

Hallitus haalii yhä miehiä muslimimaista, vaikka kaikki apu pitäisi suunnata Ukrainan naisille ja lapsille (video)
Ukrainasta on lähtenyt sotaa karkuun miljoonia naisia ja lapsia, joiden toinen käsi puristaa äidin kättä ja toinen nallea. Siitä huolimatta Suomen hallitus haalii edelleen joutilaita miehiä Afrikasta ja Lähi-idästä. Suomen Uutiset haastatteli kolmea perussuomalaista kansanedustajaa Mika Niikkoa, Mari Rantasta ja Jani Mäkelää. .
Perussuomalaiset vaativat, että kaikki tuki tulisi priorisoida Ukrainan evakoille, siis naisille ja lapsille, joiden miehet ja isät sotivat koko Euroopan puolesta, eivätkä karkaa toiselle puolelle maailmaa valittamaan siitä, kuinka pahaa puuroa he saavat ilmaiseksi.
Vihreän sisäministerin tyhjyyttään kumisevat selittelyt
Perussuomalaiset ovat edellyttäneet, että nykyinen kiintiöpakolaisuus nollataan ja elintasosiirtolaisuuden kanavat tukitaan, jotta resurssit riittävät ukrainalaisten auttamiseen.
Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr) torjui tällaiset esitykset toteamalla, että maailmassa on muitakin ”kriisejä” ja ihmiset kaipaavat näissä maissa kaipaavat turvaa ja apua. Mikkonen muistutti, että kiintiön laskemisen sijaan hallitus on juuri nostanut pakolaiskiintiötä 1500:een.
– Hallitus ei ole siis tässäkään tilanteessa tinkimässä tuumaakaan tavoitteestaan tehdä jopa laittomasta siirtolaisuudesta laillista niin, että koko turvapaikkajärjestelmän tarkoitus romuttuu, hämmästeli perussuomalainen kansanedustaja Mari Rantanen.
Katso video (juttu jatkuu videoikkunan jälkeen):
Perussuomalaiset kansanedustajat Mika Niikko, Mari Rantanen ja Jani Mäkelä Suomen Uutisten Jäki-istunnossa. Youtube, 12 min 28 sek.
”Tiukka maahanmuuttopolitiikka on parasta rasisminvastaista lääkettä”
– Tiukka maahanmuuttopolitiikka on parasta rasisminvastaista lääkettä, totesi Mari Rantanen kyselytunnin jälkeen Suomen Uutisten Jälki-istunnossa.
Hallitus vain ei ole ymmärtänyt moista asiaa. Ideologisten syiden takia hallitus ei ole tekemässä tiukennuksia ulkomaalaislakiin, joka Rantasen mukaan on jo nyt ”kuin reikäjuusto”.
Fakta on se, että maamme hallitus ei ole tehnyt mitään vähentääkseen turvapaikanhaun houkuttelevuutta. Päinvastoin: tuhansille laittomasti maassa oleville halutaan nyt antaa työlupia ja opiskelupaikkoja. Jopa karkotuspäätöksen saaneille luodaan uusia vetovoimatekijöitä ja ohituskaistoja.
Rikollisistakaan ei ole erityistä kiirettä päästä eroon.
Notku rauhassa Suomessa, me maksamme!
Nykyisin on täysin mahdollista notkua Suomessa vuosikaudet ja tukkia valitusreitit hakemalla turvapaikkaa vaikka seitsemän kertaa. Uusintahakemusrumba nakertaa turvapaikkajärjestelmän uskottavuutta ja vie siltä oikeutuksen olla olemassa, mutta hallitusta se ei kiinnosta.
Kaiken älyttömyyden takana on vain yksi selitys: monikulttuurinen unelma, joka ei ole onnistunut rauhanomaisesti esimerkiksi Ruotsissa, eikä missään muuallakaan. Tällaiset kiistattomat tosiasiat ovat kuitenkin sivuseikka Suomen hallitukselle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Perussuomalaiset on turvallisuuspuolue, joka puolustaa itsenäistä Suomea ja suomalaisten erityisyyttä

Koponen: Turvapaikkajärjestelmältä ja sen uskottavuudelta meni hetkessä pohja alta

Turun Sanomat: Menot laittomasti maassa asuvista nelinkertaistumassa

Tavio: Kela-huijauksiin on puututtava

Perussuomalaiset vaati vaikuttavia rajaturvallisuuslakeja – hallitus ei suostu keskeyttämään turvapaikanhakuoikeutta edes Venäjän hybridivaikuttamisen estämiseksi

Ensimmäinen karkotuslento Britanniasta Ruandaan jouduttiin peruuttamaan Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen kiellon takia

Tavio: Hallituksen esitys voimistaa ankkurilapsi-ilmiötä – ”Tämä on sitä haittamaahanmuuttoa, joka aiheuttaa eniten kustannuksia Suomelle”

Sisäministeri Mikkonen: Maahanmuutolla ei ole mitään tekemistä maahanmuuttajataustaisen katujengirikollisuuden kanssa

Nyt sosiaalisessa mediassa maahanmuuttajia kannustetaan hakeutumaan Suomeen: ”Kansalaisuuden saa helposti, valtio maksaa kaiken”
Viikon suosituimmat

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Perussuomalaisista täystyrmäys Akavan puheille maatalouden keskittämisestä: ”Ehdotus on suorastaan vaarallinen”
Korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava esittää maatalouden keskittämistä Etelä-Suomeen.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












