

Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka ei halua kurittaa suomalaisia ilmastohysterialla
Suomi on leikannut päästöjään enemmän (50 %) ja nopeammin kuin muut EU-maat (keskimäärin 26 %). – Kun muut Pariisin sopimukseen sitoutuneet maat eivät lunasta lupauksiaan, niin kahdeksan puolueen ilmastokartelli yrittää epätoivoisesti sälyttää niitä suomalaisten maksettaviksi. Perussuomalaiset eivät tätä hyväksy, sanoo puolueen työmies Matti Putkonen.
Työmies Matti Putkonen kysyy, miksi suomalaisilta on salattu, ettei Kiina ole sitoutunut vähentämään hiilidioksidipäästöjään ennen vuotta 2030, vaan sillä on lupa kasvattaa niitä rajattomasti.
– Kun Pariisin sopimuksen mukaan taakka jaetaan maanosan mukaan, niin Puola, Bulgaria ja Romania eivät suostuneet ottamaan heille kuuluvia päästövähennyksiä, vaan ne sälytettiin suomalaisille. Nyt myös Saksa on ilmoittanut, ettei se kykene hoitamaan omaa osuuttaan, Putkonen ihmettelee.
Suomalainen teollisuus ilmastoasialla
Perussuomalaiset ovat huolissaan sekä suomalaisten elinkustannusten noususta että teollisuuden tulevaisuudennäkymistä yleisen ilmastohysterian seurauksena.
– Suomalainen teollisuus on joka päivä ilmastoasialla. Teollisuus on Suomessa talouden moottori, joka työllistää lähes 1,1 miljoonaa ihmistä. Teollisen tuotannon uudet investoinnit Suomeen ovat aina ympäristöteko. Valtaosassa kilpailijamaita teollisesta toiminnasta ympäristölle aiheutuvat rasitteet ovat suurempia kuin Suomessa, Putkonen muistuttaa.
– Suomen keskeisissä kilpailijamaissa pyritään parantamaan teollisuuden toimintaympäristöä ja houkuttelemaan investointeja useilla eri tavoilla. Saksassa ja Ruotsissa pidetään teollisuuden puolta. Näin on toimittava myös Suomessa, kuten perussuomalaiset ovat esittäneet.
SDP valmis nostamaan ruuan hintaa
Erityisesti SDP ajaa tiukennuksia ilmastopolitiikkaan. Puolue on väläytellyt puheenjohtajansa Antti Rinteen johdolla mm. polttomoottoriautojen kieltämistä sekä erillisiä haittaveroja esimerkiksi liha- ja maitotuotteille.
– Demareiden kestävän kehityksen alv-vero ja kokoomuksen ilmastovastuullisuusvero tarkoittavat käytännössä kaikkien lihatuotteiden – myös koirien ja kissojen ruokien – hintaan vähintään 10-14 prosentin korotusta. Tämä kauhukuva toteutuu, jos duunari ja 1,5 miljoonaa koiran ja kissanomistajaa äänestävät muita kuin perussuomalaisia.
– Kokoomuksen ilmastovastuullisuusvero iskee puheenjohtaja Petteri Orpon listauksen mukaan kasvihuoneiden lämmitysöljyn ja traktoreiden polttoaineiden hintaan sekä lisää kustannuksia tuntuvasti kuivureille ja elintarviketeollisuudelle. Käytännössä tämä tarkoittaisi suomalaisen salaatin, tomaatin, kurkun ja yrttien hintaan poskettoman kovaa nousua.
EU-maiden taakanjaosta luovuttava
Perussuomalaiset esittävät, että EU:n ilmastosopimusneuvottelut käynnistetään uudestaan.
– EU-maiden taakanjaosta on luovuttava, koska se vääristää maiden keskinäistä kilpailukykyä merkittävästi. Sen sijaan Euroopan jälleenrakennus- ja kehityspankki EBRD:n on ryhdyttävä rahoittamaan todellisten saastuttajien ilmastoprojekteja. Ei antamalla vastikkeetonta rahaa, vaan rahoittamalla investointeja.
Ylellä on tänään vuorossa ilmastotentti, jossa yhdeksän puolueen kansanedustajat väittelevät siitä, millaisia toimia ilmastonmuutos vaatii seuraavalta hallitukselta ja suomalaisilta. Lähetys alkaa Yle TV1:llä klo 21.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ruuan hinta eniten saastuttavat maat kotitaloudet Pariisin ilmastosopimus Taakanjako Petteri Orpo Antti Rinne Kiina ilmastopolitiikka Ruotsi Saksa perussuomalaiset SDP Matti Putkonen Kokoomus Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho peräänkuuluttaa suhteellisuudentajua ilmastohysteriaan: Vaikka suomalaiset lakkaisivat hengittämästä, sillä ei ole vaikutusta ilmastonmuutokseen

Halla-aho: Valtion ei pidä ohjata verotuksella ruuan hintaa – ”Lihansyöntiä demonisoidaan ideologisista syistä”

Perussuomalaiset tutki: Suurin osa suomalaisista valmis osallistumaan ilmastotalkoisiin enintään 100 eurolla

Putkonen: Demareiden kestävän kehityksen arvonlisävero vie duunareilta lauantaimakkaran suusta

Kankaanniemi: Ilmastohysteria ryöstää perheiden rahat

Financial Times: Perussuomalaisten rajun kannatusnousun takana selkeä vaihtoehtoinen ympäristöpolitiikka

llmastoaktivistit seilasivat joukolla tutkimaan sulavaa Arktista – juuttuivat jäihin
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää