

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Taistelulle jengirikollisia vastaan ei näy loppua: Mafia murskattiin Södertäljessä – uusi sukupolvi täytti heti tyhjiön
Poliisi vei syksyllä tuomiolle useita Södertäljen vanhan liiton mafiapomoja. Aseet eivät vaienneet, vaan esille astui Expressenin mukaan rikollisten uusi sukupolvi. Jengit ovat ajautuneet valtataistelun myötä anarkiaan ja kaikki ovat nyt toistensa vihollisia.
Södertäljen 100 000 asukkaasta yli puolet on syntynyt ulkomailla. Toisen ja kolmannen polven maahanmuuttajataustaista väkeä on myös viljalti. Suomalaistakin sävyä kaupungista löytyy, sillä meikäläiset suunnistivat 1960- ja 1970-luvuilla sankoin joukoin Södertäljeen Scanialle töihin.
Kaupunkilaisten toimenkuvat ovat osin kovin erilaiset kuin vielä 50 vuotta sitten. Södertäljen poliisin raportti syksyn viikolta 47 kertoo Expressenin siteeraamana nuorisojoukkojen tekemistä useista ryöstöistä, kilojen huumetakavarikoista ja erityyppisistä pahoinpitelyistä. Aseita käytettiin satunnaisiin ammuskeluihin ja niitä, kuten myös ammuksia takavarikoitiin. Myös autojen katalysaattoreita ja moottorisahoja varastettiin vilkkaasti.
Jengitunnukset kadonneet
Vielä viime kesänä Södertäljen alamaailmaa johti verkosto, jolla oli selkeä, mafiatyyppinen hierarkia. Syksyllä poliisi jahtasi tehokkaasti paikallisia rikollisia ja laittoi telkien taakse useita jengien johtohenkilöitä. Samalla Södertäljen alueelle muodostui tyhjiö, jonka rikollistulokkaat pyrkivät täyttämään nopeasti ja väkivaltaisesti.
Tänään jengirikollisuuden kuva on toinen kuin vielä kesällä ja poliisi puhuu paremminkin kymmenkunnasta löysästä yhteenliittymästä, joilla on satunnaista yhteistyötä.
– Ennen rikollisryhmien tunnistaminen kävi helpommin, kun saman jengin jäsenillä oli samanväriset pusakat tai jengin tunnukset selässä, kertoo Södertäljen poliisipäällikkö Max Åkervall.
”Rikolliset ovat hämmästyttävän nuoria”
– Nämä rikolliset ovat hämmästyttävän nuoria, useimmat ovat syntyneet 1990-luvun lopulla ja osa 2000-luvulla. On aivan selvää, että heillä on kunnianhimoa ja he haluavat osoittaa sen käyttämällä väkivaltaa.
Södertäljessä ovat nyt niskan päällä tuoreen yhteenliittymän jäsenet, jotka ovat päättäneet kulkea omia teitään. Se on poliisipäällikön mukaan varma keino saada aikaan yhteenottoja eri rikollisryhmien välillä. Tuoreen jengin pomo sai muistutuksen kuolevaisuudestaan, kun hänen autonsa räjäytettiin kappaleiksi.
– Meillä on kovat ajat edessämme, Åkervall ennustaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- oman tiensä kulkijat jengitunnukset yhteenliittymä hierarkia moottorisaha katalysaattori anarkia ulkomailla syntyneet ammuskelut jengirikolliset Södertäljenätverket Södertälje pahoinpitelyt Mafia murhat järjestäytynyt rikollisuus siirtolaiset huumekauppa maahanmuuttajat Pommi-iskut
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin johtoon pyrkivä Halla-aho tahtoo kaupungista viihtyisän ja turvallisen omille asukkailleen – antaa kritiikkiä nykyiselle pormestarille: ”Maahanmuutto on hänelle sokea piste”

Halla-aho Helsingin katuväkivallasta: Tilanteen paheneminen lopetettava heti – ”Voidaan vaikuttaa maahanmuuttopolitiikan keinoilla”

Tukholmassa kymmeniä selvittämättömiä jengimurhia, mafiakulttuuri tukkii suut – demariministeri: ”Rikollisjengit ovat asettuneet taloksi”

Demarikansanedustaja vähätteli huonon maahanmuuttopolitiikan osuutta jengiväkivaltaan – Purra: ”Humanitaarinen maahanmuutto lopetettava kokonaan”

Mäkynen: Kaduilla riehuvat maahanmuuttajanuoret eivät halua sopeutua Suomeen – ”Vuosikausien rahan lappaaminen ei ole tuottanut, eikä tuota jatkossakaan haluttua tulosta”

Immonen: Suomi luisumassa Ruotsin tielle – ”Epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka ja massamaahanmuutto johtavat maan lopulta totaaliseen kaaokseen”

Rantaselta kirjallinen kysymys poliisin oikeudesta sosiaaliviranomaisen asiakastietoihin: ”Poliisilla tulee olla pääsy kaikkeen tarvitsemaansa tietoon terrorismin ehkäisyssä”

Poliisi murtautui ammattirikollisten käyttämiin viestintäpalveluihin – koodisanojen yleisin kieli on arabia
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Yhdysvallat ja Israel hyökkäsivät Iraniin – pappishallinnon kaataminen on alkanut
Useat voimakkaat räjähdykset ravistelivat Iranin pääkaupunkia Teherania lauantaina aamulla. Israelin armeijan mukaan iskujen kohteena oli muun muassa Iranin johdon kokous, joka tiettävästi pidettiin ajatolla Ali Khamenein palatsissa. Ainakin osa Iranin uskonnollisesta ja sotilasjohdosta on saanut surmansa.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei pidä Vladimir Putinin mielipuolisten liittolaisten neutralointia mitenkään huonona asiana. Hän kritisoi Facebook-kirjoituksessaan vasemmiston ja kokoomuksen ulkopoliittisen johdon surua ja "kansainvälinen oikeus" -mantraa, joka nykymuodossaan suojelee roistoja, jotka päivittäin tallovat länsimaisten arvojen ja normien päälle ja nauravat kansainväliselle oikeudelle.















