

Valtiovarainministeri Annika Saarikko kehottaa suomalaisia tinkimään elintasostaan. / LEHTIKUVA
Ministeri Saarikko selittelee ja levittelee käsiään – Antikainen: Onko suomalaisten tingittävä elintasostaan, jotta vihreät pysyvät hallituksessa?
Suomalaisten kotitalouksien lisäksi etenkin kuljetusala on kärsinyt polttoaineiden rajusta hinnannoususta. Valtiovarainministeri Annika Saarikon (kesk.) johtama varautumisen ministeriryhmä on pohtinut kuljetusalan tilannetta, mutta sopua ei tähän mennessä ole syntynyt. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee, pitävätkö vihreät hallitusta panttivankeinaan.
– Itsepintainen jakeluvelvoitteeseen tarrautuminen ajaa maamme kilpailukyvyn mahdottomaan tilanteeseen, kun maantiekuljetuksiin ei joko ole varaa tai ne eivät enää ole kannattavia. Suomi on globaalin logistiikan näkökulmasta pussinperä, eikä kuljetuskustannusten nousu auta maamme kilpailukykyä tippaakaan. Suomalainen teollisuus tarvitsee tehokasta logistiikkaa, mutta hallituksen toimet lähinnä vaikeuttavat sitä, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen moittii.
Suomi vihreiden panttivankina
Torstain kyselytunnilla perussuomalaiset kysyivät, mihin toimiin hallitus on ryhtymässä auttaakseen vaikeassa taloudellisessa tilanteessa olevia suomalaisia. Energian ja polttoaineiden hinnat ovat nousseet rajusti ja ajaneet useita kotitalouksia sekä kuljetusalan yrityksiä ahtaalle.
– Kysymykseni ministeri Annika Saarikolle koski sekä suomalaisten tukemista että polttoaineveron laskua ja dieselin käyttövoimaveron poistoa, mutta vastaukseksi tarjottiin lähinnä selittelyjä valtiontalouden heikosta tilasta eikä polttoaineiden hintoja käsitelty sanallakaan. Samaan aikaan, kun rahaa riittää jaettavaksi erilaisiin ilmastotekoihin ulkomaita myöten, oman maamme kilpailukyky unohdetaan.
– Herää kysymys, pitävätkö vihreät tässä panttivankina hallitusta ja samalla koko kansaa? Kuljetusalan ahdinko heijastuu koko yhteiskuntaamme, sillä valtaosa maamme kuljetuksista kulkee dieselin voimalla maanteillä, Antikainen analysoi.
Hallitus ajaa surutta suomalaiset kurjuuteen
Hallituksen vastaukset olivat kautta linjan ympäripyöreitä. Monet muut Euroopan maat tarjoavat apua polttoaineidenLE ja energian hintojen kanssa kamppaileville kansalaisilleen, mutta täällä hallitus tarjoaa elintasosta tinkimistä ja sossun luukkua. Pienipalkkaisille duunareille ja eläkeläisille ei ole helpotusta luvassa.
Polttoaineiden hinnat ovat ennätysmäisen korkeita, mutta jakeluvelvoitteen nostosta pidetään edelleen itsepintaisesti kiinni.
– Hallitus ajaa surutta suomalaiset kurjuuteen, kunhan hallituksen itse EU:n edellyttämiä selvästi korkeammiksi asettamat ympäristötavoitteet saavutetaan, Antikainen lataa.
Suomalaiset saavat pärjätä omillaan
Useat Euroopan maat antavat kansalaisilleen lisätukea energian ja polttoaineiden kovan hinnannousun johdosta. Muun muassa Ruotsi tukee kotitalouksia sekä sähkön että polttoaineiden osalta.
– Kehitysapuun ja ilmastotoimiin riittää rahaa, mutta samalla sanotaan, että valtion talous on kuralla eikä suomalaisten auttamiseen ole varaa. Kaiken huipuksi valtiovarainministeri toteaa, että suomalaisten tulee varautua tinkimään elintasostaan, mutta ulkomaille rahaa syydetään entiseen tahtiin.
– Hallitus tekee kyllä kaikkensa muiden maiden auttamiseksi, mutta suomalaiset saavat pärjätä omillaan. Tasan eivät käy onnen lahjat maailman onnellisimmaksi väitetyssä maassa, Antikainen toteaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sossun luukku maantiekuljetukset varautumisen ministeriryhmä elintasosta tinkiminen jakeluvelvoite polttoaineiden hinnankorotukset ilmastotoimet Kuljetusyritykset logistiikka valtiontalous käyttövoimavero kuljetuskustannukset kuljetusala sähkön hinta polttoaineiden hinta ympäristötavoitteet pienituloiset Energian hinta Euroopan unioni polttoainevero kotitaloudet kyselytunti Annika Saarikko Eurooppa Sanna Antikainen Ruotsi Eläkeläiset vihreät kehitysapu Kilpailukyky Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Saksa, Ruotsi ja Italia keventävät polttoaineveroa tuntuvasti – Suomessa hallitus kohdentaa ilmastokehitysapuun

Purra: Vanhoille puolueille ei käy perussuomalaisten tärkeysjärjestys – ”Voi suomalaista poloa omassa maassaan”

Ranne: Punavihreässä utopiassa mikään ei liiku – tuuli vain suhisee

Wihonen toivoo hallitukselta toimia kuljetusalan kustannuskriisin helpottamiseksi: “Ajatusmaailma ei voi olla, että autoilijoiden nahoista voidaan repiä loputtomasti lisää”

Suomalainen päätöksenteko likimain halvaantunut – riiteleekö hallitus?

Tavio ihmettelee hallituksen toimia polttoainehintojen suhteen: Miksi polttoaineveroa ei lasketa ja diesel-käyttövoimaveroa poisteta?

Purra: Teollisuuden pysyminen Suomessa on myös turvallisuusteko

Perussuomalaiset ihmettelevät hallituksen uutta ilmastolakiesitystä – “Näyttäytyy strategiselta ohjelmapaperilta”

Reijonen kysyi hallitukselta dieselveron poistamisesta – Saarikon vastaus: Dieselveroa ei poisteta
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää