

LEHTIKUVA
Koulutytön raiskausmurha sai Ranskan kuohuksiin: ”Vaikeneminen maahanmuuton vaikutuksista rikollisuuteen on väärin”
Karkotuspäätöksen saanut maahanmuuttaja tuhosi ranskalaisen pikkutytön ja hänen läheistensä elämän. Murha on saanut ranskalaisten tunteet kuohumaan ja aallot ylettyvät Pohjolaan asti. Maahanmuuttajat ovat yliedustettuina vakaviin väkivaltarikoksiin syyllistyneissä ja siitä ei saa vaieta, vaaditaan jo Svenska Dagbladetinkin pääkirjoitussivulla.
– Tunsin hänet hyvin; kiltti, pikkuisen outo pikkutyttö ja hyvin läheinen vanhemmilleen. Hänen kohtalonsa saa sydämeni murtumaan.
Näin purkaa tuntojaan murhatun 12-vuotiaan Lola Davietin naapuri Le Figaro-lehdessä. Lolan ruumis löytyi matkalaukusta. Häntä oli kidutettu, hänet oli raiskattu ja pikkutytön kurkku oli leikattu auki. Todennäköisesti Lola oli kidnapattu markalla koulusta kotiin Pariisin työläiskaupunginosassa.
Vangittu tuli maahan opiskeluviisumilla
Murhasta epäillään 24-vuotiasta algerialaisnaista, joka oli saanut karkotuspäätöksen. Avunannosta murhaan on vangittu 43-vuotias mies, joka tiettävästi oli auttanut naista ruumiin kuljettamisessa.
Vangittu nainen tuli Ranskaan kuusi vuotta sitten tilapäisellä opiskeluviisumilla. Ilmeisesti opiskelut eivät sujuneet, koska hän sittemmin sai karkotuspäätöksen. Naisella oli tiettävästi mielenterveydellisiä ongelmia. Karkotus Ranskasta toteutuu tosin vain yhdessä tapauksessa kymmenestä ja näin on nimenomaan algerialaisten kohdalla.
Maahanmuuttajien väkivaltarikollisuus yleinen ilmiö
Toimittaja ja juristi Paulina Neuding ottaa Svenska Dagbladetin pääkirjoitussivulla esille vastaavan tapauksen Skellefteåsta viime kesältä: tuolloin 8-vuotias tyttö raiskattiin ja yritettiin murhata.
– Maahanmuuttajat ovat niin Ranskassa kuin Ruotsissakin voimakkaasti yliedustettuina seksuaalirikoksissa ja vakavissa väkivaltarikoksissa. Tämä on mitä suurimmassa määrin poliittinen kysymys, Neuding kirjoittaa.
Neudind muistuttaa feministiaktivisti Ayaan Hirsi Alin pakolaiskriisin vuotta 2015 käsittelevästä teoksesta, jossa kartoitettiin maahanmuuttoaallon vaikutusta seksuaalirikollisuuteen.
Tehdessään tutkimustyötä kirjaansa varten Ayaan Hirsi Alille selvisi kaksi asiaa: maahanmuuttajien yliedustus seksuaalirikollisissa on yleiseurooppalainen ilmiö, ja tästä kärsivät varsinkin naiset ja lapset. Erityisesti laittomasti maanosassa asuvat saattavat tehdä vakavia rikoksia, koska he eivät näe itselleen tulevaisuutta Euroopassa.
Rikosten uhrit maksavat vaikenemisen hinnan
Neudingin mukaan Ruotsin feministiseen ulkopolitiikkaan ei ole koskaan sisältynyt kysymystä siitä, mikä vaikutus maahanmuutolla oli naisten asemaan Euroopassa. Feministinen sisäpolitiikkakin väisti saman ongelman.
– Ongelman arkaluonteisuuteen on varmasti syynä riski siitä, että yksittäisestä rikoksesta syytetään koko saman kansallisuuden omaavaa yhteisöä. Hiljaisuus maahanmuuton vaikutuksista rikollisuuteen on kuitenkin väärin ja hinnan maksavat rikosten uhrit, Neuding muistuttaa.
– Jokainen menetetty ihmishenki on tragedia itsessään ja jotkut kantavat vastuun yhteiskunnasta, joka on huolissaan vääristä asioista. Emme saa unohtaa Lolaa, joka ei koskaan saanut tulla koulusta kotiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansallisuus arkaluonteisuus hyssyttely mielenterveyden ongelmat opiskelija algerialainen työläiskaupunginosa Lola Daviet karkottamispäätös Ayaan Hirsi Ali pakolaisvyöry 2015 Paulina Neuding Pariisi yliedustus vaikeneminen maastakarkotus puukotus Murha Raiskaus Feminismi pakolaiset maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaatii järkeä rangaistuksiin: Sarjakuristajat pidettävä lukkojen takana, taparikolliset vankilaan, Isis-vaimot tuomiolle – ”Suomalaiset ansaitsevat turvaa rikoksentekijöitä vastaan”

Veljekset tuomiolla isosiskonsa murhasta Saksassa – islamin asiantuntijan mukaan tyypillinen kunniamurha

PS vaatii tuntuvia kiristyksiä kriminaalipolitiikkaan: Paljousalennukset pois, seksuaali- ja väkivaltarikosten rangaistukset ylös, vaaralliset vangit pysykööt vankilassa, maahanmuuttajarikolliset ulos

Jengiväkivallan juurisyyt ovat Afrikasta ja Lähi-idästä tulevassa maahanmuutossa – perussuomalaiset moitti kyselytunnilla hallituksen avuttomuutta, vaatii turvallisia katuja

Hallitus on tekemässä pahan virheen – ”Tervetuloa laittomasti Suomeen, opiskelupaikka odottaa!”

Elomaa: Lapsia on suojeltava kaikin keinoin seksuaalirikollisilta

Saksasta lennokkaasti karkotettu rikollispomo ei halua pysyä Libanonissa

Perheenyhdistäminen johti pikkusiskon raiskaukseen Saksassa

Kaksitoistavuotiaan tytön murha järkyttää Saksaa – tekijät tarkistivat rikosvastuun ikärajan etukäteen
Viikon suosituimmat

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.

Toimeentulotukimenot kasvussa – jo yli puolet somaliaa ja arabiaa puhuvista nostaa tukea
Perustoimeentulotuen maksatus kasvoi viidenneksellä vuonna 2025. Tukea saaneissa kotitalouksissa asui noin kuusi ja puoli prosenttia Suomen väestöstä. Koko maan tasolla somalia ja arabiaa puhuvista noin puolet nostaa perustoimeentulotukea

Koponen tyrmää vihreiden avauksen varhaiskasvatuksesta: ”Vihreät yleensä huutavat pää punaisena tutkitun tiedon perään – nyt tutkimuksen tulos oli ilmeisesti väärä”
Vihreiden eduskuntaryhmä ehdotti, että jokaiselle viisivuotiaalle tulisi automaattisesti osoittaa paikka varhaiskasvatuksessa. Perussuomalainen sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen tyrmää ajatuksen tämänkaltaisesta pakkovarhaiskasvatuksesta viisivuotiaille, joka on opetus- ja kulttuuriministeriön tutkimuksessakin osoitettu tehottomaksi.
Uusimmat

Kolumni: Kaupasta tuli kauppatavaraa

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










