

Huhtasaari: Suomella ei ole varaa ilmastohihhulointiin
– Ensin suomalainen työ ja yrittäminen, koska tie kansankunnan menestykseen käy työn kautta. Jokaisen nuoren ja aikuisen on taisteltava paikastaan auringon alla, jotta pääsee leivän syrjään kiinni, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari.
Poliitikot eivät valitse voittajia, mutta poliitikon velvollisuus on luoda otollinen toimintaympäristö, jossa suomalainen voittaa, muistutti perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Laura Huhtasaari vappupuheessaan.
Kemin tehdashanketta ei tule sössiä
Huhtasaari haluaa rohkaista erityisesti nuoria uskomaan itseensä.
– En olisi 20 vuotta sitten arvannut, että joku voisi elättää itsensä tubettamalla. On ollut myös mielenkiintoista havaita, kuinka datasta on tullut uusi öljy. Tekoäly kykenee jatkuvasti yhä vaativampaan kognitiiviseen ajatteluun, data on tekoälyn polttoaine. Mitä on odotettavissa seuraavan 20 vuoden aikana? Vain aika näyttää.
– Suomi kuitenkin elää yhä perinteisistä tukijaloistamme kuten metsäteollisuudesta. Suomen maapinta-alasta on metsän peitossa yli 70 prosenttia – onkin sanottu, että Suomi on metsäläinen. Metsäteollisuuskonserni Metsä Group ilmoitti suunnittelevansa 1,5 miljardin euron tehtaan rakentamista Kemiin, lopullinen rakentamispäätös syntyy 2020. Seuraavan hallituksen ei tule sössiä tätä korottamalla esim. logistiikkakustannuksia.
Korkeat energiaverot heikentävät kilpailukykyä
Huhtasaari muistuttaa, että logistiikkakustannukset ovat Suomessa noin kaksinkertaiset verrattuna Euroopan keskisiin maihin.
– Korkeat energiaverot heikentävät Suomessa yritysten kilpailukykyä avoimilla markkinoilla. Jos Suomen energiaverot olisivat EU:n minimitasolla, leikkuria ei tarvittaisi. Ei ole tarkoituksenmukaista nostaa energiaverot ensin kansallisesti huippuunsa, ja sitten yritystukien muodossa kompensoida sitä. Suomella ei ole varaa ilmastohihhulointiin, Huhtasaari sanoo.
– Kaiken sääntelyn tulee olla alueellisesti ja globaalisti tasapuolista. Biotalous tarvitsee paljon raaka-ainetta. Tarvitsemme uusia tehtaita seuraavan sukupolven puutuotteiden hautomoiksi. Tehtaanpiippu Suomessa on ympäristöteko.
Väestöräjähdys suurin uhka ympäristölle
Huhtasaaren mielestä ympäristösääntelyn kehittämisessä on mahdollistettava teollisuuden toimintaedellytykset erityisesti maissa, joissa vientiteollisuus on tuotantotonnia kohden maailman puhtaina, kuten Suomessa.
– EU-päätösten on oltava tasapuolisia myös EU:n sisäisessä kilpailussa ja EU:n on vaadittava WTO:lta ryhtiliikettä, jotta Kiina ja muut vapaamatkustajat saadaan kuriin. EU:n ei tule jatkaa yksipuolista päästökauppaa. Tässä kohtaa on hyvä muistuttaa, että maapallomme suurin ongelma ilmaston ja ympäristön kannalta on väestöräjähdys.
– Suomeen kohdistuu lähivuosikymmeninä monimuotoisia kansainvälisiä uhkatekijöitä räjähdysmäisen väestönkasvun, kansainvälisen islamistisen terrorismin ja Aasian geopoliittisen voimistuminen muodoissa. Nämä kaikki kehityskulut alleviivaavat edelleen sen tärkeyttä, että Suomessa on jatkossa oltava sellainen maataloussektori, joka pystyy turvaamaan Suomen elintarvike- ja ruokahuollon kriisitilanteissakin, Huhtasaari painottaa.
