

Maahanmuuttajat pelkäävät karkotusta porvarihallituksen Ruotsista – myös tukien mahdolliset leikkaukset huolestuttavat
Porvariblokki voitti Ruotsin vaalit ja hallitusneuvottelut ovat käynnissä. Osa maahanmuuttajista hermostui jo vaalipuheista ja huoli on nyt yltynyt, kun Ruotsin poliittinen suunta on kääntymässä myös tekojen tasolla.
Jönköpingin Öxnehagan lähiön asukkaista monet ovat jo syntyneet Ruotsissa, mutta useilla on vielä väliaikainen oleskelupa. Nämä ihmiset voivat vain odottaa Maahanmuuttoviraston päätöstä kohtalostaan.
Oikeiston voittoon päättyneiden valtiopäivävaalien jälkeen Somaliasta tai Syyriasta lähtöisin oleva väki puolestaan on kadottamassa toivonsa perheiden yhdistämisestä.
Ruotsidemokraattien vaalipuheissa perheiden yhdistäminen luvattiin lopettaa kokonaan ja moderaatitkin ovat valmiita kiristämään maahanmuuttoon ja pakolaisuuteen liittyviä säännöksiä tuntuvasti. Itse asiassa ruotsidemokraatit olisivat valmiita painamaan pakolaisuuteen liittyvän maahanmuuton niin lähelle nolla kuin mahdollista.
”Pitääkö tässä palata kotimaahan”
– Siitä ollaan eniten huolissaan, että pitääkö tässä palata kotimaahan, sanoo Khadra Abyan, maahanmuuttajanaisten Hand i hand- yhdistyksen perustaja ja kahdeksan lapsen äiti Aftonbladetin haastattelussa.
Aktivisti on saanut vaalien jälkeen päivittäin toistakymmentä puhelua huolestuneilta Öxnehagan naisyhdistyksen jäseniltä. Sisaret kysyvät kaikki sitä samaa, eli onko nyt tullut matkalaukkujen pakkaamisen aika.
Toinen maahanmuuttajien suuri huoli liittyy ruotsidemokraattien ehdotukseen oleskeluluvan peruuttamisesta koko perheeltä, jos joku perheen jäsenistä vaikkapa vain erehdyksessä syyllistyy rikokseen.
Rahoitus loppumassa naisten yhdistykseltä
Epävarmuus on hiipinyt myös Käsi kädessä -järjestön sisälle. Uhanalaisiksi ovat joutumassa naisten perustamat juttukahvila, yöpartiointi kaupungin kaduilla, läksyapu sekä vanhempain sivistystyö.
Yhdistystä on toistaiseksi rahoittanut segregaation vastainen valtuuskunta Delmos, joka puolestaan saa rahansa valtion budjetista. Mahdollisen porvarihallituksen tulo- ja menoarviossa ei tiettävästi ole enää määrärahoja Delmokselle.
”Hei kaikki meihin yhteyttä ottaneet ja kaikki muutkin. Ajattelin vain kertoa, että mitään syytä huoleen ei ole. Kukaan ei lähetä ketään kotiin. Olemme osa tätä maata ja moni ei muusta edes tiedä”, Khadra Abyan postaa Öxnehagan asukkaille Facebookissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Delmos läksyapu yöpartiointi juttukahvila käsi kädessä Hand I hand oleskeluluvan peruuttaminen Khadra Abyan Öxnehaga Moderaatit porvarihallitus perheiden yhdistäminen Ruotsin vaalit 2022 Jönköping segregaatio tukirahat Kristillisdemokraatit maahanmuuttajat oleskelulupa Hallitusneuvottelut Ruotsidemokraatit Turvapaikanhakijat pakolaiset Somalia Syyria
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Arabiankielinen väestö vaikuttamisen kohteena Ruotsin vaaleissa – äänet haluttiin keskittää muslimipuolueelle

Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson Suomen Uutisille: ”Vastustajien rasismikortti ei toiminut”

Muslimipuolue valittaa kunnallisvaaleista Göteborgissa – syynä väitetyt puutteet äänestyslippujen saatavuudessa

Ruotsidemokraattien vaatimukset kasvavat vaalivoiton myötä – vaikutusvallan täytyy olla suhteessa puolueen kokoon

Vallan linnakkeet kaatuvat Ruotsissa: Ammattiyhdistysliike yhteistyöhön ruotsidemokraattien kanssa

Suomi Ruotsin tiellä: Sosiaalinen maahanmuutto kärjistää koulujen ja asuinalueiden eriytymistä hyviin ja huonoihin – kärsijöinä erityisesti lapset ja nuoret

Moderaattien totuuden hetki käsillä Ruotsissa – uuden hallituksen pitäisi olla koossa keskiviikkona

Ruotsin hallitusratkaisu siirtyi perjantaille – ”Periaatteessa valmista, yksityiskohtia sopimatta”

Ruotsin uusi hallitus kokoon vaalivoittajan ehdoilla – hallitusohjelma kuin suoraan Jimmie Åkessonin pelikirjasta
Viikon suosituimmat

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Pääkaupunkiseudun ongelmat valuvat maakuntiin – silminnäkijä kertoo Jyväskylän nuorisokahakasta: ”Aivan sairasta touhua, mitä ei uskoisi tapahtuvan Suomessa”
Silminnäkijähavaintojen mukaan maahanmuuttajataustaisten miesten väitetään käyneen nuorten kimppuun Jyväskylän satama-alueella viime viikonloppuna.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Yle hehkutti, kun Marinin hallitus etsi säästöjä mutta lisäsi menoja 900 miljoonalla – nyt talouspolitiikan uutisoinnin sävy on vaihtunut toisenlaiseksi
Yleisradion talousuutisissa ja -kommenteissa ääneen pääsevät usein veronalennusten kriitikot ja sopeutusten vastustajat. Samaan aikaan journalistista kritiikkiä vasemmisto-opposition talouslinjauksia kohtaan Ylellä ei juuri ole.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.