

PS ARKISTO
Vasemmistoliiton ex-ministeri Saramo vertasi Suomeen pyrkiviä humanitaarisia maahanmuuttajia Nobel-voittajiin – Tavio tyrmäsi: ”En usko, että on montaa nettoveronmaksajaa”
Vasemmistoliiton Jussi Saramo esitti tänään MTV:n Uutisaamussa, että koronan vuoksi lomautettujen tai irtisanottujen ravintolatyöntekijöiden tilalle tulisi palkata humanitaarisen maahanmuuton kautta saapuvaa halpatyövoimaa. Saramon kansanedustajakollega, perussuomalaisten Ville Tavio huomautti, että matalapalkka-aloille saapuvat työntekijät yleensä päätyvät elämään sosiaalitukien varassa.
Sisäministeriö tiedotti eilen Twitterissä, että hallitus neuvottelee pakolaiskiintiön nostosta tämän viikon budjettiriihessä. Vihreä sisäministeri Maria Ohisalo esitti jo aiemmin pakolaiskiintiön tuplaamista 1 050:sta 2 000:een Afganistanin tilanteen vuoksi.
Vasemmistoliiton kansanedustaja, opetusministerin tehtävässä aiemmin pyörähtänyt Jussi Saramo sotkee vihervasemmistolle tyypilliseen tapaan humanitaarisen maahanmuuton ja Suomen työlupajärjestelmän.
– Tämä on nimenomaan se porukka, joka eniten tarvitsee apua. Meillä on myös samalla valtava työvoimapula, ja me tarvitaan lisää ihmisiä. Meidän pitää hoitaa kotouttamisjärjestelmät ja luoda väylät niin, että kaikki voivat työllistyä, Saramo sanoi tänään MTV:n Uutisaamussa.
Jokaisesta lähes miljoonan hintalappu
Jokaisesta Suomeen saapuvasta humanitaarisesta maahanmuuttajasta veronmaksajille aiheutuvat elinkaarikustannukset ovat 690 000-950 000 euroa. Saramon mielestä humanitaarinen maahanmuutto olisi kuitenkin Suomelle ”taloudellisesti valtava voitto”.
Saramo jopa vihjasi, että pakolaisvirtojen mukana on tulossa korkeasti koulutettuja ihmisiä. Saramon mukaan Suomeen saattaisi saapua jopa tulevaisuuden Nobel-palkinnon voittajia.
– Pakolaisista voi tulla hyvinkin osaavaa väkeä. Kun katsotaan maailmanhistoriaa, vaikka nobelisteja, niin pakolaisuus voi ajaa ihmistä suorittamaan.
Taloudellisesti ei kovin kannattavaa
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio torjuu ehdotuksen pakolaiskiintiön paisuttamisesta. Tavio toteaa, että humanitaarinen maahanmuutto ei muutenkaan ole kannattavaa, ennen kuin jo aikaisemmin tänne tulleet ovat työllistyneet.
– En usko, että tuosta ryhmästä tulee Suomeen kovin montaa nettoveronmaksajaa. Tulijoiden elinkaarikustannukset tulisivat vain olemaan satoja miljoonia. Massamaahanmuutto aiheuttaa myös turvallisuusriskejä.
Perussuomalaisten tavoite on humanitaarisen maahanmuuton lopettaminen.
– Auttaminen tapahtuu tehokkaimmin lähimaiden pakolaisleireillä, Tavio sanoo.
Tavio huomauttaa, että humanitaaristen maahanmuuttajien heikko työllistyminen voidaan havaita esimerkiksi vertailemalla työllisyysasteita eri väestöryhmien välillä.
– Tilanne on se, että suomen kieltä ei opita ja yhteiskuntaan ei sopeuduta. Luvut alkavat olla jo niin suuria, että pääkaupunkiseudulla voidaan havaita, kuinka Suomea vieraskielistetään. Muu Suomi seuraa perässä.
Vasemmisto unohti suomalaiset työttömät
Suomessa oli heinäkuussa 322 000 työtöntä työnhakijaa ja lisäksi suuri määrä vajaatyöllistettyjä. Hallituspuolueet tunnetusti eivät ole kiinnostuneita pohtimaan keinoja Suomessa olevien työllistymiselle. Saramo jatkaa samalla linjalla.
– Meillä on työvoimapulaa. Me tarvitaan korkeasti koulutettuja mutta myös matalamman koulutustason ihmisiä sekä julkiselle että yksityiselle sektorille, Saramo perustelee tarvetta haalia Suomeen maahanmuuttajia.
Vasemmiston kansanedustaja jopa esitti Uutisaamussa, että koronan vuoksi lomautettujen tai irtisanottujen ravintolatyöntekijöiden tilalle tulisi palkata halpatyövoimaa siitä ihmisjoukosta, joka saapuu Suomeen humanitaarisen maahanmuuton kanavia pitkin.
– Ravintoloista on jo irtisanottu paljon porukkaa. Heitä on vaikea saada takaisin.
Sosiaaliturvaedut vetävät tulijoita Suomeen
Perussuomalaiset haluaa varmistaa, että Suomeen työmarkkinoille tulisi lähinnä aidosti korkeakoulutettua väkeä, koska matalamman palkkatason aloille työvoimaa on saatavilla jo nyt.
– Suomen täytyisi olla houkutteleva yli 3 000 euroa kuussa ansaitseville asiantuntijoille. Tätä pitäisi myös edellyttää Suomeen saapumisen ehtona. Meidän ei kannata ottaa tänne matalapalkkatyövoimaa, Tavio sanoo.
Hän huomauttaa, että tosiasiassa moni tulija jaksaa työskennellä vain sen aikaa, kunnes saa oikeudet täyteen sosiaaliturvaan.
– Suomen sosiaaliturvajärjestelmän ansiosta matalapalkka-aloille saapuvat työntekijät pitkälti päätyvät elämään sosiaalitukien varassa. Suomi on maahanmuuton kohdemaa juuri siitä syystä, että meillä pääsee nopeasti kiinni korkeaan elintasoon ja asumaan isoihin asuntoihin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- nettoveronmaksajat Nobelin rauhanpalkinto vetovoimatekijät humanitaarinen maahanmuutto vihervasemmisto Pakolaiskiintiö halpatyövoima Ville Tavio Jussi Saramo Turvapaikanhakijat Sosiaaliturva työllisyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Itäinen Helsinki ei houkuttele enää suomenkielisiä lapsiperheitä – ”Kaupungin asuntoihin asutetaan humanitaarisia maahanmuuttajia”

