

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Opetus- ja kulttuuriministeriöltä yli 100 000 euroa tukea – Espoo ryhtyi kouluttamaan nuoria vihapuheen vastaisiksi agenteiksi
Espoon nuorisopalvelut pyrki kouluttamaan sata vihapuheen vastaista 13-18-vuotiasta agenttia, jotka voivat toteuttaa vihapuheeksi katsotun puheen vastaista toimintaa valitsemallaan tavalla.
Espoon kaupunki ilmoittaa verkkosivullaan, kuinka kaupungin nuorisopalvelut on tänä vuonna kouluttanut paikallisia nuoria vihapuheen vastaisiksi agenteiksi.
Espoo kaikille -nimisen hankkeen blogisivulla kerrotaan, että samalla kaikki Espoon nuorisotilat julistautuvat ”vihapuheesta vapaiksi alueiksi” ja nuorisopalvelujen toiminnassa vahvistetaan nuorten ryhmien välistä positiivista kommunikaatiota ja toimintaa.
Nuorten vihapuheagenttien toimenkuva jää melko epäselväksi. Espoo ainoastaan tiedottaa, että agenttien tarkoitus olisi toteuttaa vihapuheen vastaista toimintaa valitsemallaan tavalla. Agentit myös työstävät videoita ennakkoluuloista ja kiusaamisesta ja ovat osallistuneet aiheeseen liittyviin tapahtumiin.
Epäselvää on, miten hankkeessa on määritelty vihapuheen sisältö tai se, mikä erottaa vihapuheen tavanomaisesta puheesta.
Suurin osa rahasta projektikoordinaattorin palkkaan
Vihapuheagenttien koulutus on tapahtunut opetus- ja kulttuuriministeriön tuella. Ministeriö on myöntänyt 913 200 euroa erilaisille hankkeille, joissa ehkäistään vihapuhetta. Tästä summasta Espoolle on valunut 107 000 euroa.
Espoon nuorisopalvelupäällikkö Merja Nordling kertoo, että suurin osa rahasta on käytetty projektikoordinaattorin palkkakuluihin ja muu osa rahasta toiminnan toteuttamiseen.
– Koulutuksia on järjestetty useita projektin aikana. Koulutuksia on järjestetty mm. Leppävaaran Pointissa, Ison Omenan palvelutorilla ja Olarin seurakunnan Chapple-toimitilassa.
Koulutuksessa olleet nuoret ovat olleet vapaaehtoisia, jotka ovat kokeneet asian itselleen merkitykselliseksi. Yhteensä on koulutettu 105 nuorta, jotka olivat iältään 13-18-vuotiaita.
– Jokainen koulutus on ollut kestoltaan muutaman tunnin mittainen. Koulutuksia on järjestetty tasaisin väliajoin yhteensä seitsemän kappaletta. Ensimmäinen koulutus järjestettiin toukokuussa ja näillä näkymin viimeinen kesäkuussa. Koulutuksista on kerrottu nuorille Espoon kaupungin nuorisotiloilla ja yhteistyökumppaneiden omissa kanavissa, Nordling sanoo.
Poliittinen Allianssi mukana vihapuheen seulonnassa
Nordlingin mukaan vihapuhekoulutuksen sisältö on tuotettu yhteistyössä nuorisopalvelujen ja Allianssi ry:n kouluttajien kanssa.
– Vihapuhekoulutuksissa on pohdittu vihapuheen etiikkaa pienryhmissä ja yhteisesti. Lisäksi niissä on rohkaistu nuoria puuttumaan itseään häiritsevään käytökseen. Kouluttajat ovat pääsääntöisesti olleet nuorisoalan kattojärjestö Allianssin kouluttajia, joille on maksettu koulutuspalkkiona 220 euroa koulutuskerralta.
Suomen Nuorisoyhteistyö – Allianssi ry on on nuorisotyön palvelu- ja vaikuttajajärjestö, joka on virallisesti poliittisesti sitoutumaton nuorten edunvalvontajärjestö. Allianssin toiminnan on kuitenkin katsottu tosiasiallisesti olevan vahvasti poliittisesti sitoutunutta.
Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio toi jo vuonna 2015 esille, että Allianssi kuuluu jäsenyyden kautta useaan poliittisesti sitoutuneeseen järjestöön, kuten nationalismia vastustavaan Unitediin ja EU:n kehitysyhteistyötä ajavaan Kehys ry:hyn.
Vuonna 2011 useat poliittiset nuorisojärjestöt erosivat Allianssista. Nuorisojärjestöjen perustelu oli tuolloin se, että Allianssi ry edistää toiminnallaan pikemminkin omien työntekijöidensä hyvinvointia kuin nuorten yhteistä hyvää. Allianssin jätti tuolloin taakseen myös Perussuomalaiset Nuoret.
Tarvittaessa vihapuheesta pitäisi kertoa aikuiselle
Nordling kertoo melko yleisellä tasolla, millä tavalla vihapuheeseen puuttuminen olisi konkreettisesti tarkoitus tapahtua. Eräänä toimintatapana on vihapuheesta ilmoittaminen aikuiselle.
– Nuoria on rohkaistu puuttumaan epäasialliseen puheeseen ja käytökseen. Puuttuminen kohdistuu henkilöön, joka puhuu epäarvostavasti toisesta henkilöstä, loukaten hänen ihmisarvoaan tai oikeuksiaan. Puuttuminen voi tapahtua joko huomauttamalla siitä tai kertomalla luotettavalle aikuiselle, Nordling sanoo.
Jos tietyssä tilanteessa ilmenee erimielisyyttä siitä, onko jokin tietty puhe vihapuhetta vai eikö se ole, agenttien ei edellytetä ratkaisevan tilannetta itse.
– Nuorten agenttien tehtävänä ei ole ratkaista vihapuhe-käsitteen tulkintaan liittyviä asioita. Jos tällaista erimielisyyttä syntyy, niin nuorten on syytä kääntyä aikuisten puoleen asiassa. Edellä mainittu määritelmä on melko yksinkertainen.
Sananvapaus perusoikeutena kuuluu kaikille, myös nuorille, joten Suomen Uutiset kysyi Nordlingilta, millä tavalla on varmistettu, että koulutetuilla agenteilla on kyky erottaa sananvapauden piiriin kuuluva puhe vihapuheesta.
– Sananvapauden pohtiminen kuuluu olennaisena osana koulutusten sisältöön. Nuorille esimerkiksi korostetaan, että vihainen puhe ei automaattisesti tarkoita vihapuhetta. Sananvapauden varjolla voidaan kuitenkin sanoa paljon vaikkapa tavallista 14-vuotiasta nuorta satuttavia asioita, Nordling sanoo.
”Miksi nuorten pitäisi kytätä toinen toisiaan?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen epäilee, onko nuoriin kohdistuvaa vihapuhekoulutusta mietitty loppuun asti.
– Kuka meille edes määrittelee, mitä vihapuhe on? Sitä ei ole kirjattu lakiin, sen valvominen on hankalaa ja seuraako vihapuheesta sitten kenellekään yhtään mitään, Ronkainen ihmettelee.
Hän nostaa esille myös sananvapausnäkökulman.
– Sananvapaus on kaikkien, myös nuorten koululaisten oikeus. Jos kouluympäristössä ilmenee vihapuhetta, koululla on jo nyt keinot puuttua siihen, joten mitään oppilasagentteja tuskin tarvitaan asian selvittämiseen. Voi kysyä, miksi nuoret koululaiset edes laitetaan asemaan, jossa he ”kyttäävät” toinen toisiaan, Ronkainen ihmettelee.
Ronkainen korostaa, että koulukiusaamisen torjuminen on kuitenkin perussuomalaisille tärkeä asia. Koulukiusaamiseen esitetään useita ratkaisuja myös perussuomalaisten tuoreessa koulutuspoliittisessa ohjelmassa.
– Mutta jos nuoret alkavat kyttäämään toinen toisiaan ja sen seurauksena monen tyyppisestä puheesta kannellaan entistä herkemmin aikuiselle, niin siitäkin voi itsessään seurata ongelmia koulun ilmapiirissä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vihapuheagentit koululaiset Espoon kaupunki Suomen Nuorisotyö - Allianssi ry Ville Tavio Jari Ronkainen Vihapuhe
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Suhteellisuutta vihapuhe- ja valeuutiskeskusteluun

PS: Yhdenvertaisuusvaltuutetulta rahahanat kiinni – ”Puuttuu mielipiteisiin, joista ei itse pidä”

Kenttäpoliisit ovat huolissaan poliisin julkikuvasta – vihapuhepoliisit nakertavat luottamusta poliisin puolueettomuuteen ja objektiivisuuteen

SDP:n eduskuntavaaliehdokas ”Husu” tienannut Sipoon kouluvierailuista jo 5 316 euroa

Saksan yleisradioyhtiö perustelee taaperoille, miksi vaihtoehtopuoluetta syrjitään

Niikko: Seksuaalikasvatukseen kouluissa osallistuva järjestö rohkaisee koululaisia laittamaan alastonkuvia nettiin – ”Mitä sanoo ministeri?”

Seta kurssittaa peruskoulun opettajia verkkoseminaarissa – agendalla identiteettikehityksen moninaisuus

Perussuomalaiset: Perinteinen joulujuhla on turvattava siinä missä kotimaisen kinkunkin saanti
Viikon suosituimmat

Tynkkynen äimän käkenä: Vasemmistomeppi hakkasi miehen päätä vasaralla ja pidätettiin – sai rankan linnatuomion sijaan Li Anderssonin tukemana syytesuojan ja lämpimät halaukset
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Facebookissa jyrkästi Euroopan parlamentin äänestystä, jossa italialaismeppi Ilaria Salis sai pitää syytesuojansa vain yhden äänen erolla. Tynkkysen mukaan päätös lähettää vaarallisen viestin, että äärivasemmistolainen väkivalta hyväksytään Euroopassa.

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Junnila: Anarkistiaktivistien egomatka Gazaan päättyi ulinaan ulkoministeriötä kohtaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila kommentoi viestipalvelu X:ssä Gazaan matkustaneiden aktivistien toimintaa. Junnila pitää Greta Thunbergin ja kumppanien Gazan-reissua "egomatkana", jossa humanitaarisen avun sijaan korostuivat poliittiset performanssit, sisäiset ristiriidat ja huomion hakeminen.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Greta Thunberg ja Hamas-epäilyt: Israelin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen terroristijärjestöön
Israelin Gazasta löytämät Hamasin asiakirjat yhdistävät Global Sumud -laivueen johtajat terroristijärjestöön. Laivueessa oli mukana useita kansainvälisiä aktivisteja, heidän joukossaan myös ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg. Fox Newsin ja Euronewsin mukaan Israelin julkaisemien asiakirjojen perusteella osa laivueen järjestäjistä oli yhteydessä Hamasin ulkomaantoimijoihin sekä PCPA-järjestöön, jota Israel pitää Hamasin peiteorganisaationa. Israelin mukaan aluksilta ei myöskään löytynyt humanitaarista apua, vaikka järjestäjät väittivät kuljettavansa elintarvikkeita ja lääkkeitä Gazaan.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.