

Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka ei halua kurittaa suomalaisia ilmastohysterialla
Suomi on leikannut päästöjään enemmän (50 %) ja nopeammin kuin muut EU-maat (keskimäärin 26 %). – Kun muut Pariisin sopimukseen sitoutuneet maat eivät lunasta lupauksiaan, niin kahdeksan puolueen ilmastokartelli yrittää epätoivoisesti sälyttää niitä suomalaisten maksettaviksi. Perussuomalaiset eivät tätä hyväksy, sanoo puolueen työmies Matti Putkonen.
Työmies Matti Putkonen kysyy, miksi suomalaisilta on salattu, ettei Kiina ole sitoutunut vähentämään hiilidioksidipäästöjään ennen vuotta 2030, vaan sillä on lupa kasvattaa niitä rajattomasti.
– Kun Pariisin sopimuksen mukaan taakka jaetaan maanosan mukaan, niin Puola, Bulgaria ja Romania eivät suostuneet ottamaan heille kuuluvia päästövähennyksiä, vaan ne sälytettiin suomalaisille. Nyt myös Saksa on ilmoittanut, ettei se kykene hoitamaan omaa osuuttaan, Putkonen ihmettelee.
Suomalainen teollisuus ilmastoasialla
Perussuomalaiset ovat huolissaan sekä suomalaisten elinkustannusten noususta että teollisuuden tulevaisuudennäkymistä yleisen ilmastohysterian seurauksena.
– Suomalainen teollisuus on joka päivä ilmastoasialla. Teollisuus on Suomessa talouden moottori, joka työllistää lähes 1,1 miljoonaa ihmistä. Teollisen tuotannon uudet investoinnit Suomeen ovat aina ympäristöteko. Valtaosassa kilpailijamaita teollisesta toiminnasta ympäristölle aiheutuvat rasitteet ovat suurempia kuin Suomessa, Putkonen muistuttaa.
– Suomen keskeisissä kilpailijamaissa pyritään parantamaan teollisuuden toimintaympäristöä ja houkuttelemaan investointeja useilla eri tavoilla. Saksassa ja Ruotsissa pidetään teollisuuden puolta. Näin on toimittava myös Suomessa, kuten perussuomalaiset ovat esittäneet.
SDP valmis nostamaan ruuan hintaa
Erityisesti SDP ajaa tiukennuksia ilmastopolitiikkaan. Puolue on väläytellyt puheenjohtajansa Antti Rinteen johdolla mm. polttomoottoriautojen kieltämistä sekä erillisiä haittaveroja esimerkiksi liha- ja maitotuotteille.
– Demareiden kestävän kehityksen alv-vero ja kokoomuksen ilmastovastuullisuusvero tarkoittavat käytännössä kaikkien lihatuotteiden – myös koirien ja kissojen ruokien – hintaan vähintään 10-14 prosentin korotusta. Tämä kauhukuva toteutuu, jos duunari ja 1,5 miljoonaa koiran ja kissanomistajaa äänestävät muita kuin perussuomalaisia.
– Kokoomuksen ilmastovastuullisuusvero iskee puheenjohtaja Petteri Orpon listauksen mukaan kasvihuoneiden lämmitysöljyn ja traktoreiden polttoaineiden hintaan sekä lisää kustannuksia tuntuvasti kuivureille ja elintarviketeollisuudelle. Käytännössä tämä tarkoittaisi suomalaisen salaatin, tomaatin, kurkun ja yrttien hintaan poskettoman kovaa nousua.
EU-maiden taakanjaosta luovuttava
Perussuomalaiset esittävät, että EU:n ilmastosopimusneuvottelut käynnistetään uudestaan.
– EU-maiden taakanjaosta on luovuttava, koska se vääristää maiden keskinäistä kilpailukykyä merkittävästi. Sen sijaan Euroopan jälleenrakennus- ja kehityspankki EBRD:n on ryhdyttävä rahoittamaan todellisten saastuttajien ilmastoprojekteja. Ei antamalla vastikkeetonta rahaa, vaan rahoittamalla investointeja.
Ylellä on tänään vuorossa ilmastotentti, jossa yhdeksän puolueen kansanedustajat väittelevät siitä, millaisia toimia ilmastonmuutos vaatii seuraavalta hallitukselta ja suomalaisilta. Lähetys alkaa Yle TV1:llä klo 21.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ruuan hinta eniten saastuttavat maat kotitaloudet Pariisin ilmastosopimus Taakanjako Petteri Orpo Antti Rinne Kiina ilmastopolitiikka Ruotsi Saksa perussuomalaiset SDP Matti Putkonen Kokoomus Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho peräänkuuluttaa suhteellisuudentajua ilmastohysteriaan: Vaikka suomalaiset lakkaisivat hengittämästä, sillä ei ole vaikutusta ilmastonmuutokseen

Halla-aho: Valtion ei pidä ohjata verotuksella ruuan hintaa – ”Lihansyöntiä demonisoidaan ideologisista syistä”

Perussuomalaiset tutki: Suurin osa suomalaisista valmis osallistumaan ilmastotalkoisiin enintään 100 eurolla

Putkonen: Demareiden kestävän kehityksen arvonlisävero vie duunareilta lauantaimakkaran suusta

Kankaanniemi: Ilmastohysteria ryöstää perheiden rahat

Financial Times: Perussuomalaisten rajun kannatusnousun takana selkeä vaihtoehtoinen ympäristöpolitiikka

llmastoaktivistit seilasivat joukolla tutkimaan sulavaa Arktista – juuttuivat jäihin
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää