

LEHTIKUVA
Kristilliset ja kokoomus eivät lähteneet mukaan välikysymykseen taloudesta ja maahanmuuttopolitiikasta – Tavio: Puolueiden syy poisjäämiseen poliittinen strategia
Perussuomalaiset ja Liike Nyt jättivät tänään hallitukselle välikysymyksen maahanmuuttopolitiikasta ja taloudesta. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio korostaa, että välikysymys peilaa maahanmuuttopolitiikkaa vahvasti talouden näkökulmasta. – Marinin hallitus näyttää haluavan, että Suomi toimii koko maailman sosiaalitoimistona. Ei-työperäinen maahanmuutto kuitenkin lisää työttömyyttä Suomessa ja kasaa raskaasti painoa hyvinvointiyhteiskunnan harteille, Tavio sanoo.
Vaikka humanitaariseen ja sosiaaliperusteiseen maahanmuuttoon liittyy muitakin ongelmia kuin taloudellisia, nyt jätetty välikysymys koskee juuri taloutta, koska maan julkisen talouden tila, budjetin alijäämät, velan kasvu ja menojen kasvu ovat huolestuttavia.
Kokoomus ja kristillisdemokraatit eivät ole mukana välikysymyksessä. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio toteaa, ettei kumpaakaan puoluetta suostuteltu mukaan, mutta molemmille annettiin mahdollisuus arvioida asiaa ja päättää liittymisestä itsenäisesti.
Tavio kertoo, että molemmista puolueista oltiin häneen yhteydessä asian tiimoilta, mutta syy pois jäämiseen on lopulta jäänyt epäselväksi.
– Minulle ei ole esitetty mitään konkreettisia perusteita, miksi he eivät lähteneet tähän mukaan. Vaikuttaakin siltä, että syy poisjäämiseen on pikemminkin poliittinen strategia kuin se, että välikysymyksen sisällössä olisi ongelmia. Odotettavissa kuitenkin on, että välikysymyskeskustelussa kokoomus ja kristillisdemokraatit pitkälti yhtyvät kritiikkiin, Tavio sanoo.
Kokoomus on jakautunut puolue
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoo, että hänelläkään ei ole tietoa kokoomuksen ratkaisusta jäädä sivuun. Purra kuitenkin arvioi, että kyse saattaa olla puolueen sisäisestä kipuilusta.
– Kokoomus osannee vastata itse parhaiten, miksi eivät ole tässä mukana. Itse uskoisin, että ratkaisu liittyy kokoomuksen vahvaan jakautumiseen kahden linjan välillä, Purra sanoo.
Hän toteaa, että kokoomuksen maahanmuuttopolitiikan linja on ylipäätään jäänyt kaikille varsin epäselväksi.
– Välillä kokoomus esittää jotain kiristyksiä ja näyttää muskeleita, mutta kun olisi mahdollisuus tehdä jotain asioiden eteen, niin uskallus ei riitä.
Liike Nytin Harry Harkimo toteaa huomanneensa oppositiopolitiikassa taipumuksen, että muilla puolueilla on vaikeuksia olla asiapohjalta samaa mieltä perussuomalaisten kanssa, kuten nyt myös hankaluuksia liittyä välikysymykseen.
– Kokoomuksen ja kristillisten syy olla pois välikysymyksestä voi olla se, että he eivät halua samastua perussuomalaisiin, Harkimo sanoo.
Hänen mukaansa Liike Nytissä välikysymyksen sisältöä tarkasteltiin pelkästään asiapohjalta.
– Meillä Liike Nytissä, kun kävimme tätä välikysymystä läpi, niin katsoimme vain asiaa kokonaisuutena. Mielestämme asia on se, mikä tässä on sanottu. Vaikka me olemmekin eri puolue ja teemme omat päätöksemme, on uskallettava olla mukana, jos itse asia on oikein, Harkimo sanoo.
Terroristit maahan lastensa perässä
Keskeinen asia välikysymyksen taustalla on hallituksen valmistelussa oleva ulkomaalaislain muutos, joka olisi tekemässä perheenyhdistämisestä entistä helpompaa. Esimerkiksi Suomeen yksin tulleen ja täältä turvapaikan saaneen alaikäisen lapsen tai nuoren perheenjäsenet saisivat jatkossa lähes automaattisesti oleskeluluvan.
Tavio sanoo pitävänsä huonona suuntauksena sitä, että hallitus suosii ankkurilapsi-ilmiötä, jossa alaikäinen perheenkokoaja lähetetään matkaan edeltä, jolloin turvapaikan saaneen alaikäisen lapsen tai nuoren perheenjäsenet tai muut sukulaiset pääsevät perässä maahan vapaasti.
