

LEHTIKUVA
Huumeidenkäytön vapauttamista lobbaaville järjestöille jaettiin yli kymmenen miljoonaa veikkausvoittovaroja
Hallituspuolueiden ministerien ja johtavien poliitikkojen toistuvat huumemyönteiset ja huumeidenkäyttöön rohkaisevat lausunnot näkyvät tällä hetkellä konkreettisesti myös sosiaali- ja terveysministeriön avustuskeskuksen (STEA) avustuspäätöksissä.
STEA tukee vahvasti useita järjestöjä, jotka ovat profiloituneet vapaamman huumeidenkäytön puolestapuhujiksi ja jotka kannattavat yhteiskunnan ylläpitämiä huumeiden käyttötiloja.
Huumeidenkäytön rangaistavuudesta luopumista ovat vastikään esittäneet esimerkiksi sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.) sekä sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.), joka myös julkaisi viime vuonna Facebook-kirjoituksen, jossa hän esitti ettei laittomien päihteiden käytöstä ja pienten määrien hallussapidosta pidä rangaista.
Ministeri Pekonen myös viime kädessä teki itse päätöksen tämän vuoden STEA-rahojen jakamisesta.
Kansanedustaja, vasemmistoliiton eduskuntaryhmän puheenjohtaja Paavo Arhinmäki puolestaan kannattaa niin sanottujen huumeiden käyttöhuoneiden perustamista. Vihervasemmiston joukoissa on laajemminkin hyväksyvä ja salliva suhtautuminen huumeidenkäytön vapauttamiseen.
Huumeidenkäytön lieveilmiöt ovat tällä viikolla jälleen nousseet puheenaiheeksi Helsingin keskustakirjasto Oodin huumeongelmien yhteydessä. Oodi on nopeasti muodostunut huumeidenkäyttäjien ja myyjien kokoontumis- ja välienselvittelypaikaksi. Kirjaston tiloista on myös löytynyt huumeidenkäytön tarvikkeita kuten ruiskuja ja huumekuppeja.
Tukikohta ry: Käyttöhuoneet eivät aiheuta järjestyshäiriöitä
Tukikohta ry:lle myönnettiin tälle vuodelle 969 172 euroa STEA-avustusta useaan eri kohteeseen. Yhdistys ilmoittaa olevansa päihdealan järjestö, joka tukee ja kohtaa päihteitä käyttäviä, kuntoutujia ja läheisiä pääkaupunkiseudulla.
Tukikohta lobbaa ahkerasti huumeiden käyttöhuoneiden perustamisen puolesta. Twitter-postauksissaan järjestö ilmoittaa kannattavansa käyttöhuonekokeilua muun muassa haittojen vähentämisen vuoksi. Järjestö myös väittää, että huumeidenkäyttöhuoneet eivät aiheuttaisi järjestyshäiriöitä tai epäsiisteyttä, jos huumeidenkäyttöhuoneet vain sijoitetaan oikein.
Tukikohta ry:n Osis-toiminnan kautta kerrotaan tavoitteena olevan tarjota voimaannuttavaa koulutusta arjen hallinnasta kuntoutuville tai aktiivisesti päihteitä käyttäville ihmisille. Osis-projektin kautta huumeiden käyttöhuoneita perustellaan muun muassa väitettyjen ”hyvien tuloksien ja kokemuksien” vuoksi.
Irti huumeista ry:n pomo: Käyttäjille mukavat tilat
Irti huumeista ry sai STEA-avustusta 747 496 euroa huumeidenkäyttäjien ja heidän läheistensä erilaisiin tukipalveluihin. Nimestään huolimatta Irti huumeista ry on järjestö, joka myös haluaa edistää huumeidenkäytön harjoittamista miellyttävissä huumehuoneissa.
Irti Huumeista ry:n toiminnanjohtaja Mirka Vainikka lobbaa julkisen vallan ylläpitämien huumeidenkäyttöhuoneiden puolesta blogikirjoituksessaan.
Vainikan mukaan käyttöhuone olisi ”kokeilemisen arvoinen toimintamuoto” ja että ”kokeilu olisi syytä käynnistää Suomessa.”
– Tällä hetkellä suonensisäisesti huumeita käyttävien päiväkeskuksissa ja terveysneuvontapisteissä ihmiset viettävät aikaa yhdessä, mutta käyvät ulkona ottamassa huumeannoksensa. Huumeiden käyttäminen puistoissa, julkisissa vessoissa ja rappukäytävissä ei ole varmasti kenestäkään mukavaa. Ehkä käyttöhuonekokeilu voisi tuottaa myönteisiä tuloksia, Vainikka esittää.
Irti huumeista ry:n verkkosivulla käyttöhuoneiden tarpeellisuutta puolustellaan sillä, että huumeiden käyttäjillä olisi mahdollisuus käyttää laittomia päihteitä terveydenhuollon työntekijän valvonnassa.
Naapuruston parantamista?
Sininauhasäätiö tarjoaa kyseenalaisen näkökulman huumehuoneiden perustamisen puolesta. Laittomien huumeiden käyttötiloja perustellaan sillä, että ne väitetysti palvelisivat myös naapurustoa.
Sininauhasäätiön yksikönpäällikkö Paula Ahosen mukaan käyttöhuoneiden kapasiteetin tulisi myös olla riittävän suuri, jolloin ympäristölle ei tulisi rasitetta alimitoituksesta.