EU rokottamassa lisää maataloutta
Huhtasaari sanoo, että Suomen olisi pitänyt tiukasti vaatia EU:lta täyttä kompensaatiota Venäjän vastaisten pakotteiden seurauksista Suomen maataloudelle.
– Suomella on sanottu olevan runsaasti luottamuspääomaa EU:ssa, koska aina ennen neuvotteluja Brysselissä antaudumme jo valmiiksi. Odotamme vieläkin ensimmäistä näytettä siitä, että tämä maaginen luottamuspääoma EU:ssa realisoituisi jonain päivänä?
EU:n komissio on esittänyt 2021-2027 väliselle rahoituskaudelle ankaria leikkauksia maatalouden rahoitukseen.
– Samaan aikaan EU haluaa jatkaa anteliasta rahan kylvämistä Itä- ja Etelä-Eurooppaan usein hyödyttömiin koheesiohankkeisiin, jotka lähinnä ruokkivat korruptiota.
Perussuomalaiset ei hyväksy sitä, että Suomessa maatalouden harjoittaminen käy vuosi vuodelta yhä vaikeammaksi.
– Pelkästään ekologisesti on kestämätöntä, jos tulevaisuudessa yhä enemmän lihaa, kasviksia ja muita maatalouden tuottamia hyödykkeitä tuodaan laiva- ja rekkarahtina Suomeen kaukomailta, Huhtasaari huomauttaa.
Isänmaalliset puolueet nousemassa
Huhtasaari uskoo, että tuleva Euroopan parlamentti tulee suurella todennäköisyydellä olemaan kokoonpanoltaan nykyistä isänmaallisempi.
– Rauha ja sisämarkkinat eivät vaadi nykyisenkaltaista poliittista liittovaltioita. Isänmaalliset puolueet tulevat yhdistymään suureksi ryhmäksi ja ajamaan isänmaiden Eurooppaa, jossa itsenäiset kansakunnat tekevät yhteistyötä. Sana on jälleen vapaa, eikä EU enää ole painostamassa Euroopan valtioita tekemään taloudellista ja kansallista etuaan vastaan olevaan maahanmuuttopolitiikka.
– On aika aloittaa hallittu EU:n integraation purkaminen. Aion puolustaa kristillistä ja kansallista Eurooppaa, Huhtasaari sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- väestöräjähdys energiaverotus Isänmaallisuus Eurooppa Laura Huhtasaari Terrorismi perussuomalaiset Maatalous Kilpailukyky Teollisuus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huhtasaari: Vanhukset hoidetaan jatkossakin – siihen ei tarvita maahanmuuttoa

Suomi on vähentänyt päästöjään enemmän kuin EU-maat keskimäärin – Huhtasaari: ”Jos me emme saa maailman väestöräjähdystä hallintaan, mitkään päästöleikkaukset eivät riitä”

Tässä ovat perussuomalaisten eurovaaliehdokkaat

Eurovaaliehdokas Karri Ollila perää reilun kaupan sääntöjä myös suomalaisille viljelijöille

Suomalaisten ja muiden eurooppalaisten huolet samansuuntaisia: Huolina on maahanmuutto, terrorismi ja taloustilanne

Savio: Tuleva hallitus ei voi sivuuttaa kansalaisten arjen kannalta isoja ongelmia, kuten pieniä eläkkeitä, työttömyyttä, kireää verotusta ja hallitsematonta maahanmuuttoa

Perussuomalaiset: Sitran ilmastokiristykset punavihreää pelottelua – ”On käsittämätöntä, että suomalaisia syyllistetään oman auton käytöstä”

PS-Naiset: Jopa keskustapuolue hylkäämässä maaseudun – ruoantuotanto ja huoltovarmuus kriisissä

Hakkarainen: EU:n metsäkato-ohjelma on tilaustyö ympäristöterrorin suojelemiseksi
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