Kokoomus kannattaa vapaata liikkumista EU-alueella, perussuomalaiset ei – Halla-aho: Vapaata liikkuvuutta ei ole tarkoitettu mahdollistamaan rajat ylittävää rikollisuutta tai laitonta muuttoliikettä

Hallituksesta väläytetään pakolaiskiintiön kymmenkertaistamista, veronmaksajia uhkaa miljardien lisälasku – ”Kaikki auttamistyö tehdään velkarahalla”

Rantanen: Suomi ei tarvitse sosiaaliturvaan tukeutuvaa työperäistä maahanmuuttoa

Purra: Poliisi myöntää, että Suomi on nuorten jengirikollisuudessa Tanskan ja Ruotsin tiellä – ”Ongelmasta puhuttava rohkeasti muulloinkin kuin budjettiriihen alla”

Purra: Velkakäyrä sojottaa punaisena, hallitusta kiinnostavat vain ilmasto ja pakolaiset – ”Suomalainen veronmaksaja itkee yhä katkerammin”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus houkuttelee toimillaan siirtolaisvyöryä – kokonaiskustannukset vuodessa ovat miljardeja

Petteri Orpo intoili halpatyövoimasta: ”Tuhansia ja tuhansia työperäisesti maahan tulevia” – Purra ihmetteli kokoomuspomon ylenkatsetta suomalaisia hoitajia kohtaan

Tavio: Maahanmuuttajia hyysätään kuin lapsia – kotouttamispolitiikka rakentuu suojatyöpaikkoihin ja bisneksen tekoon
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Kolmanneksi varapuheenjohtajaksi ylsi Simo Grönroos

Kansanedustaja Joakim Vigelius toiseksi varapuheenjohtajaksi

Teemu Keskisarja nousee ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi

Harri Vuorenpää jatkokaudelle puoluesihteeriksi

Riikka Purra valittu jatkamaan puheenjohtajana
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää