

KUVAKAAPPAUS/YLE
Elinkeinoministeri Rydman vaatii ay-johtajia kantamaan vastuuta: ”Eniten poliittisista lakoista kärsivät työntekijät”
SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru yritti eilen A-studiossa sumentaa työmarkkinakeskustelua väitteellä, jonka mukaan hallitus olisi työmarkkinaosapuoli. Elinkeinoministeri Wille Rydman kuitenkin oikoi propagandaa ja huomautti, että poliittisilla lakoilla vastustetaan sitä, että hallitus tekee lainsäädäntöuudistuksia. – Tästä on nyt kyse, eikä siitä, että hallitus olisi rajoittamassa työntekijän asemaa, Rydman sanoi.
Maanantaina alkaneet ay-liikkeen poliittiset mielenosoitukset ovat pysäyttäneet satamat ja tavaraliikenteen. Isot metsäyhtiöt ovat ajaneet poliittisten lakkojen vuoksi alas osan tehtaistaan ja myös keskeyttäneet palkanmaksun.
Poliittisten lakkojen hintalappua yhteiskunnalle on vaikea tarkasti arvioida, mutta summat ovat suuria. Elinkeinoministeri Wille Rydman pitää lakkoilutoimintaa täysin vastuuttomana.
– Taloudellinen tilanne Suomessa on muutenkin vaikea. Nyt päälle isketään vielä poliittiset lakot, joiden lasku nousee miljardiluokkaan, Rydman sanoo.
Hän oli eilen vieraana A-studiossa kansanedustaja Krista Kiurun (sd) kanssa.
Uudistuksilla parannetaan kilpailukykyä
Kiuru toisti usein ay-väen suusta kuullun väitteen, jonka mukaan hallitus olisi ottanut ”työmarkkinaosapuolen roolin” työmarkkinakiistassa, jossa ay-liike vastustaa hallituksen työelämäuudistuksia.
– Vaikka kuinka monta kertaa sen kieltäisit, niin näin on. Siksihän täällä on tällaiset lakot, Kiuru sanoi.
Rydman oikoi Kiurun puheita:
– Suomalainen malli on, että työmarkkinajärjestöt sopivat keskenään työehtosopimuksista. Tämä on hyvä. Työehtosopimukset ovat yleissitovia, ja siitä hallitus pitää kiinni.
– Nyt puhutaan kuitenkin poliittisista lakoista eli siitä, että vasemmistopuolueita vaaleissa taloudellisesti rahoittavat ammattijärjestöjen johtajat järjestävät vasemmistopuolueiden myötävaikutuksella poliittisia lakkoja, joilla vastustetaan sitä, että hallitus tekee lainsäädäntöuudistuksia. Tästä on nyt kyse, eikä siitä, että hallitus olisi rajoittamassa työntekijän asemaa, Rydman sanoi.
Hän huomautti, että hallituksen uudistukset tähtäävät parempaan työn tekemisen ja vastaanottamisen kannustavuuteen ja Suomen kilpailukyvyn parantamiseen.
– Tämä on työntekijän etu.
Lakkoilulla laajoja negatiivisia vaikutuksia
Poliittisilla työtaisteluilla on laajoja vaikutuksia yhteiskunnan kaikille sektoreille ja ihmisten arkeen. Lakoilla on pitkälle heijastuvia negatiivisia vaikutuksia yrityksille, työntekijöille ja kuluttajille.
Hallitus aikoo rajata poliittisten lakkojen kestoa 24 tuntiin, ja myös muiden työtaistelutoimien enimmäiskesto rajataan kahteen viikkoon. Kiurun mielestä uudistus on tarpeeton, koska Suomessa poliittiset lakot eivät olisi kummoisella tasolla.
– Ruotsissakin lakkoillaan vähemmän. Nyt on kyse demokraattisen yhteiskunnan keskeisistä pelisäännöistä, Kiuru sanoi.
Äskettäin kuitenkin poliittisten lakkojen kieltämiseen tähtäävä kansalaisaloite sai kasaan tarvittavat allekirjoitukset ja aloite etenee eduskuntaan. Aloitteessa on jo liki 70 000 allekirjoitusta, mikä kertoo osaltaan kansalaisten kyllästymisestä poliittisiin mielenosoituksiin.
Rydman vastasi Kiurulle, että Suomessa ei tarvita enempää vastakkainasettelun lietsontaa.
– Meillä on vieressämme vihamielinen, sotaa käyvä valtio. Emme todellakaan tarvitse tähän enempää vastakkainasettelua. Toivon, että viesti välittyy Hakaniemen herroille, jotka ovat rahoittaneet vasemmistopuolueita vaaleissa. Toivon, että he kantaisivat vastuun vaikeassa taloudellisessa ja turvallisuuspoliittisessa tilanteessa.
Paperitehtaat keskeyttivät palkanmaksun
Lähinnä palkansaajakeskusjärjestö SAK:n ajaman poliittisen lakon myötä useat paperitehtaat ovat tällä viikolla ilmoittaneet ajavansa tuotantoaan alas ja keskeyttävänsä työntekijöiden palkanmaksun.
– On valitettavaa, että tässä tilanteessa ollaan. Näitä asioita tultaneen puimaan oikeudessa työnantajien ja työntekijäosapuolen välillä. Yleisellä tasolla voin todeta, että tilanne on äärimmäisen ikävä paitsi työntekijälle myös koko kansantaloudelle.
– Ay-pamppujen puheissa painottuu työntekijän etu, mutta konkretia on sitä, että kaikkein eniten poliittisista lakoista kärsivät nyt työntekijät, Rydman sanoi.
Hän korosti, että poliittisilla lakoilla halutaan vaikuttaa nimenomaan hallituksen ajamiin lainsäädäntömuutoksiin. Uudistukset kuitenkin toteutuvat.
– Hallitus on sitoutunut omaan ohjelmaansa, pitää siitä kiinni ja ei ole sopinut mistään muusta, Rydman sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lainsäädäntömuutokset palkanmaksu paperitehtaat ay-pomot lakkoilu valtiontalous vastakkainasettelu vasemmistopuolueet työntekijät Työmarkkinat kustannukset Wille Rydman SAK Krista Kiuru kansalaisaloite hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Piisinen tyrmäsi opposition: ”Lakkojen vuoksi menetettyjen työpäivien määrä Euroopan korkein”

