

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Melko sakeaa: Oikeusministeriö kehottaa nuoria äänestäjiä etsimään eduskuntavaaliehdokasta ilmastolakkoja organisoivan poliittisen järjestön vaalikoneesta
Oikeusministeriö on äskettäin lähettänyt ensimmäistä kertaa äänestäville kansalaisille poliittisen Allianssi-järjestön materiaalia, jossa ohjataan tutustumaan ehdokkaisiin Allianssin ylläpitämän woke-henkisen vaalikoneen avulla. Vaalikoneessa muun muassa kysytään käyttäjän kantaa alle 18-vuotiaiden sukupuolenvaihtoihin sekä siihen, tulisiko kuukautistuotteiden arvonlisävero laskea 24 prosentista 10 prosenttiin.
Oikeusministeriö on äskettäin lähettänyt kevään eduskuntavaaleissa ensi kertaa äänestäville osoitetun kirjeen liitteenä Allianssi ry:n vaalimateriaalia.
Kaikki Suomen kansalaiset, jotka ovat täyttäneet 18 vuotta eduskuntavaalipäivään mennessä saavat joko postitse tai sähköisesti oikeusministeriöltä ilmoituksen äänioikeudesta ja sen mukana kirjeen, jossa on kerrottu perustiedot kevään eduskuntavaaleista äänestyspäivineen sekä tiedot äänestyspaikoista.
Ensi kertaa äänestäville osoitetun kirjeen on allekirjoittanut oikeusministeriön osastopäällikkö Johanna Suurpää.
Allianssi ja Amnesty käsi kädessä
Oikeusministeriön kirjeen liitteenä nuorille äänestäjille on lähetetty Suomen nuorisoalan kattojärjestö Allianssi ry:n vaalimateriaalia, jossa ensi kertaa äänestäviä kehotetaan hakemaan oma ehdokas Allianssin tuottamasta vaalikoneesta.
Verkkosivuillaan Allianssi väittää olevansa ”poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton edunvalvoja”. Tästä huolimatta Allianssi kuitenkin muun muassa organisoi ja tarjoaa Suomen oppilaitoksille Politiikkaviikkoja ja Allianssin kautta voi tilata materiaaleja, kuten ohjeistuksia Politiikkaviikkoon osallistuviin oppilaitoksiin. Allianssi on myös esimerkiksi mukana organisoimassa nuorten ilmastomielenosoituksia eli ilmastolakkoja.
Hivenen erikoista on sekin, että Allianssi tekee yhteistyötä Amnesty ry:n kanssa. Amnestyn johtokunnan jäsen Syksy Räsänen on esimerkiksi tunnettu Venäjää myötäilevistä ulostuloistaan sosiaalisessa mediassa.
Translakia ja luontokatoa
Oikeusministeriön kirjeessä siis rohkaistaan nuoria äänestämään sekä erikseen muistutetaan kirjeen liitteenä tulevan Allianssi ry:n vaaliesitteestä.
Allianssin esitteen etusivulla nuoria opastetaan etsimään sopivaa ehdokasta Allianssin ylläpitämästä nuorten vaalikoneesta.
Suomen Uutiset tutustui Allianssin vaalikoneeseen. Vaalikoneessa on 19 väittämää, joiden kohdalla käyttäjä voi vaihtuvilla painotuksilla asteittain valita olevansa joko eri mieltä tai samaa mieltä väittämien kanssa. Silmiinpistävää on, että varsin moni vaalikoneen väittämistä koskee niin sanottuja woke-aiheita ja vaalikoneen lauseet on muotoiltu tiedostavaan henkeen sopiviksi, esimerkiksi näin:
Suomen hiilidioksidipäästöihin tulisi laskea kansalaisten kulutuksesta johtuvat päästöt silloinkin, kun tuotteet on valmistettu Suomen ulkopuolella.
Väkivallaton kansalaistottelemattomuus ei ole hyväksyttävää.
Avohakkuut tulee lopettaa valtion omistamissa metsissä, jotta luontokatoa voidaan ehkäistä.
Suomeen tulee säätää translaki, joka mahdollistaa sukupuolen oikeudellisen vahvistamisen alle 18-vuotiaille.
Vaalikoneen sisällöstä on niin ikään havaittavissa, että vaalikoneen tekijöiden mielestä sukupuolia on miehen ja naisen lisäksi muitakin, sillä asepalvelusta koskevan väittämän muotoilussa woke-henkisesti viitataan ”kaikkiin sukupuoliin” tällä tavalla:
Suomessa tulee siirtyä asepalveluksesta kaikille sukupuolille yhteiseen kansalaispalvelukseen.
Identiteettipolitiikka kukoistaa
Oikeusministeriön suositteleman Allianssi ry:n vaalikoneessa on siis annettu runsaasti tilaa tiedostaville identiteettipoliittisille aiheille, mutta vaalikoneessa käsitellään vain vähänlaisesti tai korkeintaan woke-kuorrutettuina politiikan kovia, kaikkia koskettavia aihealueita, kuten valtiontaloutta, valtion tehtäviä tai verotuksen tasoa.
Vaalikoneen toinen verotukseen liittyvä väittämä on woke-painotettu, sillä vaalikone haluaa tietää, onko käyttäjä samaa vai eri mieltä väittämän kanssa, jonka mukaan kuukautistuotteiden arvonlisävero tulisi laskea 24 prosentista 10 prosenttiin.
Kuukautistuotteiden kuluttajahintojen alentaminen tai jopa tuotteiden tarjoaminen ilmaiseksi on tyypillinen woke-aihe. Viime vuosina ympäri maailmaa on järjestetty useita mielenosoituksia, joissa on vaadittu esimerkiksi tamponiveron alentamista ja niin sanotun kuukautisköyhyyden lopettamista.
Maahanmuutto pimennossa
Millainen ihminen on hyvätuloinen? Poliittisten puolueiden keskuudessa kysymykseen on ennen vaaleja mahdoton saada vastausta, mutta niin vain Allianssin vaalikoneeseen on istutettu väittämä ”hyvätuloisten tulisi maksaa enemmän veroja kuin pienituloisten”.
Maahanmuuttopolitiikka on kaikkia koskettava ja kiinnostava politiikan aihealue, mutta Allianssin vaalikoneessa ei maahanmuuttoa käsitellä, vaikka ehkä olisi ollut syytä. Etenkin viime syksynä silmille räjähtänyt jengirikollisuus on edelleen politiikan kestopuheenaihe ympäri maata.
Maahanmuuttopolitiikka myös selkeästi kiinnostaa nuoria, ja perussuomalaisten maahanmuuttopolitiikan linja vetoaa nuoriin, jopa siinä määrin, että ensi kertaa näissä vaaleissa äänestävien keskuudessa perussuomalaiset on nuorten ylivoimainen suosikkipuolue.
Some porisee
Sosiaalisessa mediassa oikeusministeriön peliliike ottaa poliittinen järjestö mukaan informaatiokampanjaan herättää keskustelua.
Omassa ihannevaltiossani julkinen valta pyrkisi olemaan kieli keskellä suuta ja pidättäytyisi erilaisten poliittisten järjestöjen mainostamisesta saati äänestysvaihtoehtojen siiviliöimisestä, kehystämisestä jne. Valtio ei myöskään vihjailisi, että nuorten tulisi äänestää nuoria.
— Thomas Taussi (@thomastaussi) March 1, 2023
Olet tässä oikeassa. Viranomaisen ei tule suositella erikseen tutustumaan tietyn järjestön toimintaan, varsinkaan tämänkaltaisessa vaaliesitteessä. #oikeuskanslerinvirasto saattaisi olla kiinnostunut hallinnollisesta menettelyvirheestä.
— Iku Turso (@turso_iku) March 1, 2023
Tyypilliseen tapaan oikeusministeriön mainostaman Allianssin poliittisia kytköksiä pyritään kiistämään, mutta sosiaalisen median käyttäjät nostavat esille argumentteja, joilla poliittisten kytkentöjen kiistäjien väitteet osoittautuvat kevyiksi.
Heti ensimmäisenä kun menet sivulle, tulee vastaan "Nuorisoalan hallitusohjelmatavoitteet". Mitenköhän se ei ole poliittinen järjestö.
— Matias Härkönen (@MatiasHarkonen) March 2, 2023
Vaalikonemanipuloinnilla pitkät perinteet
Vuoden 2023 eduskuntavaalien alla ei suinkaan puhuta ensimmäistä kertaa vaalivaikuttamisesta ja vaalikoneiden politisoitumisesta. Erityisesti nuoret äänestäjät näyttäisivät olevan vaalikoneiden tekijöiden kohteena.
Jo vuoden 2019 eduskuntavaalien alla Yleisradio yhteistoiminnassa vihreissä vaikuttavan Emmi Nuorgamin kanssa kasasi vaalikoneen, joka poikkeuksellisen voimakkaasti johdatteli ja tuputti käyttäjälleen valmista mielipidettä siitä, mikä on oikea vastaus. Myös kyseinen vaalikone oli suunnattu juurikin ”ensi kertaa äänestäville”.
Myös Helsingin Sanomien vaalikoneiden ongelmat ovat tuttuja jo takavuosilta. Muutama viikko sitten kuitenkin paljastui, että HS:n uusin vaalikone suosii voimakkaasti sellaisia ehdokkaita, jotka kuuluvat Helsingin Sanomien suosikkeihin – eli esimerkiksi sukupuolisen moninaisuuden kannattajiin.
HS:n vaalikoneen veivaus paljastui vasta sosiaalisen median käyttäjien huomioiden ansiosta, ja ankaran kritiikin seurauksena HS joutui nöyrtymään ja julkisuuden paineessa julkaisemaan verkossa vaalikoneensa lähdekoodin.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Politiikkaviikot nuoret äänestäjät Johanna Suurpää sukupuolenvaihdos vaalimanipulaatio luontokato Amnesty asepalvelus Woke sukupuolten moninaisuus hiilidioksidipäästöt Emmi Nuorgam Identiteettipolitiikka Allianssi Kansalaistottelemattomuus Vaalikone Translaki Syksy Räsänen Maahanmuuttopolitiikka Oikeusministeriö
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mitä ihmettä taas? HS-vaalikone pudotti kärkijoukosta, jos eduskuntaan pyrkivä ehdokas ei kannattanut sukupuolten moninaisuutta – mistä oikein on kyse?

