
LEHTIKUVA
Kulttuurien sota kiihtyy USA:ssa: Trumpin kannattajat saivat tarpeekseen wokesta ja perustivat oman nettikaupan
Poliittinen kahtiajako kiihtyy Yhdysvalloissa ja nyt se on leviämässä myös nettikauppaan. Ex-presidentti Donald Trumpia lähellä olevat tahot ovat perustaneet sivuston, josta voi ostaa jo 70 000 yrityksen tuotteita, jotka kunnioittavat elämää, perhettä ja vapautta.
T-paidan selkämyksessä lukee: ”Rakastan enemmän vaarallista vapautta kuin rauhallista orjuutta”. Hinta 25 taalaa. Tarjolla on myös ”kristillinen vaihtoehto” nukelle, vailla sukupuoli-ideologian tuputusta tai ”sopimatonta tyyliä”.
”Käymme läpi kaikki yritykset tarjotaksemme sinulle parhaat tuotteet heiltä, jotka kunnioittavat elämää, perhettä ja vapautta. Heitä hitolle poliittisesti korrektit tuotemerkit”, lukee yhtiön verkkosivuilla.
Sijoittajina nimekkäitä republikaaneja
PublicSquare -kauppapaikka julkaistiin toissa kesänä ja mukaan on tähän mennessä tullut yli 70 000 pienyritystä ja asiakasrekisterissä on 1,6 miljoonaa henkilöä. Ostaa voi käytännössä kaikkea sitä, mitä perusamerikkalainen olossaan ja elämässään tarvitsee.
– Tarjoamme konservatiiveille paikan, jossa heistä on mukavaa kuluttaa rahojaan, sanoo entisen presidentin poika Donald Trump Jr.
Trump Jr. on vaimonsa kanssa eräs kauppapaikan investoijista. Entisen presidentin läheisiä on Dagens Nyheterin mukaan remmissä paljon muitakin. Firman hallituksessa istuvat muun muassa trumpismin kovan ytimen edustajat, entinen senaattori Kelly Loeffler och Arizonan republikaaneja edustava Blake Masters.
Amerikkalaisten arvojen puolesta
PublicSquaren toimitusjohtaja Michael Seifert kertoo Axios-sivustolla, että hän haluaa tavoittaa ne kymmenet miljoonat amerikkalaiset, jotka eivät enää tunne oloaan kotoisaksi perinteisillä kaupan sivustoilla.
Kyse on pohjimmiltaan tuotemerkeistä, jotka ovat ottaneet asiakseen ajaa arvovalinnoissaan ja mainonnassaan selkeästi identiteettipoliittisia kysymyksiä.
Vaihtoehtoisen nettikaupan kassa kirraa erityisellä voimalla silloin, kun tunnettu republikaanivaikuttaja boikotoi julkisesti yrityksiä, jotka asettavat sanansa perinteiseksi miellettyjä amerikkalaisia arvoja vastaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- arvovalinnat amerikkalaiset arvot investoija Michael Seifert Blake Masters Kelly Loeffler poliittinen kahtiajako Donald Trump Jr trumpismi verkon kauppapaikka PublicSquare konservatiivit republikaanipuolue Woke Identiteettipolitiikka USA Donald Trump Yhdysvallat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Disney woketti urakalla, teki rajusti turskaa ja nyt kaduttaa – yhteiskunnallinen päsmäröinti on riskialtista puuhaa

Rock-legendoilta täystyrmäys woke-sukupuolisekoilulle: “Täysin järjetöntä”

”Vaalidenialistin” nousu puhemieheksi on osoitus Trumpin voimasta

Biden demonisoi Trumpin kannattajia ”ääriaineksiksi” ja ”vihanlietsojiksi” – vaati samaan hengenvetoon kansallista yhtenäisyyttä

Seksistiset pilvenpiirtäjät, matematiikan valkoinen ylivalta, koululaisten ilmastolakot – viime aikojen länsimainen kulttuurivallankumous alkoi tieteeksi naamioidusta aktivismista

Ultra Bran entinen laulaja ottaa etäisyyttä taiteilijoiden ”äänekkään vähemmistön” woke-ajatteluun

Identiteettipolitiikka vastatuulessa, Philadelphian poliisi irtisanoi monimuotoisuusjohtajansa – palkka woke-virassa oli rapsakat 170 000 dollaria vuodessa

Trump otti murskavoiton esivaaleissa – suomalaistoimittajat pettyneitä

Miksi yhden asian fanaattiset joukkoliikkeet paljastuvat aina lopulta äärivasemmistolaisiksi puuhakerhoiksi?
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Ministeri Lulu Ranne kiittää klassikkoautojen intohimoisia huoltajia: ”Teillä on merkitystä Suomelle”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne nosti esiin viikonloppuna Lahden Classic Motorshow -näyttelyn avajaisissa autoharrastuksen valtavan yhteiskunnallisen merkityksen. Ministeri korosti, että harrasteajoneuvot eivät ole vain vanhoja autoja – ne ovat elämänkumppaneita, sukupolvia yhdistäviä perinteitä ja osa suomalaista elämäntapaa.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












