

LEHTIKUVA
Peltokangas: Hallituksen ilmastopolitiikka on vailla järkeä – vihreästä siirtymästä tulee myrkynvihreä maailmanlaajuinen ekofloppi
Perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokangas kritisoi ankarasti vihreää nykyideologiaa ja ilmastonmuutoksen varjolla tehtävää isoa bisnestä, jotka jo nyt ovat aiheuttaneet suoranaisia ekokatastrofeja ympäri maailmaa. Erityisen ihmeissään hän on Suomen hallituksen ilmastotavoitteista, jotka kunnianhimossaan ylittävät koko muun läntisen maailman.
Vuonna 2015 Pariisin ilmastokokouksessa 195 maata sitoutui vähentämään hiilidioksidipäästöjään. Aikarajaksi otettiin vuosi 2030, johon mennessä esimerkiksi autojen hiilipäästöjen olisi sanktioiden uhalla laskettava 40 prosenttia.
– Nämä ylevät ja varsin kapeakatseiset tavoitteet ovat jo nyt aiheuttaneet suoranaisia ekokatastrofeja, joista läntinen maailma on hiljaa ja joista ei minkään maan uutisissa mainita. Tieto vesittäisi koko vihreän nykyideologian ja ilmastonmuutoksen varjolla tehtävän bisneksen, toteaa Mauri Peltokangas.
Vihreässä sosialismissa tarkoitus pyhittää keinot
Suomen ilmastotavoitteet ovat vielä kunnianhimoisemmat kuin muun läntisen maailman, se on tullut Peltokankaalle selväksi alkaen hallitusohjelmasta ja päättyen EU:n koronaelvytyspakettiin ja kaikesta siltä väliltä. Tärkeimpänä kysymyksenä vihreän sosialismin jyllätessä Peltokangas pitää sitä, mikä tulee olemaan sen kunnianhimon hinta, ei ainoastaan Suomelle ja Euroopalle, vaan koko maailmalle.
– Jotta eurooppalainen cityvihreä voisi paukutella henkseleitään edelläkävijänä vihreän uusiutuvan energian käyttäjänä, joudutaan sille tekopyhyydelle uhraamaan suuri osa neljän maanosan luonnosta, eläimistä, vesistöistä ja ihmisten terveydestä. Tarkoitus kun vihreässä sosialismissa pyhittää aina keinot.
– Ilmastonmuutoksesta ja sen aiheuttajasta ollaan myös montaa mieltä, mutta valtavirtana meille syötetään, että ellemme nyt tee jotain radikaaleja toimia heti, koko maailma tuhoutuu. Omat lapsemme on peloteltu koulun, median ja poliitikkojemme toimesta mielenterveyspalvelujen suurkuluttajiksi, eikä lasten ja nuorten ilmastoahdistuksesta ota kukaan vastuuta. Lapsia ja nuoria on surutta käytetty poliittisen ideologian välikappaleina välittämättä seurauksista, Peltokangas murehtii.
Pallo ei ole vieläkään poksahtanut
Vaikka maailman tuhoutumista on Peltokankaan mukaan syötetty ihmisille jo vuosikymmeniä, ei ilmasto jostain syystä olekaan lämmennyt niin kuin on alun perin väitetty, eikä pallo ole vieläkään poksahtanut. Kaikista epätavallisista myrskyistä ja katastrofeista syytetään ilmastonmuutosta, eikä ajatustakaan suoda sille mahdollisuudelle, että ilmasto on muuttunut maapallon olemassaolon aikana sykleittäin aina.
– Suomikin on ollut jään peitossa kokonaan ja maa paljastunut elämälle miljoonia vuosia ennen minkäänlaista teollistumista tai ihmismassojen aikaansaamia hiilipäästöjä. Millä nämä ilmastojeesustelijat tämän selittää? Ei millään, sillä eivät he selitä. Se ei sovi ilmastofanaatikon pirtaan, Peltokangas väittää.
Suomen hiilinegatiivisuudesta maksetaan muualla
Hallitus haluaa täyttää Suomen sähköautoilla ja hihkuu innoissaan päästönegatiivisuudesta vuoteen se ja se mennessä, mutta mieleen ei ole putkahtanut ajatustakaan siitä, kuinka paljon saastetta sen auton pelkkä suunnitelma paperilla on jo maapallolle aiheuttanut. Kongossa kobolttia kaivetaan käsipelillä lapsityövoimalla. Kiinassa kokonaisia vuoria kaivetaan alas pohjaveteen saakka grafiitin takia.
– Teknisesti vanhentuneet jalostamot syytävät raskasmetallipölyt ilmaan, ja puhdistamattomat jätevedet muodostavat Kiinan tasangoille tekojärviä, joista ne rauhassa saavat imeytyä maaperään ja sitä kautta jokiin ja valtameriin. Sitten ihmetellään, miksi kaloissamme on elohopeaa.
– Chilessä käytetään 2 000 litraa sekunnissa vettä kuparin jalostamiseen, eikä puhdasta vettä ihmisten käyttöön enää riitä, ja kaikki tämä vain siksi, että eurooppalaiset ekososialistit kärsivät tekemällä tehdystä, mutta olemattomasta ilmastoahdistuksestaan, Peltokangas jyrähtää.
”Vihreä” energia tuotetaan fossiilisella öljyllä
Jotta haaveillut määrät sähköautoja saataisiin liikkumaan metriäkään, pitäisi energiantuotanto Peltokankaan mukaan vähintään kolminkertaistaa, kantaverkko vahvistaa ja uutta sähköntuotantoa lisätä. Suomi onkin jo saksalaisten tuulivoimalobbareiden tiukoissa pihdeissä, ja joka niemenkärkeen ja notkelmaan ollaan vähintään jo kaavoittamassa satoja uusia uljaita jättitripodeja eläinten ja veronmaksajien silmänruoaksi.
– Ei väliä, että tuhansia hehtaareja metsää tullaan näiden pömpeleiden tieltä hakkaamaan alas ja maapohjat pilaamaan valtavilla betonialustoilla. Luonnontilassa olevat maa-alueet muutetaan suurteollisuusalueiksi keskelle ei mitään ja kuitenkin joidenkin ihmisten takapihoille.
– Ja edelleenkään kellekään ei tule mieleen, että yhteen tuulivoimalaan tarvitaan jopa tuhat kiloa aikaisemmin mainittuja harvinaisia maametalleja, keskimäärin 20 tonnia alumiinia ja 500 tonnia terästä. Mistään pikkutuuliviireistä ei todellakaan siis ole kyse, vaan kolmeensataan metriin kohoavista kolkoista jättiläisistä.
– Tuottaahan se jättiläinen lopulta vihreää energiaa siellä missä sattuu tarpeeksi tuulemaan, vaikka sen tuottamiseen tarvitaankin litra jos toinenkin fossiilista öljyä. Tarkoitus pyhittää edelleenkin ne keinot, sanoo Peltokangas.
Se unohtui, että ilmasto on globaali
Kun muu maailma saastuu saastumistaan ja ihmiset sairastuvat eurooppalaisen tekopyhyyden alttarilla, unohtuu sekin tosiseikka, että ilmasto on globaali. Se ei pysähdy minkään maan rajoille.
– Mitä enemmän me vihreää teknologiaa kumarramme, sitä varmemmin saastepilvet meidätkin saavuttaa, kunnes vihreästä siirtymästä tulee myrkynvihreä maailmanlaajuinen ekofloppi, ja silloin taitaa olla jo liian myöhäistä. Toisaalta maailmassa on liian paljon ihmisiä. Ehkä tarkoitus onkin uhrata heistä osa eurooppalaiselle ekoterrorille, Peltokangas pohtii.
– Hallituksen ilmastopolitiikka on vailla järkeä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ekoterrori Elvytyspaketti hiilidioksidipäästöt punavihreä ilmastopolitiikka ilmastotavoitteet Ilmastonmuutos Mauri Peltokangas Pariisin ilmastosopimus Fossiiliset polttoaineet Hallitusohjelma sähköauto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS kyselytunnilla: Hallituksen politiikka on teollisuusvihamielistä

