

PS ARKISTO
Huhtasaari: ”Italia ja Ranska odottavat kieli pitkällä Saksan vaaleja, jotta pääsevät toteuttamaan EU:n suurvaltaprojektia”
Kesän kuluessa Saksan kannatusmittaukset ennakoivat nyt täysin erilaista lopputulemaa kuin alkukesästä. Tällä hetkellä paalupaikkaa pitää sosiaalidemokraattinen SPD. Tällainen vaalitulos merkinnee liittovaltiokehityksen kiihtymistä Euroopassa.
SPD:n liittokansleriehdokas Olaf Scholz on varsin avoimesti kertonut, että hän tavoittelee kumppanikseen vihreitä. Kahdeksan vuotta jatkunut yhteistyö kristillisdemokraattien kanssa on päättymässä.
Tämä jättää vain kaksi vaihtoehtoa, sillä näiden liittopäiviltä ei heru enemmistöä kahden puolueen turvin. Pitää muistaa, että kannatusluvut ovat heilahdelleet rajusti, joten lopputulemaa ei kannata vielä kaivertaa kallioon.
SPD:n vaihtoehdot näyttävät olevan hallitusyhteistyö vihreiden sekä joko liberaalidemokraattien (FDP) tai vasemmistopuolue Linken kanssa. Näistä kumpikin olisi eräänlainen täytepuolue enemmistön turvaamiseksi.
FDP voi tähdätä torjuntavoittoon
FDP:llä ei ole juuri mitään yhteistä SPD:n tai vihreiden politiikan kanssa. Puolueen kannalta merkitseväksi voi muodostua se, että Linken linjaukset ovat melko hurjia. Niihin kuuluu muun muassa Nato-jäsenyyden lopettaminen, ”aseistariisunnan maailmanmestaruus” ja puolustusbudjetin leikkaus.
SPD ei ole kieltäytynyt yhteistyöstä Linken kanssa, mutta kynnyskysymykseksi nousee Nato-jäsenyyden jatkaminen. Linke onkin viestinyt enemmän sisäpoliittisista tavoitteistaan. Se jättäisi tilaa eritoten vihreiden toivoman EU-integraation syventämiselle. Jos Linke pitää Nato-kysymystään ehtona – mitä sen tuskin kannattaa tehdä – ei FDP:llä ole välttämättä mitään tehtävissä.
Ja jos on, niin kyse lienee puhtaasta pelosta Linkeä kohtaan. FDP olisi siten todennäköisesti vain punavihreiden hallituskumppanien takuumiehen asemassa. Tilanne muuttuisi ainoastaan silloin, jos Linke putoaisi vaaleissa alle viiden prosentin kannatuksen.
FDP ajaa niinikään liittovaltiota, joskaan valtarakenteeltaan ei ihan niin keskitettyä kuin vihreät.
Vauhkoontunut CDU
Väistyvä liittokansleri Angela Merkel (CDU) otti poikkeuksellisesti kantaa liittopäivillä mahdolliseen punavihreän hallituksen muodostamiseen. Merkel kannusti saksalaisia äänestämään CDU:ta estääkseen Linken nousun valtaan.
CDU on paniikissa. Mikään ei näytä auttavan. Forsan tuoreimmassa kannatuskyselyssä puolue sai vain 19 prosentin tuen.
Huhtasaari: Suomalaisilta ei kysytä
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Laura Huhtasaari päättelee Saksan kannatusmittausten johtavan EU:n liittovaltiokehityksen jatkumiseen. Huhtasaari muistuttaa, että perussuomalaisten linjaa on ensin kyseenalaistettu ja myöhemmin pantu toimeen.
Hän kirjoittaa asiasta Facebookissa.
– Rajoilta ei voida käännyttää turvapaikanhakijoita minulle väitettiin 2015. En tietenkään uskonut. Ja nythän näköjään voi ja sitä tehdään. Liittovaltiopuheitani leimattiin pölhöpopulistisiksi, Huhtasaari aloittaa.
– Italia ja Ranska odottavat kieli pitkällä Saksan vaaleja, jotta pääsevät toteuttamaan EU:n suurvaltaprojektia. Suomalaisilta ei tulla asiasta kysymään, mutta minä vastustan ja vastustan lujaa!
Italian ja Ranskan lisäksi myös Espanjan sosialistipuoluetta johtava pääministeri Pedro Sánchez kävi heinäkuussa vetämässä Scholzin vaalivankkureita.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: On tullut aika lopettaa EU:n hännystely – ”Suomea mätkitään taas uusilla vaatimuksilla”

Suomen ajettava EU:ssa häpeämättä omaa etuaan – Mäkelä: ”EU:n tulee olla vahvojen itsenäisten kansallisvaltioiden liitto”

Huhtasaari: Laittomaan maahanmuuttoon vastattava rajakäännytyksillä ja rajaesteillä

Johtaako Saksaa seuraavaksi sosialisti, vihreä vai kristillisdemokraatti? Vaalit syyskuussa, gallupit poukkoilevat villinä

Politico: Ranska ja Italia muodostamassa EU:n uuden voimakaksikon Merkelin astuessa syrjään – ensin ponnisteltiin ”kertaluonteisen elpymispaketin” eteen, seuraavaksi tavoitteena pysyvä yhteisvelka

Tavio: Komission turvapaikkapolitiikka hakoteillä – ”Pakkotaakanjako uhkaa nousta taas esiin”

Hollantilaismeppi pitää jäsenmaita ideoiden hautausmaana – Huhtasaari: Tyyppillinen kommentti, jolla pyritään kasvattamaan EU:n valtaa

Liittopäivävaaleissa rökäletappion kärsinyt CDU valitsee seuraavan puheenjohtajansa perussuomalaisten tavoin suoralla jäsenäänestyksellä

Koskela varoittaa EU:n olevan jälleen kerran suomalaisten kukkarolla: ”EU:ssa on menossa huolestuttava ja vaarallinen liittovaltiokehitys”
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.















