

SU
Purra: Hallituksen syliin sataa ja ryöppyää edellisten vuosien päätösten kuraa – ”Takana on vuosikausien piittaamattomuus veronmaksajan asemasta”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että vuosikausia jatkunut piittaamattomuus veronmaksajan asemasta sekä poliittisten erimielisyyksien ratkaiseminen uudella velkarahalla ovat aiheuttaneet nykyisen tilanteen, jossa hallitus pyrkii toimimaan ja löytämään tien ulos. Purran mukaan vasemmisto-opposition kritiikki jää kevyeksi, sillä toistaiseksi vasemmalta ei ole kuultu ainuttakaan oikeaa säästökeinoa.
Riikka Purran mukaan hallituksen syliin sataa ja ryöppyää nyt edellisten vuosien päätösten kuraa, jonka kanssa on vain selvittävä.
– Kuten kauan ennen vaaleja jo korostin, homma ei tule olemaan helppo, päätökset ovat osin vaikeita ja kipeitä, mutta sillä on mentävä.
– Opposition kunniaksi on sanottava se, että se todella kritisoi aivan kaikkea, mitä hallituksesta tulee tai jopa, mitä se uskoo hallituksesta tulevan. Kyseenalaiseksi asian tekee heidän kannaltaan valitettavasti se, että kasvaneen velka-arvion ja liiallisen säästämisen kritisointi samaan aikaan on yksinkertaisesti hölmöä ja epäuskottavaa. Mikäli olisimme jatkaneet edellisen hallituksen linjalla, alijäämät olisivat paljon rumempia. Tähän päivään mennessä ei ole kuultu vasemmalta yhtä ainutta oikeaa säästökeinoa. Niinpä kun vasemmalta arvostellaan velan määrää, aidan variksetkin nauravat, sanoo Purra.
Hän piti tänään poliittisen tilannekatsauksen työmiehen tuumaustunnilla.
Veronalennusten kritiikki jää epäuskottavaksi
Purra kummastelee myös sitä, että oppositio mielellään ylikorostaa suhdanteen muutosta, mutta samalla kritisoi veronalennuksia – eli juuri sitä elvytystä ja vastasyklisyyttä, jota suhdanne vaatii.
– Valintaa ei voi tulkita kuin niin, että sen mukaan palkansaajan verojen keventämisen eli ostovoiman parantamisen sijaan pitäisi rahaa kaataa tukina ja tukipaketteina juuri vasemmiston itsensä suosimiin kohteisiin.
Purra toteaa, että kolmas opposition kritiikkiä koskeva ristiriita liittyy siihen, että on epäuskottavaa arvostella asiaa, jota oikeasti kannattaa, nimittäin veroalea. Purra korostaa, että hallituksen päätösten mukaiset veronalennukset ovat hyvin maltillisia.
– Huomattavasti suurempi veroale syntyykin työttömyysvakuutusmaksujen alentumisesta eli siis muista kuin hallituksen päätöksistä. Tätä jälkimmäistä oppositio – tai ay-liike – kuitenkaan ei ole valmis kritisoimaan. Tietenkään, eikä pidäkään olla. Samat tahot, jotka kurkku suorana vastustavat hallituksen omia päätöksiä veroista, ovat olleet työllisyysrahastosta päättämässä paljon merkittävämmästä maksualennuksesta. Rahaston hallituksessa ja hallintoneuvostossa istuu juuri samoja henkilöitä, jotka kertovat päivittäin uutisissa, kuinka hallitus on surkea alentaessaan veroja.
– Ristiriita syntyy, koska samaan aikaan on mahdotonta ylikorostaa hallituksen maltillisia veronalennuksia ja pitää kynsin hampain kiinni muualta tulevasta verotuksen keventämisestä. Olisivathan tahot voineet sitäkin ehdottaa maksamaan velkaa pois, mikäli alijäämän paisuminen huolettaa.
Työn veroale painottuu pieni- ja keskituloisille
Vasemmisto-oppositio sekä sitä lähellä olevat ajatushautomot ja järjestöt toistelevat mielellään mantraa ”suurituloisten suosimisesta”. Purra haluaa kuitenkin muistuttaa tosiasioista.
– Hallitus alentaa 100 miljoonaa euroa työn verotusta työtulovähennyksen kautta. Se painottuu pieni- ja keskituloisille. Eniten vasemmiston hampaissa ollut ns. solidaarisuusveron alarajan nostaminen puolestaan kustantaa reilut 60 miljoonaa. Esimerkiksi polttoaineveroa alennetaan samaan aikaan saman verran kuin kahta edellistä yhteensä eli 160 miljoonaa.
Opposition kömmähdyksiä korjaillessaan Purra saa usein kuulla, että kyse ei olekaan euroista vaan arvoista. Mikäli näin todella on asianlaita, valtiovarainministeri Purra kehottaakin oppositiota reippaasti puhumaan arvoista ja lopettamaan kestämättömät väitteet euroista.
– Oma salkkuni keskittyy euroihin ja muihin kvantifioitaviin seikkoihin. Mitä tulee arvoihin, hallitusohjelman periaate siitä, että emme nosta kokonaisveroastetta, koska se on jo aivan julmetun korkea, on mielestäni kannatettava. Samoin tosiasia siitä, että kaikki hyvinvointi perustuu työlle, on syytä muistaa. Työn arvo, kansalaisen oikeudet ja velvollisuudet sekä tasapainoa kohti hitaasti mutta varmasti kuljetettava talous – siinä arvoja, joiden takana on konkretiaa eikä pelkkää ylevää puhetta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- etujen leikkaukset veronalennukset valtiontalous ay-liikkeet palkansaajat pieni- ja keskituloiset valtionvelka hyvinvointi polttoainevero oppositio Riikka Purra Alijäämä Tukipaketit Vasemmisto hallitus työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus alentaa ensi vuonna polttoaineiden verotusta 160 miljoonalla – ”Sellaista ei ole tässä maassa ennen nähty”

Valtiovarainministeri Riikka Purra vastaa SAK:n syytöksiin: Kenenkään sairausajan palkkaan ei tule automaattisesti leikkauksia – ”Tällainen väite on yksinkertaisesti valetta”

Valtiovarainministeri Purra: Hallitus tekee työllisyyttä vahvistavaa politiikkaa – ”Nimenomaan suomalaisen työntekijän etu”

Valtiovarainministeri Riikka Purra muistuttaa: Maksamme pelkkiä valtionvelan korkoja ensi vuonna yli kolme miljardia euroa

Hallitukselta merkittäviä panostuksia sisäiseen turvallisuuteen ja katurikollisuuden torjuntaan: Poliisin määrärahoihin tuntuva korotus

Edellisen hallituksen tekemät menolisäykset ja velanotto sekä korkomenojen kasvu paisuttavat julkisen talouden alijäämää vielä vuosia

Valtiovarainministeri Purra: Veronalennuksista on hyötyä talouskasvulle ja toimeliaisuudelle

Halla-aho: Peruskonservatiiviset arvot ja isänmaallisuus olivat joskus sekä työväen että porvariston asia – ”Nykyään asiat ovat kääntyneet päälaelleen”

Rostila: Ay-liikkeen uhkailulle ei pidä antaa periksi
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Vaatimus massamaahanmuutosta yhteiskunnan pelastamiseksi ei enää uppoa kansaan – Purra: ”Kauan siihen meni – hyvä persut!”
Valtiovarainministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa Facebook-päivityksessään, että kaistapäinen vaatimus jatkuvasta massamaahanmuutosta Suomen selviytymisen ehtona ei enää uppoa kansaan entiseen malliin. Tietoa maahanmuuton aiheuttamista moninaisista ongelmista on nykyään runsaasti saatavilla perussuomalaisten väsymättömän työn ansiosta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