Vihreä siirtymä vie teollisuutta pois Suomesta – mikä oikein mättää?

Sähköautojen tuotanto ei ole ekologista eikä eettisesti kestävää – Koponen: ”Punavihreä hallitus sulkee silmänsä ihmis- ja lasten oikeuksien rikkomiselta sekä luonnonvarojen tuhoamiselta”

Peltokangas vaatii sotasankari Lauri Törnin upseerinarvon palauttamista: ”Yksi Suomen historian suurimmista sankareista”

Tuulivoimaa – mutta kenen rahoilla?

Putkonen: Maailman kunnianhimoisin ilmastopolitiikka tarkoittaa sitä, että tavallisilta suomalaisilta loppuvat rahat

Reijonen: Myydäänkö suomalaiset metsät ulkomaisille yrityksille?

Putkonen varoittaa tehtaiden alasajon seurauksista – ”Mitä saamme vastineeksi, jos itse häädämme teollisuuden Suomesta?”

Sveitsiläiset torjuivat kansanäänestyksessä ilmastonmuutoksen torjuntaan tähtäävät verot
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Kreetalla kuohuu: Turistit lähtivät – laittomia maahantulijoita tilalle
Suomalaistenkin suosikkilomakohde Kreeta on helisemässä laittomien maahantulijoiden kanssa. Kun turistikausi päättyi, saarelle rantautui Afrikasta peräti 862 tulijaa yhden päivän aikana.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit
Yhdysvalloissa nähtiin siirtymä vasemmalle. Monet läpi päässeistä ehdokkaista edustavat demokraattipuolueen vasemmistolaisinta äärilaitaa. Äärivasemmiston ohella myös muslimiehdokkaat pärjäsivät hyvin. Alaskassa demokraattien Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit: sen, joka on istuva republikaanisenaattori ja sen toisen, jonka hänen kampanjatiiminsä väitetään asettaneen hämäysehdokkaaksi.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












