

- Kiitän kun sain avata tänään talous- ja veropoliittisen keskustelumme. Meillä on edessämme suuri urakka: Suomen suunnan kääntäminen kohti talouden uutta vahvistumista. Perussuomalaisten on noustava eduskuntavaaleissa suurimmaksi puolueeksi ja otettava Suomi takaisin! Ville Tavio sanoi. / MATTI MATIKAINEN
Tavio: Tavallisten suomalaisten palkan ostovoima vähenee nopeammin kuin kertaakaan aiemmin 2000-luvulla
Kartellipuolueet uhkaavat käyttää rahamme sosialismiin, ilmastoposeeraukseen ja Brysselin nöyristelyyn, varoitti eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio perussuomalaisten puolueneuvoston kokouksessa Hämeenlinnassa.
Ville Tavio painotti perussuomalaisen talouspolitiikan olevan ihmislähtöistä.
– Me emme halua, että valtio ylisuurella verotuksella päättää mihin sinun työsi tulos käytetään, vaan me haluamme, että suomalainen työssäkäyvä saa itse päättää, mihin rahansa käyttää. Valtion verovarat pitää kohdentaa tarkkaan suomalaisten hyvinvointiin ja turvallisuuteen.
– Edessämme on tilanne, jossa valtionvelan kasvu on pysäytettävä, mutta samalla veronkorotusten tie on käyty loppuun. Ainoaksi vaihtoehdoksi jää, että valtion on säästettävä ja lopetettava ylivelkaantuminen. Tämä tehdään laittamalla asiat tärkeysjärjestykseen, Tavio sanoi.
Työpaikat pidettävä Suomessa
Perussuomalaisessa talous- ja veropolitiikassa suomalainen työ ja yrittäminen tulevat ensin. Veroja on kerättävä vain sen verran kuin on yhteiskunnan toimintojen kannalta tarpeen. Tämä on perussuomalaisten arvovalinta ja myös välttämättömyys, kun yritysten kilpailukykyä ja kansalaisten ostovoimaa tahdotaan parantaa.
– Maailma on täynnä kilpailijamaita ja ulkomaisia yrityksiä, jotka tekisivät mielellään suomalaisten työt ja valmistaisivat Suomessa tehdyt tuotteet. Päättäjien tehtävä on varmistaa, että yritystemme ja teollisuutemme tuotanto ja työpaikat eivät siirry ulkomaille liian kovan verotuksen ja suuruudenhullujen ilmastotoimien vuoksi, Tavio muistutti.
– Suomen talouskasvua on ryhdyttävä kohentamaan kilpailukykyä kasvattamalla, kotimaisuutta korostamalla ja veroja alentamalla.
Valtionvelka paisuu entisestään
Tavio huomautti, että tällä vaalikaudella valtionvelka on kasvanut yli 20 miljardia euroa. Julkisten varojen hoidossa on laskettu sen varaan, että koronaepidemian jälkeen talouskin tervehtyy, mutta arvio ei ole toteutunut.
– Tällä hetkellä tavallisten suomalaisten palkan ostovoima vähenee nopeammin kuin kertaakaan aiemmin 2000-luvulla. Käytännössä keskituloisella palkansaajalla on tämän vuoden aikana käytettävissään yli tuhat euroa vähemmän kuin viime vuonna.
– Suomesta on rakennettava jälleen maa, jossa Suomen kansalaisille löytyy vakituinen työpaikka. Suomesta on rakennettava maa, joka ei rankaise työssäkäynnistä vaan palkitsee. Ja meidän on rakennettava Suomesta maa, jossa jokainen duunari tulee palkallaan toimeen, Tavio sanoi.
Haittamaahanmuutto nakertaa turvaverkkoa
Keskustalainen valtiovarainministeri Annika Saarikko neuvoi eduskunnan täysistunnossa, että jos verojen jälkeen palkasta käteen jäävä raha ei riitä pian sähkölaskun maksamiseen, on kansalaisten syytä hakea Kelan luukulta toimeentulotukea.
– Tämä hallituksen linja on kestämätön. Meidän ei tule rakentaa kansalaisille tietä Kelan luukulle, vaan kansalaisille tulee rakentaa tie työpaikoille. Tämä tapahtuu työn vastaanottamisen kannustinloukkuja pienentämällä esimerkiksi asumisen ja autoilun kustannuksia laskemalla.
– Sosiaalituet ovat suomalaisten turvaverkko, jonka perussuomalaiset haluavat säilyvän. Näitä turvaverkkoja uhkaa kuitenkin jatkuva tuensaajien määrän kasvu, kun Suomi pitää ovensa avoimena haittamaahanmuutolle. On tuhoon tuomittu tilanne, kun tukien saajien joukko kasvaa ja kasvaa, samalla kun tukijärjestelmän menot maksaa yhä pienempi joukko veronmaksajia, Tavio totesi.
Asiat laitettava tärkeysjärjestykseen
Tavio painotti, että hyvinvointivaltio voidaan pelastaa vain maahanmuuttopolitiikkaa järkevöittämällä, työtä ja yrittämistä lisäämällä sekä turhista valtion menokohteista leikkaamalla.
– Vihervasemmistopuolueet, jotka väittävät olevansa työnväenpuolueita, kurjistavat todellisuudessa työväen asemaa. Työssäkäyvät joutuvat jatkuvasti pelkäämään, mitä veroja ja maksuja vihervasemmistohallitus seuraavaksi keksii. Asumisen, autoilun ja ruoan hinta jatkaa kallistumista, kun valtion menokohteita ei laiteta tärkeysjärjestykseen, Tavio sanoi.
– Tällä vaalikaudella Marinin hallitus teki polttoaineveronkorotuksen, joka on kovempi kuin kertaakaan aiemmin tällä vuosisadalla. Korkea verotus haittaa yksityishenkilöiden lisäksi teollista kilpailukykyämme. Kasvavat logistiikkakulut valuvat kuluttajahintoihin ja samalla ne ajavat tuotantoa, kuten metsäteollisuutta, pois Suomesta.
Suomalaisten hyvinvointi etusijalle
Tulevissa eduskuntavaaleissa ratkaistaan, jatkuuko autoilijoiden rahastaminen suuruudenhullulla ilmastopolitiikalla vai ei.
– Pidemmällä aikavälillä polttoainehinnat voidaan pitää siedettävinä vain, jos ollaan valmiita painamaan jarrua ylisuuriin ilmastotoimiin. Ja mehän olemme. Perussuomalaiset on suomalaisen autoilijan ykköspuolue!
– Eduskuntavaaleihin on nyt alle vuosi. Meidän on uudelleen määriteltävä verotustarve ja valtion tärkeimmät toiminnot. Valtion jatkuvasti velkaantuessa on keskityttävä ydintoimintoihin ja niiden rahoittamiseen. Julkisen vallan ensisijainen tehtävä on edistää Suomen ja suomalaisten hyvinvointia. Se tarkoittaa turvallisuutta, terveydenhoitoa, lasten- ja vanhustenhoitoa sekä lisää työn ja yrittäjyyden kannustimia. Rakennetaan Suomesta mahdollisimman hyvä koti suomalaisille. Muut asiat ovat rahankäytössä toissijaisia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- polttoaineiden hinnankorotukset ilmastotoimet työssäkäynti tärkeysjärjestys ostovoima suomalainen työ ja yrittäminen veronmaksajat hyvinvointi vihervasemmisto elinkustannukset palkka Annika Saarikko Ville Tavio Sosiaaliturva Turvallisuus Terveydenhuolto perussuomalaiset hallitus talous verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taviolta tiukka toimenpidelista polttoaine- ja sähköhintojen alentamiseksi: Paras ratkaisu on veronalennus

