

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Kehno kotoutuminen maksaa maltaita – tulkkien käytöstä miljardikulut pelkästään terveyspalveluissa
Keskustelussa maahanmuuton todellisista kustannuksista unohtuvat usein suorien tukien ja avustusten ulkopuoliset menoerät. Eräs tällainen kustannus on huonosta kotoutumisesta johtuva voimakkaasti kasvanut tulkkauspalvelujen tarve. Ruotsissa tulkkien käyttöön terveydenhuollossa on uponnut lähes 8 miljardia kruunua viimeisten 10 vuoden aikana.
Ruotsidemokraattien tukema porvarihallitus kirjasi hallitusohjelmaansa myös sen, että maahanmuuton epäsuoratkin kustannukset selvitetään. Kvartal-media on tarttunut osaltaan härkää sarvista ja selvittänyt tilastoista terveyspalveluihin liittyviä tulkkauskustannuksia viimeisten 10 vuoden ajalta.
Kustannusten nousu on ollut huimaa: tulkkauksen valtakunnallinen hinta noussut vuoden 2013 kokonaisesta 370 miljoonasta kruunusta 837 miljoonaan vuonna 2023. Kymmenessä vuodessa tulkkaukseen on palanut 7,6 miljardia kruunua.
Kustannukset jopa viisinkertaistuneet
Maahanmuuttajien suosimassa Skånessa kustannukset ovat yli viisinkertaistuneet 10 vuodessa. Vuonna 2013 terveydenhoitoalojen tulkkaukseen käytettiin 37 miljoonaa kruunua ja vuonna 2023 summa oli jo 208 miljoonaa.
Eniten käännetty kieli on ollut arabia – 108 000 toimeksiantoa vuonna 2023. Kaikesta tulkkauksesta arabian osuus on 40 prosenttia.
Mediassa muistetaan muistuttaa siitä, että toinen puoli kustannuksissa on kansantaloudelliselta kannalta se, että maahanmuuttajien työllisyysastetta nostaa luonteva sijoittuminen maahanmuuttoon ja kotoutumiseen liittyviin työtehtäviin.
Sekaannus maksaa miljardeja
Tulkkauskustannuksia puolustetaan myös sillä perusteella, että peruuttamattomat ja väärin ymmärretyt käynnit terveydenhuollossa maksavat yhteiskunnalle jopa tulkkausta enemmän.
Kyse on siitä, että potilas ei ymmärrä lääkärissäkäynnin syytä tai tapaamisaikaa puutteellisen kielitaidon takia.
– Jos hoitoyksikkö varaa käyttöönsä tulkin, he voivat lähettää kutsun potilaan äidinkielellä ja tietoa ajan peruuttamisesta. Silloin tulkkikin voidaan peruuttaa tarvittaessa ja yhtäkkiä rahaa onkin säästetty, pohtii tulkkausalan yrittäjä Leyla Sarac Kvartalin haastattelussa.
Tulkkaus pitkittää hoitokäyntiä
Blekingessa terveydenhuollon tulkkaus maksoi 4,6 miljoonaa kruunua vuonna 2023. Ruotsidemokraattien mukaan kustannukset ovat todellisuudessa suuremmat, sillä tulkin käyttö lääkärissäkäynnin yhteydessä lisää hoitotapahtuman kestoa.
– Haluamme tottakai, että terveyspalveluihin satsataan tarvittavat resurssit. Tässä tapauksessa rahat menevät kuitenkin muuhun kuin itse palvelujen tuotantoon ja siksi haluamme leikata näitä kustannuksia, toteaa ruotsidemokraattien aluevaltuutettu Björn Tenland.
Blekinge onkin ensimmäisenä ottanut käyttöön tulkkauskustannusten sisällyttämisen hoidon kuluihin. Muutos saatiin aikaan ruotsidemokraattien äänin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Björn Tenland Leyla Sarac kääntäminen Blekinge Ruotsin porvarihallitus tulkkauspalvelut Skåne tulkki hyvinvointiyhteiskunta kielitaito Arabian kieli Ruotsidemokraatit Maahanmuuton kustannukset Kotoutuminen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen Perustan Simo Grönroos suuresta maahanmuuttokeskustelusta: Maahanmuutto ei ratkaise hyvinvointiyhteiskunnan rahoituksen ongelmia – päinvastoin

Sisäministeri Rantanen: Aito turvapaikantarve, siirtolaisuus ja välineellistetty maahantulo ovat eri asioita – eikä niitä tule sotkea keskenään

Suomen Perustan tutkija maahanmuuton kustannuksista Euroopassa: Maahanmuutto käy erittäin kalliiksi Saksalle ja Hollannille – brittiparlamentti toimii jo islamistien ehdoilla

Purra: Edessä sukupolven tärkeimmät EU-vaalit – ”Todellinen mahdollisuus murtaa EU-parlamentin vasemmistoliberaali ylivalta”

Rami Lehtinen: Kuntien maahanmuuttobisnestä jarrutetaan

Sisäministeri Rantanen maahanmuuttopolitiikan kiristämisestä: ”Jos ei ole lupaa pitää poistua – tavalla tai toisella”

Sote-palvelut kuuluvat ensisijaisesti suomalaisille – ”Ei ole meidän yhteiskuntamme etu, että ylläpidämme kalliita palveluita, jotka voivat lisätä halukkuutta jäädä laittomasti maahan”

Megamoskeijan rakentaminen puhuttaa Ruotsissa – “Tukholmaan ei tarvita terroristien lastentarhaa”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Mediaväitteiden mukaan Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui parisuhteessa transseksuaalin kanssa. Monet transaktivistit vihasivat Kirkiä, koska kokivat hänen puheensa "transfobisiksi". Todellisuudessa Kirk toivoi vain, että sukupuolidysforioista kärsivät ihmiset oppisivat elämään sovussa oman kehonsa ja syntymäsukupuolensa kanssa.