– Tämä on samalla omiaan ruokkimaan ihmissalakuljetusta. Myös suojelupoliisi on varoittanut, että muutos olisi omiaan helpottamaan kansallista turvallisuutta uhkaavien yksilöiden Suomeen pääsyä. Suomeksi sanottuna terroristit jatkossa pääsisivät helpommin maahan lähettämällä vain alaikäisen lapsen edeltä matkaan, Tavio sanoo.
Ankkurilapsi osoittautuukin aikuiseksi
Hän huomauttaa, että alaikäinen tarkoittaa myös 16-17-vuotiasta. Ikätestien perusteella suurin osa alaikäisenä esiintyvistä turvapaikanhakijoista kuitenkin paljastuu todellisuudessa aikuisiksi.
– Yleisen elämänkokemuksen perusteella voidaan sanoa, että alaikäisten suosiminen on johtanut siihen, että moni aikuinen turvapaikanhakijamies väittää olevansa 17-vuotias. Ulkomaalaislain muutos ei ainakaan vähentäisi tätä ilmiötä, päinvastoin. Myös maahanmuuttoviraston mukaan moni aikuinen turvapaikanhakija yrittää puijausta ikänsä suhteen.
Miksi sdp ja keskusta hyväksyvät vihreiden sooloilun?
Purra toteaa, että uusilla maahanmuuttoa helpottavilla esityksillä tullaan edesauttamaan suomalaisen järjestelmän taloudellisten, sosiaalisten ja turvallisuuteen liittyvien seikkojen murtumista.
– Muu hallitus antaa vihreän sisäministerin toimia haluamallaan tavalla esimerkiksi perheenyhdistämiseen, suojelukategorioihin ja kansalaisuuden saamiseen liittyen, Purra toteaa.
Myös Tavio ihmettelee, miksi hallituksen pääpuolueet sdp ja keskusta ovat mukisematta hyväksymässä merkittävän maahanmuuttopolitiikan löysentämisen, vaikka asiasta ei ole hallitusohjelman kirjausta.
– Vaikka hallitus vastaakin välikysymykseen yhdessä, erityisesti sdp:n ja keskustan tulisi nyt perustella kansalaisille, miksi he aikovat hyväksyä suuria periaatteellisia muutoksia maahanmuuton järjestelmään hallituksen ääripäähän kuuluvan vihervasemmistopuolueen esityksistä.
– Hallituksen esitys perheenyhdistämisen helpottamisesta ollaan näillä näkymin antamassa viikolla 46, joten demareilla ja keskustalla olisi mahdollisuus uudelleenarvioon.
Maahanmuuttovirasto eri mieltä
Tavio huomauttaa, että hallitukselta on odotettu työllisyystoimia, mutta niiden sijaan hallitus tekeekin työnteon kannustimia vähentävän uudistuksen.
– Hallituksen arvio siitä, paljonko perheenyhdistämisen helpottamiset tuovat lisää ei-työperäisiä maahanmuuttajia Suomeen on väärä. Hallitus sanoo määrän olevan parisataa tulijaa lisää vuosittain, mutta maahanmuuttovirasto on todennut vaikutuksen olevan selvästi suurempi määrä tulijoita, Tavio korostaa.
Vain hallittu pakolaispolitiikka kannattaa
Perussuomalaiset on hallitun ja niukan pakolaispolitiikan kannalla. Tavio korostaa, että välikysymys peilaa maahanmuuttopolitiikkaa ja ei-työperäistä siirtolaisuutta vahvasti talouden näkökulmasta.
Tavio korostaa, että Suomen ei ole taloudellisesti kestävää vastaanottaa uusia siirtolaisia, varsinkaan, kun aiemmatkaan tulijat eivät ole työllistyneet tai työllistymässä.
– Marinin hallitus näyttää haluavan, että Suomi toimii koko maailman sosiaalitoimistona. Ei-työperäinen maahanmuutto kuitenkin lisää työttömyyttä Suomessa ja samalla kasaa raskaasti uutta painoa hyvinvointiyhteiskunnan harteille.
– Nousukaudella Suomi ottaa nyt velkaa seitsemän miljardia. Yhtälö ei voi mennä niin, että samaan aikaan meidän tulisi ottaa avokätisesti vastaan jokainen tulija, joka vain haluaa tulla maahan. Jatkuva verovaroilla elätettävien ulkomaalaisten virta on taloudellinen ongelma. Se on paitsi epäoikeudenmukaista suomalaisia veronmaksajia kohtaan, samalla myös riskinottoa turvallisuudella.
Rkp ja vihreät eivät kustannuksista välitä
Hallituspuolueista vihreät ja rkp ovat valmiita vastaanottamaan tulijoita Suomeen lähes rajattomasti, mistään kustannuksista välittämättä ja jopa täyttämään avoimet työpaikat turvapaikanhakijoilla.
Aiemmin syksyllä sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) esitti Suomen pakolaiskiintiön tuplaamista eli nostamista kahteen tuhanteen ihmiseen. Kansanedustaja Eva Biaudet (r.) puolestaan on heittänyt huolettomasti, että tulijoiden luku voisi olla jopa 10 000.
Jokaisesta Suomeen saapuvasta humanitaarisesta maahanmuuttajasta julkiselle taloudelle aiheutuvat elinkaarikustannukset ovat 690 000 – 950 000 euroa. Vihreiden ja rkp:n linja pakolaiskiintiön kymmenkertaistamisesta tarkoittaisi veronmaksajille jopa yli kymmenen miljardin euron lisälaskua.
Järjestelmä ohjaa sosiaaliturvan piiriin
Tavio toteaa, että työttömien ulkomaalaisten elinkustannukset lankeavat raskaana taakkana kaikkien valtion toimintojen määrärahoihin, kuten soteen, koulutukseen ja oikeuslaitokseen.
– Ulkomaalaisten auttamiseen avattu shekki syö resurssejamme. Vähäiset resurssimme tulisi kuitenkin käyttää ensisijaisesti suomalaisten työttömien ja pienituloisten auttamiseen.
– On syytä huomata, että kansalaisuuden saaneilla ei ole nykyisinkään toimeentuloedellytystä, joten järjestelmä ohjaa hankkimaan ensin kansalaisuuden ja jäämään sen jälkeen sosiaaliturvan varaan ja haalimaan sukulaisia Suomeen. Perussuomalaisille kansalaisuuden saamisen kriteerien kiristäminen onkin tästä syystä erittäin tärkeää.
Pakolaiskiintiö on jäänne menneisyydestä
Perussuomalaiset kyseenalaistaa pyrkimykset nostaa pakolaiskiintiötä aina sen mukaan, kun jossain päin maailmaa on käsillä näkyvästi uutisoitu kriisi, kuten nyt Afganistanissa.
Tavio painottaa, että Suomi on suomalaisten oma turvapaikka, eikä hallituksemme tulisi pyrkiä pelastamaan koko muuta maailmaa. Tavion mukaan pakolaiskiintiö on ylipäätään vain jäänne vanhasta järjestelmästä.
– Maahantulolle on avoin väylä jo nyt turvapaikanhakijoina ja heidän perheenyhdistämisinään. Pakolaiskiintiön ajatuksena oli alkujaan se, että hallitus voi itse päättää, paljonko ulkomaalaisia otetaan maahan valtion kustannuksella. Nykyisin tulppa on jo irti ja hallitus ohjaa virtoja sillä, mitkä ovat lainsäädännössä maahantulon kannustimet ja mitkä ovat sen esteenä.
– Nyt hallitus on lisäämässä saapujien virtoja entisestään, kun uudistukset kantavat mahdollisesti jopa kymmenien vuosien päähän. Pakolaiskiintiön nosto itsessään maksaisi sekin satojen tulijoiden elinkaarikustannuksina, jotka päätyvät veronmaksajien maksettavaksi. Samalla kiintiön nosto signaloi, että hallitus suhtautuu myönteisesti ei-työperäisen maahanmuuton kasvamiseen. Signaali käy kalliiksi, koska pitkässä juoksussa pakolaisvirrat suuntautuvat sen kansan hoidettaviksi, missä ne otetaan parhaiten vastaan, Tavio sanoo.
Johtaa rinnakkaisyhteiskuntien syntymiseen
Tavio huomauttaa, että siirtolaisilla on taipumus kulkea aina siihen suuntaan, missä omat maanmiehet ovat jo luoneet oman yhteisönsä.
– Kuten aiemminkin on nähty, myös Afganistanista Suomeen on todennäköisimmin matkalla nuoria miehiä, jotka eivät jaa länsimaisia arvoja, mutta jotka ovat valmiita puolustamaan omia arvojaan suomalaisten arvoja vastaan. Harvempi meistä vaihtaa omaa maailmankatsomustaan vain, jos maa vaihtuu jalkojen alla.
Pakolaisuuden tulisi olla luonteeltaan tilapäistä. Nykyinen maahanmuutto on kuitenkin malli, jossa selkeä enemmistö tulee hakemaan suojelua pysyvästi. Tämä johtaa kasvaviin rinnakkaisyhteiskuntiin.
– Suomi on tullut valinnan eteen: ruokkiiko se tätä tuhoisaa suuntaa entisestään vai pyrkiikö tekemään maahanmuutosta kontrolloitua ja Suomen edun mukaista, Tavio sanoo.
Video tiedotustilaisuudesta:
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- koko maailman sosiaalitoimisto ankkurilapset terroristit Harry Harkimo Kristillisdemokraatit veronmaksajat Lähi-itä kustannukset Liike Nyt suomalaiset haittamaahanmuutto Maria Ohisalo Eva Biaudet Pakolaispolitiikka Julkinen talous Riikka Purra Perheenyhdistäminen Maahanmuuttovirasto Ville Tavio Sosiaaliturva perussuomalaiset hallitus Välikysymys Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen vaatii hallitukselta toimia ulkomaalaisten seksuaalirikollisuuden torjumiseksi – ”Kaikkein tehokkain keino seksuaalirikosten torjuntaan on kolmansista maista tulevan maahanmuuton merkittävä rajoittaminen”

Perussuomalaiset tekee välikysymyksen maahanmuuttopolitiikasta ja taloudesta – suomalaisten hyvinvointi etusijalle

Vihreät vievät tolkun Suomen maahanmuuttopolitiikasta, hallituskumppanit vaikenevat – ”Demareilta ja keskustalta ei ainuttakaan vihreiden pyrkimyksiin liittyvää puheenvuoroa”

Migri tyrmää lakiesityksen perheenyhdistämisen helpottamiseksi – Ohisalo ei halua edes puhua ankkurilapsista

Perussuomalaisten välikysymys taloudesta ja maahanmuutosta – Mäkelä kehottaa demareita ”ottamaan mallia tanskalaisilta puolueveljiltään”

Hallitus ottaa miljardeja uutta velkaa, kohdistaa varoja vääriin kohteisiin – perussuomalaiset hakisi säästöjä maahanmuutosta: ”Eurooppa ei kykene ratkaisemaan Afrikan ja Lähi-idän ongelmia”

Perussuomalaiset kysyi turhaan hallitukselta: Paljonko EU:n 6,6 miljardin paketista menee Suomessa pienituloiselle ja eläkeläisille?

Ohisalon vastaus välikysymykseen kiersi koko ongelman – hallitus helpottamassa haitallista maahanmuuttoa yli hallitusohjelman kirjausten

Ohisalo luetteli ministeriaitiosta ihmisoikeussopimuksia – Leena Meri napautti takaisin: ”Kansainväliset sopimukset eivät edellytä näitä löysennyksiä, joita te haluatte tehdä”
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