Perussuomalaiset pyrkivät siihen, että yhä useampi tulee toimeen ilman jatkuvia taloudellisia tukia valtiolta: ”Ihmisillä oltava töitä ja palkka, joka riittää asumiseen, autoiluun ja elämiseen”

PS haluaa vahvistaa kansan ostovoimaa keventämällä veroja ja leikkaamalla turhasta – Ranne: ”Valtion tehtävä on palvella suomalaisia, siihen ei kuulu minkäänlainen maailmanparantaminen”

Koskenkylä: ”Hyvinvointivaltion olemassaolo on jo uhattuna, PS:n vaihtoehtobudjetissa hyviä ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi – ratkaisevaa on ihmisten kannustaminen työntekoon ja yrittäjyyden edistäminen”

Elinkustannukset karkaavat käsistä, veronmaksajien rahat valuvat unelmahöttöön – Purra: ”Elämme vihreää päiväunta, jota kokoomus ja hallitus kannattavat”

Syyllistävä ”Greta Thunberg -politiikka” ei vähennä päästöjä tai suojele luontoa – Ranne: Ilmastotoimissa tarvitaan malttia ja itsesuojeluvaistoa

Meri: Kriminaalipolitiikkaan ja rangaistuksiin tarvitaan järkeä – ”Vakavista rikoksista tuomittujen tulee istua tuomiot loppuun asti”

Peltokangas: Maatalousyritysten kannattavuutta tulee parantaa – ”Ruokatuotannon omavaraisuus on Suomen turvatakuu”

Purra vaatii hallitusta laittamaan asiat tärkeysjärjestykseen: Maailman ”onnellisimmassa” maassa on pitkät leipäjonot – suomalaisten verovarat käytettävä omien kansalaisten hyvinvointiin
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.
















