

LEHTIKUVA
Ruotsin kokoomus vaatii 3 100 euron vähimmäisansioita työn perässä muuttaville
Ruotsissa sekä kokoomus että työntekijöiden keskusliitto haluavat vähentää maahan tulevien matalapalkkatyöläisten määrää ja estää työntekijöiden hyväksikäyttöä. Ruotsin kokoomus ehdottaa vähimmäistulorajaa, joka on sama kuin perussuomalaisten aiemmin ehdottama.
Paine kasvaa työperäisen maahanmuuton rajoittamiseksi myös Ruotsissa, kertoo Göteborgs Posten -lehti. Ruotsin kokoomuspuolue vaatii, että Euroopan ulkopuolisista maista tuleville työperäisille maahanmuuttajille on asetettava 31 700 kruunun eli 3 100 euron vähimmäistuloraja. Summa vastaa Ruotsin mediaanipalkkaa.
– Meidän on pysäytettävä työperäinen maahanmuutto vähemmän osaamista vaativiin työtehtäviin, jotka voidaan hoitaa täällä jo olevien henkilöiden voimin, toteaa puolueen puheenjohtaja Ulf Kristersson (kuvassa).
Marjanpoimijasta ohjelmoijaan
Viime vuonna noin 15 000 EU:n ulkopuolisista maista tullutta työperäistä maahanmuuttajaa sai työluvan Ruotsiin. Lukuun sisältyvät sekä marjanpoimijat että ohjelmistosuunnittelijat. Nykyisillä säännöillä työlupa voidaan myöntää henkilölle, joka ansaitsee vähintään 1 280 euroa kuussa. Suomessa vaadittava minimipalkka on vieläkin alhaisempi eli 1 252 euroa kuussa.
Kokoomuspuolue haluaa panostaa korkeammin koulutetun työvoiman maahanmuuttoon. Erityisenä ongelmana se näkee vammaisten henkilökohtaisten avustajien maahantuonnin, johon on liittynyt monenlaisia petoksia ja väärinkäytöksiä.
Keskusliitto vaatii toimia hyväksikäyttöä vastaan
Myös työntekijäpuolta edustava LO eli Ruotsin vastine SAK:lle vaatii nykyistä korkeampaa vähimmäistulorajaa ja täysremonttia työperäisen maahanmuuton sääntöihin.
– Tilanne on kuin villissä lännessä. Meillä on kaikkein sääntelemättömin työperäinen maahanmuutto koko maailmassa, toteaa LO:n puheenjohtaja Susanna Gideonsson.
LO haluaa kovempia rangaistuksia niille työnantajille, jotka hyväksikäyttävät työperäisiä maahanmuuttajia. LO vaatii myös työvoiman saatavuusharkinnan ottamista uudelleen käyttöön.
Perussuomalaisten esittämä 3 000 euron vähimmäisansioraja työn perässä Suomeen tuleville ihmisille on samoilla kieppeillä kuin Ruotsin kokoomuksen vaatimus.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Landsorganisationen vähimmäistuloraja työperäinen hyväksikäyttö Susanna Gideonsson LO työlupa Ulf Kristersson Saatavuusharkinta Maltillinen kokoomus Työperäinen maahanmuutto Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Työperäisille maahanmuuttajille asetettava euromääräinen minimituloraja, jolla Suomeen pääsee

Mäkynen: Siirtotyöläisillä ohituskaista korona-Suomeen – kotimaiset työttömät unohdettu

Perussuomalaiset haluaa estää turvapaikka- ja halpatyövoimamaahanmuuton – Halla-aho: Työn perässä Suomeen tuleville asetettava vähimmäisansioraja

Monilla aloilla merkittävää kotimaista työttömyyttä – silti hallitus pyrkii tuomaan lisää halpatyövoimaa Suomeen

Tavio: Vain harvat maahanmuuttajat maksavat enemmän veroja kuin saavat tulonsiirtoja ja käyttävät palveluja

Maltillinen kokoomus peesaa ruotsidemokraatteja: ”Halpatyövoiman tuonti, sosiaaliturvan romuttaminen ja palkkojen polkeminen lopetettava”

Maahanmuuttajavaltaisten alojen väärinkäytöksiä yritetään suitsia – Purra: Esitys lisää ongelmia
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.