

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Radikaali-islamistien karkotus kilpistyi huoleen kohdemaiden turvallisuudesta – imaamit vapaalle jalalle Ruotsissa
Ruotsi päätti keväällä pysäyttää radikaalin islamismin etenemisen. Turvallisuuspoliisi otti kiinni kuusi äänekkäintä imaamia ja miehet päätettiin karkottaa maasta. Imaamien pelättiin kuitenkin joutuvan väkivaltaisesti kohdelluksi kotimaissaan, joten heidät päästettiin vapaalle jalalle.
Suomen Uutiset kertoi keväällä useampaankin otteeseen kohusta, jonka islamisti- ja imaamijahti sai aikaan Ruotsissa. Valtio oli päättänyt estää mahdolliset terrori-iskut ennakolta ja turvallisuuspoliisi Säpo jyräsi vastustamattomasti moskeijasta toiseen. Tunteet kävivät kuumina niin kansan enemmistön kuin kiihkoislamistienkin leireissä.
Turvallisuusuhka telkien taakse
Ensin Säpo otti säilöön maan tunnetuimman, Gävlen imaamin sekä tämän pojan. Häkki heilahti pian myös Uumajan ja Västerosin moskeijan miehille. Porukan lähipiiristä otettiin vielä kiinni kaksi muuta henkilöä, jotka turvallisuuspoliisi oli luokitellut uhkaksi Ruotsin turvallisuudelle.
Sitten tulikin stoppi. Maahanmuuttoviraston juristit ilmoittivat, että on olemassa seikkoja, jotka estävät karkotusten toimeenpanon. Ja hallitus on tähän sitoutunut.
Turvallisuusuhka vapaalle jalalle
Hallitus toki ilmoitti heti, että se työskentelee pontevasti kyseisten esteiden poistamiseksi. Karkotettavat imaamit olisivat siis viraston tulkinnan mukaan olleet hengenvaarassa entisissä kotimaissaan.
– Kyseessä olevilla valtioilla on suuria puutteita oikeusjärjestelmissään. Jotta karkotus voitaisiin panna toimeen, kyseisten valtioiden pitäisi ottaa kukonaskeleita lainsäädäntönsä kehittämiseksi, ja se on tuskin luultavaa lyhyellä tähtäimellä, muotoilee puolestaan yksi imaamien asianajajista.
Niinpä Ruotsi nosti kätensä pystyyn ja radikaali-islamistit päästettiin vapaalle jalalle. Gävlen imaami Abu Raad voi jälleen muistuttaa muslim.se -sivuston päivystävänä neuvonantajana, että muiden kuin muslimien kanssa ei pidä ystävystyä ja seksuaalisesti poikkeavat pitäisi neutraloida.
Islamistien määrä kymmenkertaistunut
Aivan muina miehinä imaamit eivät vapaudessa julista ja tallusta. Terrorismin tutkija näkee tilanteen kuitenkin hankalana:
– He ovat jatkuvan valvonnan alla ja turvallisuuspoliisi seuraa heitä ympäri vuorokauden. Kuuden henkilön vahtiminen on kuitenkin melkoisen monimutkaista, Magnus Ranstorp toteaa.
– Nämä henkilöt otetaan omissa joukoissaan vastaan sankareina ja he tulevat jatkamaan toimintaansa entiseen malliin, koska heillä ei ole mitään menetettävää.
Viimeisten 15 vuoden aikana 19 henkilöä on määritelty uhkaksi Ruotsin turvallisuudelle ja vain kolme heistä on voitu karkottaa. Maassa asuu 800 000 muslimia, joista 2 000 on turvallisuuspoliisin mukaan radikalisoituneita islamisteja. Heidän määränsä on kymmenkertaistunut viimeisten seitsemän vuoden aikana.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Oulun moskeijan sulkemista harkittava

Muslimikoulun johtaja telkien taakse – turvallisuuspoliisin salaperäinen operaatio islamisteja vastaan jatkuu Ruotsissa

BBC paljasti irakilaisten imaamien laajan pedofiliaringin – hyväksikäytön ajaksi solmitaan ”väliaikainen avioliitto”

Jo kuudes radikaali islamisti Ruotsissa telkien taakse odottamaan karkotusta

Tavio: Suomi tyrkyttää pakolaisstatusta tiettyjen Afrikan ja Lähi-idän maiden kansalaisille – ”Kaikki vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset pitää karkottaa”

Turtiainen: Maahamme ”turvaa” kyselemään ohjatut elintasopakolaiset eivät osoittautuneetkaan moniosaajiksi – ”Ulkomaalaiset rikolliset karkotettava välittömästi”

Ruotsin kansallislaulu poistetaan Ruotsin koulujen opetussuunnitelmista

Imaami tuohtui uskonveljien vapauttamisesta Ruotsissa: ”Pöytä on katettu terroristeille”

Portugalin ex-Eurooppaministeri uumoilee Ranskan presidentti Macronin olevan islamofoobikko
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Strandman varoittaa tuulivoiman haavoittuvuudesta: ”Lavat jäässä ja sähkön hinta pilvissä”
Tuulivoiman tuotanto on romahtanut Suomessa poikkeuksellisen pitkän jäätymisjakson vuoksi, ja sähkön hinta on noussut jyrkästi. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman kommentoi tilannetta Facebookissa ja vaatii tuulivoimahankkeisiin enemmän realismia sekä alueiden asukkaiden kuulemista.
















