

MATTI MATIKAINEN
Purra: Perussuomalaisissa valmiutta vastata turvallisuuspolitiikan uusiin kysymyksiin ripeästi
Puheenjohtaja Riikka Purra kertoo perussuomalaisten käyvän tiivistä turvallisuuspoliittista keskustelua puolueen eri tasoilla. Puolueella on valmiutta vastata turvallisuuspolitiikan uusiin kysymyksiin ripeästi,
Venäjän käynnistämä sota Ukrainassa ja vanhan turvallisuusjärjestelmän romahtaminen ovat sysänneet suomalaiset puolueet uudenlaiseen turvallisuuspoliittiseen keskusteluun. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoo myös perussuomalaisten käyvän tiivistä keskustelua puolueen eri tasoilla.
– Tällä viikolla perussuomalaisten eri elimissä on käynnistynyt välitön ja vakava keskustelu muuttuneen turvallisuusympäristön vaikutuksesta Suomen omiin linjoihin, turvallisuuspoliittiseen asemaan ja puolueen kantaan. Mukana on luonnollisesti mahdollisuus hakeutua puolustusliitto Naton jäseneksi, Purra sanoo.
Purra on jo ennen kriisin kärjistymistä kertonut, että puolue on laatimassa uutta ulko- ja turvallisuuspoliittista ohjelmaa. Voimassa oleva ohjelma on vuodelta 2015, ja moni asia on muuttunut.
– Puolueohjelman laatiminen on pidempi prosessi, mutta mikäli ja kun Suomen turvallisuuspolitiikka vaatii päivitystä ja kannanottoa eduskunnassa hallituksen selonteon päivitykseen liittyen, perussuomalaiset on valmis ripeään vastaukseen, Purra sanoo.
Purra täsmentää, että sekä eduskuntaryhmässä että puoluehallituksessa on jo keskusteltu asiasta. Puolueen muista elimistä kevään aikana kokoontuvat normaalisti puoluevaltuusto ja puolueneuvosto. Myös laajan jäsenkentän ajatusten kuuleminen on tärkeää.
Kansalaisten Nato-kannat voimakkaassa muutoksessa
Eri mielipidetiedustelujen mukaan suomalaisten suhtautumisessa Nato-jäsenyyteen on tapahtunut nopeita muutoksia jäsenyyden kannattamisen suuntaan. Tämä on Purran mukaan ymmärrettävää.
– Toisaalta epäilyjäkin on. Kyse on erittäin suurista asioista.
Purran mukaan tilanteen leimaavin piirre on huolen ohella epävarmuus.
– Edes parhaan tilannekuvan omaavilla ei ole yksiselitteisiä vastauksia siihen, mikä olisi oikea vaihtoehto. Analyysia ja lopulta päätöksiä pitää tehdä vähintään jonkinlaisessa epävarmuudessa. Suomen turvallisuuden ja itsenäisyyden takaaminen on tietenkin kaikkein tärkein arvo. Erilaisia riskejä täytyy arvioida ja vertailla kylmäpäisesti, Purra sanoo.
Perussuomalaiset on aiemmin korostanut puolustusmäärärahojen kasvattamisen tärkeyttä ja esimerkiksi jalkaväkimiinojen palauttamista keinovalikoimaan.
– Vahva kansallinen puolustus ja suomalaisten korkea maanpuolustustahto ovat joka tapauksessa ensisijaisia. Perussuomalaisten aina korostama asioiden tärkeysjärjestys oman maamme hyväksi on nyt konkreettisempaa kuin pitkään aikaan, Purra sanoo.
Kansallinen yhtenäisyys tärkeää
Perussuomalaisten puheenjohtaja kiittää valtiojohtoa siitä, että oppositiopuolueet on pidetty tiiviisti mukana tilannekuvan analyysissa ja keskusteluissa. Eduskunnan rooli on tärkeä.
– Suomalaisen ulko- ja turvallisuuspolitiikan linja nojaa voimakkaaseen kansalliseen yhtenäisyyteen. Tämä koskee yhtä lailla helppoja kuin vaikeitakin aikoja. Kaikki eivät ole samaa mieltä asioista, mutta kansakunnan suurimmissa asioissa politiikan repivyyttä kannattaa välttää ja pitää pää kylmänä, Purra toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkelä: Turvallisuusympäristömme on muuttunut – ”Suomen on otettava käyttöön kaikki tarvittavat keinot”

Ruotsidemokraatit kääntymässä Nato-jäsenyyden kannalle – tiukka paikka demareille

Saksalaisprofessori: ”Hypernationalistinen” Ukraina, jossa siviilit pysäyttävät tankkeja paljain käsin, ei kelpaa EU:n jäseneksi

Staffanstorpin kunta toivottaa Ukrainan pakolaiset tervetulleiksi – Ruotsin Yle paheksuu

Venäjän rajaoperaatioiden riski kasvaa – Purra: Siirtolaismassalta suojautuminen vaatii välittömiä lainsäädäntömuutoksia

Suomen Pankki haluaa turvata riittävät käteispalvelut – Mäenpää vaatii hallitukselta pikaisia toimia

Leena Meri: Nato-päätöksenteossa tulee olla laaja yhteinen tahtotila

Suomalaisten kiinnostus vapaaehtoiseen maanpuolustukseen on kasvanut entisestään – Lehto: Hallituksen lisättävä maanpuolustus- ja reserviläisjärjestöjen rahoitusta jo tänä vuonna

Venäjältä pyritään nyt länteen Suomen kautta, koska Suomi myöntää yhä viisumeita – rajan yli jopa 3 600 tulijaa päivässä
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











