

PS ARKISTO
Suomalaiset maksavat ensin italialaisten taloremontit ja remontoivat pakosta omat talonsa energiatehokkaiksi – ”Suomi on tehnyt valtavan virheen olemalla innokkain EU-komission ehdotusten tukija”
Euroopan komissio ja Etelä-Euroopan maat käyttivät täysimääräisesti hyväkseen koronapandemian käyttämää poikkeustilannetta ajamalla läpi EU:ssa 750 miljardin euron yhteisvelkapaketin, josta 390 miljardia oli suoria rahalahjoja pääosin Italialle, Ranskalle ja muille Etelä-Euroopan maille, perussuomalaisten europarlamentaarikko Laura Huhtasaari kirjoittaa blogissaan.
– Niin sanotulla koronapaketilla ei ollut mitään tekemistä koronan aiheuttaman talouslaman kanssa, sillä jäsenmaiden saamat tukisummat mitoitettiin koronapandemiaa edeltävien vuosien talouskasvun mukaan. EU:n elvytyspaketilla siis palkittiin ne jäsenmaat, jotka olivat laiminlyöneet vastuullisen talouspolitiikan hoidon.
– Tällainen EU on! Se mahdollistaa ja suorastaan painostaa itsenäisiä valtioita tekemään yhä isompia tulonsiirtoja muille valtioille. Eihän tässä ole mitään järkeä! Suomalaiset osallistuvat ensin italialaisten taloremontteihin ja sen jälkeen direktiivin pakottamana remontoivat omat talonsa energiatehokkaiksi, jopa sellaiset talot, jotka ovat arvottomia. Joutuvatko pienituloiset myymään talonsa? Laura Huhtasaari kysyy.
Suomi innokkain ehdotusten tukija
Venäjän aloitettua hyökkäyssodan Ukrainaa vastaan ovat EU:n kilpailukyvyttömät maat, Ranska etunenässä, taas vaatimassa yhteisvelkainstrumentin käyttöönottoa. Tällä kertaa maksatetaan suomalaisilla muiden maiden energialaskuja.
– EU:ssa on halua avata perussopimuksia. Perussopimusten primäärinen tavoite ei ole tehostaa päätöksentekoa, vaan lisätä komission valtaa sekä tehdä EU-ero jäsenvaltiolle mahdollisimman hankalaksi, jopa mahdottomaksi.
– Brysselin komissiolle on pakkomielle tarkastella kaikkea lainsäädäntöä ilmastonmuutoksen torjunnan näkökulmasta. EU:n sisällä Suomi on tehnyt strategisesti valtavan virheen olemalla kenties innokkain EU-komission ilmastoradikaalien ehdotusten tukija. Tästä syystä ei ole siis minkäänlainen yllätys, että EU on jyvittämässä Suomelle monta muuta EU-maata suuremman taakan unionin päästövähennystavoitteista, Huhtasaari toteaa.
EU haluaa lisätä tulojaan veroilla
Komission hampaissa ovat erityisesti Suomen metsät, joista kaavaillaan koko Euroopan hiilinieluja, jotta esimerkiksi Puolassa voidaan pitää kiinni kivihiilen poltosta.
– Keski-Euroopassa on viitattu kintaalla satoja vuosia harjoitetulle kestävälle suomalaiselle metsänhoidolle ja korkean ekologisen vastuun omaavalle metsäteollisuudellemme. Merkityksellistä näille byrokraateille on vain se, että Suomi ei hakkaa metsiään. Suomessa on noin 600 000 metsänomistajaa. Millä oikeudella EU kertoo, mitä suomalaiset saavat omaisuudellaan tehdä? Missä on perustuslain suojaama omaisuuden suoja? Huhtasaari kysyy ja jatkaa:
– EU-komissiolle on jo pitkään aiheuttanut harmaita hiuksia, että EU joutuu yhä rahankäytössään kysymään jäsenvaltioiden mielipidettä. Tämän vuoksi komissio pyrkii nyt erityisesti koronapaketin takaisinmaksussa lisäämään niin sanottujen EU-verojen osuutta tulonlähteenä.
On oltava kanttia sanoa ei
Huhtasaari toteaa, että mikäli EU:n budjetti koostuisi pitkälti vain jäsenmaiden maksamista EU-veroista, eikä jäsenmaksuista kuten nykyään, ei unionin rahankäytölle olisi mitään rajoja.
– Suomen on oltava niiden maiden joukossa, joilla on kanttia torpata EU:n verokanto-oikeus. Suomella on yksi maailman korkeimmista veroasteista, minkä vuoksi on kestämätöntä, että maamme veronmaksajien kuormaa lisättäisiin vielä unionitason verotuksella.
– Korona ja Ukrainan sota alleviivaavat sitä, että kansallismieliset ovat olleet koko ajan oikeassa. Omavaraisuus ruuan ja energian suhteen ovat rauhan ja vakauden tae. Vain noin 150 vuotta sitten joka kymmenes suomalainen kuoli nälkään. On hyvä pitää mielessä, että anarkia on kolmen lämpimän aterian päässä, Huhtasaari varoittaa.
Valtamedia on hegemonian puolustaja
Huhtasaari huomauttaa, että Kiina valloittaa ja käy sotaa talouden keinoin. Ihmisoikeuksien polkeminen, orjatyövoima, ympäristöstä piittaamattomuus ja monien muiden sääntöjen rikkominen tuo Kiinalle epäreilun kilpailuedun.
– Tämä on kapitalismia kiinalaisin piirtein. Samaan aikaan lännessä woke-ideologia yrittää saada kehittyneiden maiden enemmistön tuntemaan itsensä kelvottomaksi elämäntapojensa ja ihonvärinsä vuoksi. Viimeksi Yle (joka joutaa maksukortin taakse) syyllisti suomalaisia mökkeilystä.
– Valtamedia on hegemonian puolustaja. Asettumalla vastarintaan ei ole helpoin tapa saada kavereita, mutta se on ainoa tapa muuttaa asioita. Annetaan muiden kitistä, kohta he kuitenkin toistavat samoja asioita, mitä ennen paheksuivat. Kuten olemme jo voineet huomata, Alexander Stubb ei enää twiittaa, että Ruotsi on maailman turvallisin monikulttuurinen paratiisi.
Haluavatko suomalaiset oikeasti liittovaltiota?
Huhtasaaren mukaan EU ei pidä monipuolisesta keskustelusta.
– EU-digilain myötä vain punasilmäinen keskustelu sallitaan. Ihmiset, jotka kahlitaan sanallisesti, ovat orjia. Digilaissa on kyse sensuurista, ei muusta. Historia on opettanut, että ihminen ei opi historiasta mitään.
– Haluavatko suomalaiset oikeasti, että Suomesta tulee osa EU:n liittovaltiota? EU:n parlamentti hyväksyi ylikansalliset listat eurovaaleihin, eli koko EU:n laajuisen vaalipiirin. Tässä ei pelkästään mennä EU-liittovaltion suuntaan, vaan EU:n yhtenäisvaltion suuntaan. Tältä listalta valittaisiin 28 edustajaa nykyisten europarlamentaarikkojen päälle. Tämä on mullistava uudistus. Jopa Yhdysvalloissa ollaan hyvin tarkkoja osavaltiokeskeisyydestä, eikä siellä tällainen menettely tulisi kuuloonkaan, Huhtasaari painottaa.
Syytä hypätä ajoissa pois
Huhtasaari ei ole vakuuttunut, että Ruotsi tai Tanska haluavat olla loppuun asti EU-projektissa mukana.
– Minä en ainakaan halua, että Suomesta tulee osavaltio. EU-federalistit ovat jatkuvasti väittäneet EU:n olevan meille turvallisuuspoliittinen ratkaisu. Jos näin on, niin miksi sitten liitymme Natoon? Natoon liittymisen jälkeen EU-federalisteilla ei ole enää mitään argumentteja sen puolesta, että EU toisi meille turvaa. Päinvastoin se aiheuttaa meille taloudellista turvattomuutta viemällä meidän rahamme, Huhtasaari kirjoittaa.
– Se, että EU toimii yhteisenä rintamana Venäjää vastaan ei vaadi liittovaltiota. Kyllä Sveitsi, Iso-Britannia ja Yhdysvallatkin ovat mukana ilman EU-jäsenyyttä. Pitäkäämme huoli, että Suomi hyppää riittävän ajoissa pois EU:n liittovaltioprojektista ennen kuin se on liian myöhäistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- veronkanto-oikeus taloremontit ylikunnianhimoiset tavoitteet EU-perussopimukset eteläiset maat EU-tukipaketit direktiivi päästövähennykset liittovaltiokehitys ostovoima veronmaksajat suomalaiset tulonsiirrot Euroopan komissio Kiina Suomi Metsäteollisuus Laura Huhtasaari Venäjä Italia talous Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Syyllistävä ”Greta Thunberg -politiikka” ei vähennä päästöjä tai suojele luontoa – Ranne: Ilmastotoimissa tarvitaan malttia ja itsesuojeluvaistoa

Immonen: Suomella ei ole tulevaisuutta, jos maahanmuuton laatuun ja määrään ei puututa nopeasti tehokkailla toimilla

Italia ja Ranska ajavat EU:n perussopimusten muuttamista, luopuisivat päätösten yksimielisyydestä – tarkoittaisi lisää suomalaisille yhteistä velkaa, yhteistä verotusta, uusia elvytysrahastoja

Elinkustannukset karkaavat käsistä, veronmaksajien rahat valuvat unelmahöttöön – Purra: ”Elämme vihreää päiväunta, jota kokoomus ja hallitus kannattavat”

EU höllentää talouskuria entisestään – perussuomalaiset eivät hyväksy vastuutonta EU:n velkapolitiikkaa

Suomen EU-vaikuttamisen taso järkyttää – perussuomalaiset vastustavat uusia EU-veroja

Nato-jäsenyys siirtyi muiden käsittelyyn – Purra: On aika keskittyä jo toisiin asioihin – ”Perussuomalaiset vaatii myös sisäistä turvallisuutta”

Reijonen vaatii tolkkua EU-komission energiaremonttivaatimuksiin – ”Älytön uudistus ajaisi omakotitalon omistajia vaikeuksiin”

Miksei jätepuusta tehty polttoaine ole EU:n mielestä uusiutuvaa?
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













