

LEHTIKUVA
Immonen: Ohisalo ei uskalla tuomita Elokapinan laittomuuksia – ”Ei ole paljon vaadittu, että sisäministeri toteaa lain rikkomisen olevan väärin”
Britanniassa paikallisen terrorismipoliisin ääriliikelistallekin asetettu Elokapina on ilmoittanut aloittavansa tänään kymmenen vuorokautta kestävän mielenosoituksen tukkien liikenteen Mannerheimintiellä. Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen pitää Facebook-kirjoituksessaan kestämättömänä, että vihreä sisäministeri Maria Ohisalo ei uskalla tuomita Elokapinan lainvastaista toimintaa.
Poliisin mukaan Elokapinan mielenilmaus aiheuttaa merkittävää liikennehaittaa. Elokapina vaatii ilmastohätätilan julistamista Suomeen.
Elokapina on globaali äärivasemmistolainen järjestö, joka toimii fyysisesti katutasolla ja jonka julkinen toiminta perustuu niin kutsutulle kansalaistottelemattomuudelle eli lain rikkomiselle. Elokapina-järjestö on osa kansainvälistä Extinction Rebellion -liikehdintää. Elokapina on mainittu sisäministeriön väkivaltaisen ekstremismin tilannekatsauksessa. Katsaus antaa tietoa Suomessa toimivista väkivaltaisista ääriliikkeistä.
– Elokapina on ollut viime aikoina useaan otteeseen otsikoissa sen jäsenten rikottua lakia toistuvasti. Järjestö on aiemmin Suomessa muun muassa pysäyttänyt liikenteen Kaivokadulla ja Mannerheimintiellä, tukkinut Metsä Groupin pääkonttorin sisäänkäynnin ja yrittänyt estää risteilyaluksen lähtöä veneillä Helsingin Hernesaaressa, kansanedustaja Olli Immonen kirjoittaa Facebookissa.
Elokapina suunnitellut laittomuuksia
Viime vuoden lokakuun mielenosoituksessa Helsingissä poliisi joutui turvautumaan voimakeinoihin aktivistien saamiseksi pois ajoradalta estämästä liikennettä. Keinot olivat poliisin mukaan painottuneet jo tuntien ajan kehotuksiin ja käskyihin. Poliisihallitus on todennut selvityksessään, että poliisille ei ollut annettu etukäteen tietoa mielenosoittajien suunnitelmasta estää liikenne ajoradoilla.
– Poliisihallitus ei ole toistaiseksi laittanut vireille prosessia järjestön kieltämiseksi. On syytä korostaa, että yhdistyslaki ei takaa yhdistymisvapautta ”lain ja hyvän tavan vastaisille” ryhmille.
– Yle tutustui viime vuoden puolella Elokapinan ”syyskapinaan” liittyviin kokouspöytäkirjoihin ja muistioihin sekä liikkeen verkkofoorumilla käytyyn keskusteluun. Niistä ilmeni, että liike on suunnitellut erilaisia laittomuuksia, Immonen kirjoittaa.
Jopa yritysjohtajien ja kansanedustajien ampumista ehdotettu
Elokapinan pöytäkirjassa mainitaan lista potentiaalisista rikoslain ylittävien tekojen kohteista: poliittiset päättäjät, kunnalliset ja kansalliset poliitikot, pankit, infrastruktuuri, suuryritykset, metsäteollisuus, turveteollisuus, satamat ja risteilyt. Liike suhtautuu myötämielisesti julkisen omaisuuden tuhoamiseen.
– Järjestön perustaja Roger Hallam on ehdottanut puheessaan yritysjohtajien ja kansanedustajien ampumista.
– Elokapinan toiminnan ytimeen kuuluu lakia rikkovat mielenilmaukset sekä ihmisten kouluttaminen niihin. Koulutuksessa käydään osallisten kanssa läpi toiminnan seuraukset, kuten rikosvastuu, Immonen kertoo.
Ilmastoahdistuksen lietsonta osana jäsenhankintaa
Elokapinan pyrkimyksenä on värvätä mukaan erityisesti nuoria, jotka potevat valtamedian ja poliittisten päättäjien lietsomaa ”ilmastoahdistusta”. Nuoriin vetoava radikaali puhe toimii tärkeänä osana Elokapinan jäsenhankintaa. Nuoria lietsotaan kiihkoon maailmanloppua julistavalla propagandalla.
– Elokapinan esitteiden mukaan ”kyse on elämästä ja kuolemasta”. Liike käyttää häikäilemättä hyväkseen nuorten ilmastoahdistusta ja yllyttää heitä kapinaan demokraattista yhteiskuntaa kohtaan. Liikkeen harjoittama häikäilemätön ja vallankumouksellinen toiminta täyttää yhteiskunnalle vaarallisen ääriliikkeen kriteerit.
– Elokapinan aktivistit ovat kiertäneet kertomassa lainvastaisesta toiminnastaan Suomen lukioissa. Aktivistit vierailivat syyskuussa muun muassa Helsingin Etu-Töölön lukiossa, kirjoittaa Immonen.
Laittomuuksiin painostaminen kouluissa ei ole hyväksyttävää
Immonen ei voi hyväksyä sitä, että verovaroin ylläpidetyissä toisen asteen oppilaitoksissa opetukseen integroidaan ääriliikkeen aktivistien propagandaa. Hän pitää myös täysin vastuuttomana, että opetushenkilökunta päästää oppilaitoksiin aktivisteja lietsomaan nuoriin ilmastoahdistusta sekä rohkaisemaan heitä laittomuuksiin.
– Ääriajatteluun ja aktivismiin painostaminen on räikeässä ristiriidassa voimassa olevan opetussuunnitelman perusteiden kanssa.
– On käsittämätöntä, jos Elokapinan aktivistien annetaan jälleen haitata liikennettä ja aiheuttaa vaaraa Mannerheimintiellä. Tilannetta on seurattava erityisellä tarkkuudella, Immonen vaatii.
Miksi hallitus ja Ohisalo kiemurtelevat?
Immosen mukaan monet kansalaiset ihmettelevät, miksi hallitus ja vihreiden sisäministeri Maria Ohisalo kiemurtelevat Elokapina-kysymyksen edessä. Esimerkiksi tuoreessa AlfaTV:n haastattelussa sisäministeriltä kysyttiin, miten hän suhtautuu Elokapinan mielenosoitukseen, jossa uhataan rikkoa tietoisesti lakia.
Ohisalo kiemurteli kysymyksestä irti toteamalla, ettei ”yksittäinen poliitikko” voi ottaa kantaa yksittäisiin mielenosoituksiin. Tietenkin sisäministerin, jonka vastuualueelle kuuluu sisäinen turvallisuus, voi ja hänen pitääkin ottaa kantaa mahdollisiin laittomuuksiin, Immonen väittää.
– On täysin kestämätöntä, että poliisiministeri ei uskalla tuomita laittomuuksia. Ei ole paljon vaadittu, että sisäministeri toteaa lain rikkomisen olevan väärin. Jos vihreiden sisäministeri ei kykene tuomitsemaan laittomuuksia, on ministeriksi syytä vaihtaa henkilö, joka tähän kykenee.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- omaisuuden tuhoaminen ilmastoahdistuksen lietsominen ekstremismi Extinction Rebellion Elokapina mielenosoitukset vasemmistolainen väkivalta ilmastoahdistus Poliittinen väkivalta oppilaitokset Kansalaistottelemattomuus Maria Ohisalo Äärivasemmisto Ääriliikkeet Olli Immonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Melko härskiä – poliisin käskyjä tahallaan rikkova Elokapina pyytää poliisia estämään vastamielenosoituksen toimintaa

Rehtori vahvistaa Elokapinan esiintyneen lukiolaisille

Paljastuksia Elokapinan sisäiseltä kanavilta – opettaja mukana usuttamassa oppilaita toimintaan, josta seuraa pidätys

Salainen video: Elokapina uhkailee ja painostaa poliisia ja nauraa päälle – ”Jos ne yrittää estää meidän menemisen Mannerheimintielle..”

Mäkynen: Elokapinan maksettava lainvastaisten mielenilmausten aiheuttamat kustannukset

Koponen järkyttyi talousvaikuttaja Ihamuotilan ehdotuksesta ”ilmastohätätilaveroksi”: ”Ei mitään käsitystä tavallisen suomalaisen arjesta”

Britanniassa elokapinoidaan eristämisen puolesta tukkimalla teitä – protestit johtaneet rähinöintiin

Elokapina saa toisinajattelijan kysymään: Aiheutammeko lapsillemme turhaa kuolemanpelkoa hysteerisellä ilmastoahdistuksella?

Voiko Koneen säätiö pumpata rahaa rikoksia tehtailevalle kansainväliselle äärijärjestölle ja väittää edelleen toimintaansa yleishyödylliseksi?
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