Oppositiolla heikot eväät julkisen talouden pelastamiseksi: Keskusta ja SDP tarjoavat tyhjää, vihreät haluaa leikata eläkeläisiltä

Emeritusprofessori Matti Virén arvostelee ay-liikkeen kiihkoilua: Lakkoilu on hullua puuhaa – ”Talous on kuralla ja kasvunäkymät nollassa”

Purra: Liitoille ei anneta veto-oikeutta työmarkkinauudistuksissa – ”Hallituksella on poliittinen mandaatti viedä uudistuksia läpi”

Purra: Edelliset hallitukset eivät saaneet aikaan työmarkkinoille ja talouteen uudistuksia – ”Me teemme ne nyt”

SAK:n lakkouholle ei näy loppua – elinkeinoministeri Rydman kiirehtisi lakkoja rajoittavien lakien saamista voimaan: ”Liitot toimivat vastuuttomasti”

Terveisiä naapurilta: Suomen PK-valtaisille työmarkkinoille sopisi Tanskan menestysmalli – joustavuus ja riittävä muutosturva onnistumisen takana

Tampereen kaupunki tekee politiikkaa tilavuokrauksissa – vasemmistolaiset esiintyjät kelpaavat puhujalavalle, perussuomalaiset eivät

Perussuomalaiset: Ministeri Rydman on käyttänyt perustuslaillisia oikeuksiaan itsensä puolustamiseen
Viikon suosituimmat

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Garedew ja Antikainen nousivat sähkön tehomaksua vastaan – KD:n Räsänen liittyi joukkoon: ”Rankaisee tavallisia omakotiasujia”
Omakotitaloasukkaille suunniteltu uusi sähkönsiirron tehomaksu herättää vastustusta hallituspuolueiden riveissä. Perussuomalaisten kansanedustajat Kaisa Garedew ja Sanna Antikainen sekä kristillisdemokraattien Päivi Räsänen ovat jättäneet ministeri Sari Multalalle kirjalliset kysymykset koskien Energiaviraston esittämää mallia, jonka he arvioivat kuluttajia kohtaan kohtuuttomaksi.

Piisinen syyttää SDP:tä taloustilanteen heikentämisestä – ”Hallitus korjaa nyt vihervasemmiston perintöä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisinen arvostelee Facebook-kirjoituksessaan SDP:tä ja edellisiä hallituksia Suomen taloustilanteen heikentämisestä. Piisisen mukaan nykyinen hallitus joutuu korjaamaan vuosikymmenien aikana syntynyttä velkaantumista ja rakenteellisia ongelmia.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












