

LEHTIKUVA
Kansa haluaa panna pisteen ruotsidemokraattien syrjinnälle
Ruotsin poliittisessa elämässä on tapahtumassa historiallinen murros, sillä vuoden 2010 valtiopäiviltä alkanut ruotsidemokraattien poliittinen eristys on murtumassa. Tämä on kansan, äänestäjien tahto.
Kokoomuksen kannattajista yhteistyön kannalla ovat käytännössä kaikki ja kristillisdemokraateistakin 85 prosenttia. Myös hallituspuolueissa ollaan nyt valmiita ottamaan lusikka kauniiseen käteen.
– Ensimmäistä kertaa 100 vuoteen näemme näin suuren muutoksen politiikan pelikentällä, sanoo tutkimuspäällikkö Toivo Sjörén Kantar Sifo -tutkimuslaitoksesta.
– Kokoomuksen ja kristillisten kannatus yhteistyölle tuskin voisi olla suurempaa ja sosialidemokraattien sekä vihreiden kannattajistakin kolmannes haluaa yhteistyötä ruotsidemokraattien kanssa.
Enemmistö yhteistyön kannalla
Expressenin tilaamassa mittauksessa kysyttiin kansalaisilta, pitäisikö puolueiden tehdä yhteistyötä ruotsidemokraattien kanssa niissä kysymyksissä, joissa puolueiden näkemys on samansuuntainen. Kaikista vastaajista 61 prosenttia vastasi ”kyllä”, 29 prosenttia ”ei” ja 10 prosenttia oli epätietoisia koko kysymyksen asettelusta.
Miehistä yhteistyöhaluisia oli 71 prosenttia ja kaikista naisistakin enemmistö eli 51 prosenttia. Maantieteelisesti vastattiin niin, että pohjoisessa puolet porukoista kannatti koko puoluekentän yhteistyötä ja läntisessä Ruotsissa 70 prosenttia kaikista vastaajista oli positiivisen, yhteisen tekemisen kannalla.
Hurja kasvu parissa vuodessa
Vuodesta 2017 yhteistyöhalukkuus ruotsidemokraattien kanssa on kasvanut 20 prosenttiyksikköä.
– Kehitys on samankaltaista kuin muissakin Pohjoismaissa. Yhtäältä ruotsidemokraatit ovat itse muuttuneet ja toisaalta muut puolueet ovat lähestyneet sitä, erityisesti maahanmuuttoa ja lakia sekä järjestystä koskevissa kysymyksissä. Myös hyvin sujunut yhteistyö kunnallispolitiikassa vaikuttaa, sanoo tutkimuspäällikkö Sjörén.
– Ruotsidemokraateista on tullut suuri ja mahtava, samalla kun puolue on onnistunut laventamaan kannatuspohjaansa ja avaamaan äänestäjien silmät.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtamedian vaalivaikuttaminen osoittautui valepropagandaksi – Göteborgin autopalot eivät olleet ruotsidemokraattien sytyttämiä

Ruotsidemokraattien gallupmenestys ei ole sattumaa – Tutkimus: puolueen teemat herättävät luottamusta lähes kaikilla politiikan osa-alueilla

Tuet eivät kasva mutta jakajien määrä lisääntyy – köyhä vie leivän köyhän suusta

Demarit paniikissa, ruotsidemokraatit nousemassa maan suurimmaksi puolueeksi

Ruotsin kokoomuskin haluaa selvityksen huivikiellosta – ruotsidemokraattien esitys otti heti tulta

Ay-liike ruotsidemokraattien taakse – sosialidemokraattien kannatus sukeltaa

Brittilehti: Pommi-iskut ovat nyt osa normaalia ruotsalaista arkea

Ruotsi myy itseään verkossa etujen ihmemaana

Näin ruotsidemokraatit yrittää voittaa herruuden verkossa
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.