– Tulisi miettiä, mitkä paikat Helsingissä ovat sellaisia, joissa huumeidenkäytön haittavaikutukset näkyvät katukuvassa siten, että käyttöhuoneen perustaminen olisi naapurustollekin parannus, eikä lisäkuormitus. Myös käyttäjiä ajatellen valmiiksi tuttu sijainti varmastikin madaltaisi kynnystä käyttöhuoneeseen hakeutumiselle, Ahonen vetoaa säätiön verkkosivulla.
Sininauhasäätiö sai tälle vuodelle STEA-avustusta huimat 3 108 966 euroa. Rahat käytetään muun muassa aktiivisesti päihteitä käyttävien kohtaamis- ja tukipisteen toiminnan käynnistämiseen ja kehittämiseen. Osa rahoista menee maahanmuuttajien erilaisiin tukipalveluihin ja kahvilatoimintaan.
Käyttöhuoneita tasaisesti ympäri kaupunkia
Ehkäisevä päihdetyö (EHYT) ry sai STEA-avustusta jopa 5 358 964 euroa erilaisiin hankkeisiin. Vaikka järjestö esittää toimivansa koko maassa ”terveiden elämäntapojen edistämiseksi”, EHYT ry lobbaa avoimesti vapaamman huumeidenkäytön puolesta.
Järjestön asiantuntijan Inari Viskarin mukaan valvottu huumeiden käyttöhuone tekisi asuinympäristöstä entistä viihtyisämmän. Blogikirjoituksessaan Viskari korostaa erityisesti, että käyttötilan olisi hyvä sijaita ”valoisalla ja avaralla paikalla, hyvien kulkuyhteyksien päässä.”
– Järkevin ratkaisu olisi sijoittaa käyttöhuoneita tasaisesti eri puolille kaupunkia, jolloin lieveilmiöt eivät kasva suuriksi, Viskari kirjoittaa
Ehkäisevän päihdetyön järjestöverkosto suhtautuu myönteisesti Helsingin kaupungin sosiaali- ja terveyslautakunnan valtuustoaloitteeseen koskien huumeidenkäyttäjien käyttötilojen pilotointia. EHYT ry:n mukaan lainsäädäntöä on uudistettava niin, että uudet haittojen vähentämisen toimet ja niiden kehittäminen ja kokeilu mahdollistuvat.
Avustusta huumeseksin haittojen vähentämiseen
Tälle vuodelle STEA on myös jakanut runsaasti veikkausvoittovaroja hankkeille, jotka ovat eri tavoilla suoraan sidoksissa huumemaailmaan.
Kipinä ry:lle myönnettiin 138 000 euroa huumeita käyttävien ihmisten osallisuuden lisäämiseen, sisäisen motivaation herättelemiseen ja oman elämän vaikutusmahdollisuuksien vahvistamiseen.
Nuorten ystävät ry sai 227 000 euroa huumeiden käyttäjien ja heidän läheistensä vertaistoiminnan ja kokemustoimijuuden kehittämiseen sekä matalankynnyksen vertaistoimintapaikan perustamiseen.
Positiiviset ry:lle myönnettiin veikkausvoittovaroista erikoinen 78 000 euron avustus. Rahojen käyttötarkoituksena on haittoja vähentävä ja ennaltaehkäisevä vaikuttaminen seksin yhteydessä tapahtuvassa huumeidenkäytössä (chemsex) sekä osaamisen ja tiedon tuottaminen päihdetyön ja seksuaalineuvonnan ammattilaisille sekä homo- ja bi-miehille.
Chemsex-ilmiöön on mediassa viitattu muun muassa laulaja Jari Sillanpään huumejutun uutisoinnin yhteydessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Positiiviset ry Nuorten ystävät ry Kipinä ry Ehkäisevä päihdetyö Sininauhasäätiö Tukikohta ry Irti huumeista ry huumemyönteisyys käyttöhuone hallituspuolueet avustukset Lobbaus huumeet STEA Helsingin kaupunki Maria Ohisalo Aino-Kaisa Pekonen Vasemmisto Paavo Arhinmäki vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hurstin leipäjonoille ei heru STEA-avustuksia: Turha hakea, kun aina tulee kieltävä vastaus – ”Yhden kommentin mukaan meillä on jo liikaa rahaa”

Seksuaalijärjestöille muhkea avustuspotti veikkausvoittovaroista: Setalle vajaa miljoona, Sexpolle melkein 400 000 euroa

Rantanen Ylen keskusteluohjelmassa: Vihreillä humaania päihdepolitiikkaa – ”Nyt tuodaan pistotilat, seuraavaksi esitetään mietojen huumeiden laillistamista”

Sisäministeri Ohisalon mukaan kovien huumeiden käyttö ja hallussapito pitäisi sallia – ”Vihreät tekemässä Suomesta huumeidenkäyttäjien paratiisia”

Antikainen: Nuorten huumekuolemien yleistymistä ei voi jäädä seuraamaan sivusta

Helppoa rahaa: Maahanmuutto- ja monikulttuuriyhdistyksille jaettiin veikkausvoittovaroista 5,5 miljoonaa euroa

Tavio: Urheilua televisioon

Suosittu Päivän Byrokraatti -blogi lopettaa – syynä vihervasemmiston vaino

Korona vauhdittaa huumekaupan digitalisaatiota – rikollisjengit värväävät työttömiä maahanmuuttajia tekemään likaiset työt
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää