärajan. Maa järkyttyi pahoin, kun 14-vuotias tyttö surmasi itsensä tultuaan viiden teinipojan joukkoraiskaamaksi. Pojat olivat ladanneet raiskauskuvat sosiaaliseen mediaan. Aiheesta uutisoi VRT.
Joukkoraiskausepäily tuli poliisin tutkintaan tytön itsemurhan yhteydessä. Kaksi viikkoa ennen kuolemaansa tytön oli määrä tavata kaverinsa hautausmaalla. Kaveri saapui neljän muun teinipojan kanssa hautausmaalle ja järkyttävä teko sai alkunsa.
Viiden pojan ikähaitari on 14-19 ikävuotta. Kaksi täysi-ikäistä epäiltyä ei päässyt vapaaksi ennen oikeuskäsittelyä. Myös alaikäiset pojat ovat nuorisolaitoksissa.
Kuvat nettiin
Teon julmuutta lisäsi se, että pojat olivat taltioineet joukkoraiskauksen ja ladanneet teon sosiaaliseen mediaan. Pojat olivat myös huolehtineet siitä, että uhri näki kuvat.
Kuvien lataaminen nettiin on tutkinnallisessa mielessä varsin raskauttava todiste epäillystä teosta. Tutkittavaa riittää: tasa-arvoinstituutin apulaisjohtaja Liesbet Stevens huomauttaa, että Belgiassa tehdään arviolta 200 joukkoraiskausta vuodessa. Hän arvelee, etteivät kaikki teot tule poliisin tietoon.
Kuvat nähtyään 14-vuotias riisti itseltään hengen muutaman päivän päästä. Oikeuslaitos pohtii myös sitä, linkittyykö joukkoraiskaus, kuvien julkaisu ja itsemurha toisiinsa.
Oikeusministeri: Vastuuikäraja pois
Belgiassa halutaan liittovaltiotasolla pidentää raiskausten vankeustuomioita. Flaamin oikeusministeri Zuhal Demir haluaa myös pidempien tuomioiden lisäksi poistaa rikosvastuun suojaikärajan raiskauksissa.
– Me aiomme mahdollistaa vankeustuomiot alaikäisille, Demir sanoi viitaten raiskauksiin.
VRT:n mukaan laki ikärajan poistosta astuu voimaan perjantaina. Alaikäinen raiskaaja voitaisiin tuomita enintään seitsemäksi vuodeksi vankeuteen.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Zuhal Demir itsemurha alaikäisten rikostuomiot alaikäisten seksuaalinen hyväksikäyttö joukkoraiskaus Belgia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tuore tutkimus Ruotsissa: Puolet raiskauksista tuomituista ulkomailla syntyneitä – maahanmuuttajatausta vielä useammalla

Raiskausten määrä noussut huomattavasti, epäiltynä yhä useammin ulkomaalainen tekijä – Halla-aho: Merkittävä osa jäisi tapahtumatta ilman tällaista maahanmuuttoa

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

Ulkomaalaistaustaiset aikuiset miehet veivät 12- ja 15-vuotiaat tytöt yöksi asuntoon: Lääppimistä, suukottelua ja huumeita – käräjäoikeus hylkäsi raskaat syytteet

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Seksuaalirikosten minimirangaistuksiin saatava tuntuva korotus

Taas uusi julkisen rahan kankkulan kaivo: Tampereella luodaan kuntoutuspolkuja ulkomaalaistaustaisille seksuaalirikollisille oikeusministeriön piikkiin

Saksaa järkyttäneen joukkoraiskauksen oikeudenkäynti alkoi Hampurissa
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Keskusta ei luota suomalaisiin työntekijöihin

Koskela: Ilman velkajarrua hyvinvointivaltiolta putoaa pohja

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää