

LEHTIKUVA
Maidot lattialle – nyt tulee Eläinkapina!
Mediassa kerrotaan lähes päivittäin erilaisista aktivistiryhmistä, jotka hakevat näkyvyyttä ajamalleen aatteelle tukkimalla teitä, sotkemalla taideteoksia ja liimaamalla itsensä kiinni erilaisiin paikkoihin. Yksi nousevista tähdistä aktivistirintamalla ovat eläinkapinalliset, joiden mielipuuhaa on kaataa maidot kaupan lattialle. Monet näistä aktivistiryhmistä saavat rahoitusta upporikkaiden amerikkalaisten rahoittamalta säätiöltä.
Eläinkapina (Animal Rebellion) on Elokapinaa muistuttava liike, jonka tavoitteena on Britannian karjatalous- ja kalastuselinkeinojen täydellinen lopettaminen. Lihan ja kalan sijasta ihmisten pitäisi siirtyä syömään pelkästään kasvipohjaista ruokaa.
Eläinkapinalliset ovat valinneet aktivisminsa pääkeinoksi maidon kaatamisen lattialle. He menevät siis elintarvikekaupan maitotiskille ja alkavat kaataa purkeista maitoa lattialle ladellen samalla omia teesejään. Alla aktivistien itsensä kuvaama video Skotlannista. Samana päivänä suoritettiin useita iskuja maitotiskeille eri kaupungeissa.
Milk Pours are currently happening across the UK. All are concerned individuals calling on the government to give us a livable future, a #PlantBasedFuture
Here's the latest milk pour happening in Edinburgh @waitrose pic.twitter.com/mawKIylEmI
— Animal Rising (@AnimalRising) October 15, 2022
Nettisivuillaan maidonkaatajat kehuskelevat heinäkuussa Lontoossa suoritetulla iskulla, jossa aktivistit kävivät kahdessa isossa tavaratalossa kaatamassa maitoa lattialle ja juustotiskille. Aktivistit ovat saamassa syytteen vahingonteosta ja peräti 100 000 punnan korvausvaatimuksen toisen tavaratalon lattiapinnoitteelle aiheutuneista vahingoista, mutta se ei heidän tahtiaan hidasta.
Maidot kaatamalla kohti parempaa maailmaa
Toinen Lontoon maidonkaatajista, Madeiran saarelta Portugalista kotoisin oleva Sofia Fernandes Pontes on tullut Lontooseen opiskelemaan ja samalla harrastamaan ympäristöaktivismia. Hän uskoo, että britit ovat valmiita ymmärtämään, että asioiden on muututtava, jotta ”voimme astua runsaaseen, rakkauden täyttämään ja kestävään, kasvipohjaiseen tulevaisuuteen”.
– Olen täysin valmis kantamaan vastuun teoistani ja antamaan tavallisista ihmisistä koostuvan valamiehistön päättää kohtaloni, Sofia Fernandes Pontes sanoo.
– Tekoni heijastaa ilmasto-, ekologia- ja eläinhätätilojen vakavuutta, mutta myös suurta toivoa, että voimme astua parempaan maailmaan.
Maitovastaisuus tuntuu olevan Eläinkapinan toiminnan ytimessä. Sen lisäksi, että eläinkapinalliset käyvät kaupoissa kaatamassa maitoa lattialle, he kertovat myös katkaisseensa maidon toimitusketjun kauppoihin sabotoimalla jakelukeskuksia muun muassa puhkomalla jakeluautojen renkaita.
Hyväksyntää vihreältä puolueelta
Aktivistiryhmät saavat poliittista tukea esimerkiksi Skotlannin vihreiltä. Kun Skotlannin vihreiden puheenjohtaja Patrick Harvielta kysyttiin, hyväksyykö hän Skotlannin hallituksen ministerinä Edinburghissa supermarketin maitotiskille tehdyn iskun, hän kieltäytyi tuomitsemasta tekoa.
Vihreiden puheenjohtaja päinvastoin korosti, että suora toiminta ja rauhanomaiset protestit ovat tärkeitä yhteiskunnan muutoksen aikaansaamiseksi. Harvie kertoi ymmärtävänsä ”ihmisten vihaisuuden”, kun he ovat huomanneet, että suoraa toimintaa lievemmät kampanjointikeinot eivät toimi.
Rahallista tukea USA:n raharikkailta
Monet Britanniassa ja muualla Euroopassa toimivat ympäristöprotestiryhmät ovat yhdysvaltalaisen säätiön rahoittamia. Los Angelesissa päämajaansa pitävä Climate Emergency Fund (CEF) käytti viime keväänä 1,3 miljoonaa dollaria ”kevätkapinan” rahoittamiseen. Tavoitteena oli elvyttää ilmastoprotesteja, jotka olivat kärsineet koronarajoituksista.
Nyt työn alla on ”marraskuun kapina” yhdessätoista eri maassa. CEF rahoittaa muun muassa Elokapinan ja Just Stop Oil -ryhmän kaltaisia liikkeitä. Just Stop Oil on se ryhmä, jonka jäsenet heittivät tomaattikeittoa Vincent van Goghin maalauksen päälle museossa Lontoossa.
Kansalaistottelemattomuutta äärimmilleen vietynä
CEF:n toiminnanjohtaja Margaret Klein Salamon kertoo Guardian-lehdelle, että hänen johtamansa säätiö pyrkii rahoittamaan ”äärimmäisen kunnianhimoisia” pienryhmiä, jotka harjoittavat suoraa toimintaa.
– Monet meidän rahoittamamme ryhmät käyttävät kansalaistottelemattomuutta äärimmilleen vietynä, Salamon sanoo.
– Just Stop Oil on minun mielestäni seuraava taso ympäristöaktivismin evoluutiossa. He toimivat väkivallattomana armeijana, kurinalaisesti, suunnitellusti ja koordinoidusti, Salamon kertoo.
Öljysuvun perijätär rahoittaa öljyn vastaista kampanjaa
CEF-säätiö puolestaan saa rahansa lahjoituksina upporikkailta amerikkalaisilta. Säätiön hallituksessa vaikuttavat muun muassa Kennedy-suvun perijätär Rory Kennedy ja Getty-suvun perijätär Aileen Getty. Öljyllä rikastuneen Getty-suvun jälkeläinen rahoittaa siis nyt Just Stop Oil -kampanjaa, jonka tavoitteena on öljyn hyödyntämisen lopettaminen.
Elokapinan ja Just Stop Oil -ryhmän lisäksi CEF-säätiön rahoittamia liikkeitä ovat muun muassa Insulate Britain, jonka jäsenet istuvat tukkimassa maanteitä ja Scientist Rebellion, jonka jäsenet kävivät äskettäin liimaamassa itsensä Volkswagenin automuseon lattiaan.
Tieteilijöiden protestille automuseossa kävi nolosti
Tieteilijöinä esiintyville ilmastoaktivisteille kävi kuitenkin vähän nolosti. Automuseon työntekijät eivät kiinnittäneet protestiin sen kummempaa huomiota, vaan sammuttivat päivän päätteeksi valot sekä lämmityksen ja lähtivät kotiin, kertoo MTV Uutiset. Volkswagen-yhtiö halusi kunnioittaa aktivistien oikeutta osoittaa mieltään.
Kätensä lattiaan liimanneet mielenosoittajat valittivat, että lattia on kylmä ja käteen sattuu. Lisäksi he olisivat halunneet tilata mieleistään ruokaa. Protestin jatkuttua pari vuorokautta paikalle soitettiin poliisit poistamaan mielenosoittajat automuseosta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Scientist Rebellion Volkswagen Insulate Britain Aileen Getty Rory Kennedy Margaret Klein Salamon CEF Climate Emergency Fund suora toiminta Patrick Harvie Skotlannin vihreät karjatalous ympäristöaktivismi Animal Rebellion Eläinkapina Just Stop Oil Vincent van Gogh Extinction Rebellion Elokapina ilmastoaktivistit Kasvissyönti Kansalaistottelemattomuus Iso-Britannia Kalastus vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmistolla raivopäinen someviikonloppu: aseellisen väkivallan kaipuuta, idiootiksi nimittelyä, lukiolaisen kiusaamista – Anna Kontula tyhjensi lopulta pajatson ja haukkui asiaan puuttuneet

Koneen säätiö syytää rahaa koulutukseen, jossa opetetaan Elokapinan suoran toiminnan askelkuvioita – miksi upporikas valtasäätiö pumppaa kymppitonneja radikaalivasemmiston räyhäämiseen?

Päätoimittajalta: Elokapina julistaa turvallisen tilan periaatteita, mutta sen aktivistit huutavat kiihkoissaan karkeita törkeyksiä kansanedustaja Sebastian Tynkkyselle: ”Sää oot yksi pas*a homoseksuaali”

Ekomielenosoittajat vauhdissa: Pysäyttäkää öljy, pysäyttäkää ambulanssit, tuhotkaa taide

Elokapina saa toisinajattelijan kysymään: Aiheutammeko lapsillemme turhaa kuolemanpelkoa hysteerisellä ilmastoahdistuksella?

Ilmastomielenosoitus viivytti pelastusajoneuvoja Berliinissä – betoniauton alle jäänyt pyöräilijä kuoli

Vasemmistolta edelleen vahvaa tukea ilkivallalle – saako hyvien tarkoitusten ja maailmanparannusvimman vuoksi sotkea taideaarteita ja tuhota yksityisomaisuutta?

Junnila vaatii silakan rysäkalastajien toimijakohtaisen kiintiöjärjestelmän säilyttämistä: Hallituksen esitys asettaisi rysäkalastajat epätasa-arvoiseen asemaan troolikalastajiin verrattuna

Rantanen kieltäisi mielenosoitusten järjestämisen maanteillä: ”Ajorata ei ole paikka leiriytymisenomaisille mielenosoituksille”
Viikon suosituimmat

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kritisoi Facebook-kirjoituksessaan tilannetta, jossa Suomeen tuodaan poltettavaksi jätettä Italiasta ilmastonmuutoksen takia, kun turvetta pidetään ilmastopahiksena. Aittakummun mukaan jätteiden rahtaaminen ulkomailta on ristiriidassa sen kanssa, että kotimaista turvetta ei hyödynnetä energiantuotannossa.

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet
Maailman talousfoorumi WEF:n suurkokous oli tänä vuonna aiempaa vähemmän moraaliposeeraava ja muistutti ennemminkin perinteistä bisneskonferenssia. Globalisaation edistämisestä tunnettu foorumi ei hehkuttanut massamaahanmuuttoa ja avoimia rajoja, vaan suhtautui niihin aiempaa kriittisemmin. Tekoäly, teknologinen murros ja työmarkkinoiden rakennemuutokset heikentävät nyt WEF:n mukaan tarvetta laajamittaiselle maahanmuutolle. Aiheesta keskustelivat muun muassa Piilaakson teknologiajätti Palantirin toimitusjohtaja Alex Karp ja maailman suurimman varainhoitoyhtiö BlackRockin toimitusjohtaja Larry Fink.
















