

MATTI MATIKAINEN
Katuväkivalta ja jengirikollisuus pitkälti seurausta maahanmuutosta – perussuomalaiset esittää listan toimia ilmiön kitkemiseksi: ”Vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulos maasta”
Suomea on ravisuttanut kuluneen reilun vuoden aikana väkivalta-, ryöstö- ja jengirikollisuuden aalto etenkin pääkaupunkiseudulla, mutta myös Turussa, Tampereella ja eräissä muissa Suomen kaupungeissa. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa, että kyse on ilmiöstä, jossa maahanmuuton moninaiset ongelmat kietoutuvat yhteen. – Niin kauan kuin tätä ei hyväksytä ja olla valmiita korjaamaan, tilanne pahenee, Purra sanoo.
Nuorten rikollisuus, katuväkivalta ja ryöstöt ovat lisääntyneet merkittävästi. Useista suomalaisista kaupungeista kuuluu huolestuttavia tietoja katujengeistä ja muista häiriköivistä porukoista.
– Tätä rikosaaltoa selittää sekä voimakas nuorisorikollisuuden kasvu että katujengien ja erilaisten muiden ryhmien toiminnan aktivoituminen. Jäseninä on sekä nuoria aikuisia että alaikäisiä henkilöitä, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoo. Hän puhui tänään puolueen Tuumaustunnilla.
Purra korostaa, että ilmiö ei ole uusi tai yllättävä, vaan samalla tavalla on käynyt kaikkialla siellä, missä tietyistä maista tulleiden maahanmuuttajien ja maahanmuuttajataustaisten määrä on kasvanut. Maahanmuuttajien ja maahanmuuttajataustaisten alaikäisiin kohdistuneista seksuaalirikoksista tosin puhuttiin runsaasti jo vuosina 2018-2019.
– Tiettyjen kansalaisuusryhmien korostuminen seksuaalirikostilastoissa on jo pitkään ollut erittäin selvää, Purra sanoo.
Hän viittaa esimerkiksi Oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen vuonna 2014 tekemään tutkimukseen, jonka mukaan Afrikassa ja Lähi-idässä syntyneillä miehillä rikollisuustaso raiskauksissa oli 17-kertainen syntyperäisiin suomalaisiin nähden.
Jengien jäsenet vahvasti maahanmuuttajataustaisia
Niin sanotuissa katujengeissä mukana olevilla henkilöillä maahanmuuttajatausta korostuu voimakkaasti. Poliisijärjestöjen liiton mukaan katujengien jäsenistö on jopa 95-prosenttisesti maahanmuuttajataustaisia. Ryöstörikoksissakin yli puolet syytetyistä on samasta taustasta.
Ilmiötä on pyritty Suomessa valkopesemään ja selittämään pois erikoisella semantiikalla, jossa on kunnostautunut esimerkiksi julkisuudessa esiintyvä helsinkiläinen ylikomisario Jari Taponen. Taponen on tullut tunnetuksi väitteestään, jonka mukaan Suomessa ei ole katujengejä.
Purra toteaa, että Suomessa keskustelu on turhankin paljon keskittynyt siihen, millä nimellä ilmiöstä pitäisi puhua.
– Itse olen sitä mieltä, että olipa sitten kyseessä jengi, porukka, seurue, kaksikko, kolmikko, nelikko, ryhmä, joukkio, joukko, yhteenliittymä tai jopa valjakko, niin itse ongelmasta täytyy nyt vain kyetä puhumaan. Se, millä nimellä sitä kutsutaan tai mitä määritelmää poliisi käyttää esimerkiksi sen kuvaamiseen, kuinka organisoitua toiminta on, on sitten toinen asia. Pääasia on ymmärtää ongelma: kaduillamme on turvatonta.
Jengeissä ihannoidaan statussymboleja ja väkivaltaa
Pääkaupunkiseudulle on muodostunut esimerkiksi joidenkin rap-artistien ympärille koostuvia nuorten miesten porukoita, jotka ihannoivat väkivaltaista kulttuuria, statussymboleja ja väkivaltaa.
Katujengien toimintarepertuaariin kuuluvat huumeiden myynti, aseet, monenlainen väkivalta ja myös osallistuminen järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Purra huomauttaa käsitelleensä asioita Tuumaustunnilla melko tarkkaan jo vuosi sitten.
– Ilmiössä kyse ei ole syrjäytymisestä vaan valinnasta siirtyä sinne, missä rahaa ja valtaa on helpoiten saatavilla, Purra sanoo.
Ympäri pääkaupunkiseudun nuorten piireissä tunnetaan ilmiö, jossa maahanmuuttajataustaiset porukat toimivat uhkaavasti. Nuoret oppivat kulkemaan isommassa ryhmässä suojellakseen itseään, Purra huomauttaa.
– Pääkaupunkiseudulla kadut ovat muuttuneet erittäin turvattomiksi, sillä etenkin nuorilta viedään puhelimia ja lompakoita. Merkkivaatteita ryöstetään suoraan päältä. Kenkiä viedään jalasta. Kouluissa on vakavaa väkivaltaa, johon liittyy usein alistamista, nöyryyttämistä, someen jakamista. Aina kyse ei ole ryöstöistä tai väkivallasta vaan sillä uhkaamisesta, Purra sanoo.
Hän viittaa paitsi mediassa käsiteltyihin tapauksiin myös tietoihin, joita on saanut paitsi epävirallisesti, myös virallisesti eduskunnan hallintovaliokunnan kuulemisissa.
– Poliisi raportoi valiokuntaan hyvinkin tarkasti katurikollisuuden ja jengiväkivallan lisääntymisestä.
Rikollinen elämä houkuttaa nuorisoa
Mistä nykyinen tilanne sitten johtuu? Purra huomauttaa, että ongelmia eivät aiheuta sen paremmin korona, etäkoulu kuin ilmastonmuutoskaan. Ei myöskään perussuomalaisten väärä asenne eikä vastaanottavan yhteiskunnan epäluuloisuus ja ennakkoluulot.
Purra korostaa, että on päivänselvää, että kyse on maahanmuutosta johtuvista ongelmista.
– Rikollisuuden syy on rikollisuus. Maahanmuuttajarikollisuuden syy on maahanmuuttajien rikollisuus. Niin kauan kuin jengi- ja vastaava rikollisuus on houkuttelevaa nuorten keskuudessa, ei siihen välttämättä muuta syytä tarvita. Kyse on ilmiöstä, jossa maahanmuuton moninaiset ongelmat kietoutuvat yhteen. Niin kauan kuin tätä ei hyväksytä ja olla valmiita korjaamaan, tilanne pahenee.
Perussuomalaisilta laaja keinovalikoima
Perussuomalaiset vaatii, että ongelmaan on puututtava ripeästi. Viikko sitten perussuomalaiset myös jätti hallituksen vastattavaksi välikysymyksen katuväkivallasta ja -ryöstöistä, katujengeistä ja muista tähän liittyvistä turvallisuutemme ongelmista ja niihin reagoimisesta.
Perussuomalaisten mielestä hyssyttely saa riittää, ja puolue esittää listan toimia ilmiön kitkemiseksi. Kyseessä ovat politiikkatoimet, jotka liittyvät niin maahanmuuttoon kuin kriminaalipolitiikkaankin. Perussuomalaiset ensinnäkin haluaa lopettaa kokonaan Suomelle haitallisen maahanmuuton.
– Kiristykset koskevat oleskelulupia, perheenyhdistämisiä, kansalaisuuden myöntämisiä – koko pakkausta. Perussuomalaisten mielestä myöskään esimerkiksi seksuaalirikoksesta tuomittu henkilö ei koskaan voisi saada Suomen kansalaisuutta, Purra linjaa.
Perussuomalaiset tehostaisi palauttamista siten, että kaikki laittomasti täällä olevat tulee saada ulos maasta.
Katuväkivaltaan ja jengirikollisuuteen voidaan vastata myös kriminaalipolitiikan kiristyksillä, joita perussuomalaiset esitti jo aiemmin syksyllä tuoreessa ohjelmassaan.
Ohjelmassa vaaditaan kiristyksiä muun muassa niin sanottuihin paljousalennuksiin, väkivalta- ja seksuaalirikosten rangaistuksiin sekä ehdonalaisen rangaistuksen edellytyksiin. Lisäksi perussuomalaiset olisi valmis laskemaan rikosoikeudellisen vastuuikärajan 14 vuoteen.
Perussuomalaiset haluaa tehostaa karkottamista.
– Vakaviin rikoksiin syyllistyneet tulee saada ulos maasta, Purra sanoo.
Perussuomalaiset myös haluaa lisätä poliisien määrää, lisätä poliisin toimivaltuuksia ja hyödyntää rikostorjunnassa nykyistä vahvemmin viranomaisten tiedonvaihtoa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maahanmuuttajataustaiset katujengit paljousalennukset haitallinen maahanmuutto kriminaalipolitiikka katujengit ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisuus katuväkivalta ryöstely oleskeluluvat karkotukset seksuaalirikokset Jengirikollisuus Jari Taponen Raiskaukset Riikka Purra Perheenyhdistäminen Kansalaisuus Tuumaustunti Välikysymys maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin poliisin ylikomisario Jari Taponen jälleen otsikoissa – vähättelee katujengiongelmaa Twitterissä virkatilillään

EuroCOP:n tuore puheenjohtaja Jonne Rinne Ylellä: Suomi ei ole ollut tarpeeksi aloitteellinen jengirikollisuuden torjunnassa

Tilannekuva haltuun: Humanitaarinen maahanmuutto täytyy viimeistään nyt tunnistaa keskeisimmäksi jengirikollisuuden ja jengiytymisen syyksi

Perussuomalaisilta välikysymys: Katuväkivalta räjähtänyt käsiin – hallitus ei halua puhua juurisyystä eli haitallisesta maahanmuutosta

Välikysymys nuoriso- ja katujengirikollisuudesta: Tämä on maahanmuuton ongelma – tekijää holhoava ja paapova ja uhrin unohtava rikospolitiikka on Suomen kansallinen ominaispiirre

Oppositio välikysymyksessään: Hallitus epäonnistunut turvaamaan kadut – nuoriso- ja katujengirikollisuuteen puututtava muun muassa maahanmuutto- ja kriminaalipolitiikan keinoin

Perussuomalaiset: Hallitus on epäonnistunut kansalaisten turvallisuudesta huolehtimisessa – ”Sinisilmäinen maahanmuuttopolitiikka on suoraan yhteydessä jengirikollisuuteen”

Jimmie Åkesson haluaa samat säännöt kaikille: Ruotsissa asuminen ei kuulu ihmisoikeuksiin

Ruotsin tappoluvut hämmentävät brittiprofessoria: Södertäljessä ammutaan hengiltä yhtä monta ihmistä vuodessa kuin Lontoossa
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas menetti Facebook-tilinsä – epäilee poliittista motiivia
Perussuomalaisten poliitikko Aki Mäkipernaa kertoo, että Facebook poisti hänen tilinsä viime viikonloppuna. Hän arvioi, että taustalla voi olla poliittisesti motivoituneita ilmoituksia.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.













