

LEHTIKUVA
Koulutytön raiskausmurha sai Ranskan kuohuksiin: ”Vaikeneminen maahanmuuton vaikutuksista rikollisuuteen on väärin”
Karkotuspäätöksen saanut maahanmuuttaja tuhosi ranskalaisen pikkutytön ja hänen läheistensä elämän. Murha on saanut ranskalaisten tunteet kuohumaan ja aallot ylettyvät Pohjolaan asti. Maahanmuuttajat ovat yliedustettuina vakaviin väkivaltarikoksiin syyllistyneissä ja siitä ei saa vaieta, vaaditaan jo Svenska Dagbladetinkin pääkirjoitussivulla.
– Tunsin hänet hyvin; kiltti, pikkuisen outo pikkutyttö ja hyvin läheinen vanhemmilleen. Hänen kohtalonsa saa sydämeni murtumaan.
Näin purkaa tuntojaan murhatun 12-vuotiaan Lola Davietin naapuri Le Figaro-lehdessä. Lolan ruumis löytyi matkalaukusta. Häntä oli kidutettu, hänet oli raiskattu ja pikkutytön kurkku oli leikattu auki. Todennäköisesti Lola oli kidnapattu markalla koulusta kotiin Pariisin työläiskaupunginosassa.
Vangittu tuli maahan opiskeluviisumilla
Murhasta epäillään 24-vuotiasta algerialaisnaista, joka oli saanut karkotuspäätöksen. Avunannosta murhaan on vangittu 43-vuotias mies, joka tiettävästi oli auttanut naista ruumiin kuljettamisessa.
Vangittu nainen tuli Ranskaan kuusi vuotta sitten tilapäisellä opiskeluviisumilla. Ilmeisesti opiskelut eivät sujuneet, koska hän sittemmin sai karkotuspäätöksen. Naisella oli tiettävästi mielenterveydellisiä ongelmia. Karkotus Ranskasta toteutuu tosin vain yhdessä tapauksessa kymmenestä ja näin on nimenomaan algerialaisten kohdalla.
Maahanmuuttajien väkivaltarikollisuus yleinen ilmiö
Toimittaja ja juristi Paulina Neuding ottaa Svenska Dagbladetin pääkirjoitussivulla esille vastaavan tapauksen Skellefteåsta viime kesältä: tuolloin 8-vuotias tyttö raiskattiin ja yritettiin murhata.
– Maahanmuuttajat ovat niin Ranskassa kuin Ruotsissakin voimakkaasti yliedustettuina seksuaalirikoksissa ja vakavissa väkivaltarikoksissa. Tämä on mitä suurimmassa määrin poliittinen kysymys, Neuding kirjoittaa.
Neudind muistuttaa feministiaktivisti Ayaan Hirsi Alin pakolaiskriisin vuotta 2015 käsittelevästä teoksesta, jossa kartoitettiin maahanmuuttoaallon vaikutusta seksuaalirikollisuuteen.
Tehdessään tutkimustyötä kirjaansa varten Ayaan Hirsi Alille selvisi kaksi asiaa: maahanmuuttajien yliedustus seksuaalirikollisissa on yleiseurooppalainen ilmiö, ja tästä kärsivät varsinkin naiset ja lapset. Erityisesti laittomasti maanosassa asuvat saattavat tehdä vakavia rikoksia, koska he eivät näe itselleen tulevaisuutta Euroopassa.
Rikosten uhrit maksavat vaikenemisen hinnan
Neudingin mukaan Ruotsin feministiseen ulkopolitiikkaan ei ole koskaan sisältynyt kysymystä siitä, mikä vaikutus maahanmuutolla oli naisten asemaan Euroopassa. Feministinen sisäpolitiikkakin väisti saman ongelman.
– Ongelman arkaluonteisuuteen on varmasti syynä riski siitä, että yksittäisestä rikoksesta syytetään koko saman kansallisuuden omaavaa yhteisöä. Hiljaisuus maahanmuuton vaikutuksista rikollisuuteen on kuitenkin väärin ja hinnan maksavat rikosten uhrit, Neuding muistuttaa.
– Jokainen menetetty ihmishenki on tragedia itsessään ja jotkut kantavat vastuun yhteiskunnasta, joka on huolissaan vääristä asioista. Emme saa unohtaa Lolaa, joka ei koskaan saanut tulla koulusta kotiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansallisuus arkaluonteisuus hyssyttely mielenterveyden ongelmat opiskelija algerialainen työläiskaupunginosa Lola Daviet karkottamispäätös Ayaan Hirsi Ali pakolaisvyöry 2015 Paulina Neuding Pariisi yliedustus vaikeneminen maastakarkotus puukotus Murha Raiskaus Feminismi pakolaiset maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaatii järkeä rangaistuksiin: Sarjakuristajat pidettävä lukkojen takana, taparikolliset vankilaan, Isis-vaimot tuomiolle – ”Suomalaiset ansaitsevat turvaa rikoksentekijöitä vastaan”

Veljekset tuomiolla isosiskonsa murhasta Saksassa – islamin asiantuntijan mukaan tyypillinen kunniamurha

PS vaatii tuntuvia kiristyksiä kriminaalipolitiikkaan: Paljousalennukset pois, seksuaali- ja väkivaltarikosten rangaistukset ylös, vaaralliset vangit pysykööt vankilassa, maahanmuuttajarikolliset ulos

Jengiväkivallan juurisyyt ovat Afrikasta ja Lähi-idästä tulevassa maahanmuutossa – perussuomalaiset moitti kyselytunnilla hallituksen avuttomuutta, vaatii turvallisia katuja

Hallitus on tekemässä pahan virheen – ”Tervetuloa laittomasti Suomeen, opiskelupaikka odottaa!”

Elomaa: Lapsia on suojeltava kaikin keinoin seksuaalirikollisilta

Saksasta lennokkaasti karkotettu rikollispomo ei halua pysyä Libanonissa

Perheenyhdistäminen johti pikkusiskon raiskaukseen Saksassa

Kaksitoistavuotiaan tytön murha järkyttää Saksaa – tekijät tarkistivat rikosvastuun ikärajan etukäteen
Viikon suosituimmat

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.
Uusimmat

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?

Vaalivallankumous sai Unkarin talouden nousukiitoon
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