HS-gallupin mukaan perussuomalaiset on ensi kertaa äänestävien ylivoimainen suosikkipuolue – ”Viestimme on mennyt perille”

Kyselytutkimus: Enemmistö suomalaisista vastustaa maahanmuuton helpottamista

Äänestä kokoomusta, niin saat translakia ja EU-tukipaketteja

Ylen uusi vaalikone räikeästi epätasapainossa – perussuomalaisten poliittinen linja on pyritty häivyttämään pois

Hämmentävä naistenpäivä Suomessa: Sukupuolentutkimuksen dosentti ei osaa määritellä, mikä on nainen

Lisää tykinruokaa rintamalle: Venäjän hyökkäysarmeija turvautuu naisvankeihin ja pornoon

Woketus vei Berliinin poliiseilta kahvimukit – ohut sininen viiva aiheutti rasismikohun

Puheet luontokadosta ovat vahvasti liioiteltuja – tutkimustieto ei tue median pelottelua
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Opiskelijaviisumi avasi ovet sosiaaliturvaperäiselle maahanmuutolle – Purra: ”Ehkä hulluin Marinin hallituksen maahanmuuttouudistus”
Opiskelijaviisumi ei jatkossa ole enää perhelippu Suomeen. - Jatkossa opiskelija tulee opiskelemaan – ei elättämään perhettä suomalaisella sosiaaliturvalla, sanoo valtiovarainministeri Riikka Purra.

Strandman vaatii selvitystä Luonnonvarakeskuksen virhearvioista: ”Näin laajojen ja toistuvien virhearvioiden jälkeen luottamus ei voi olla itsestäänselvyys”
Luonnonvarakeskus on aiemmin viestinyt, että Suomen metsät olisivat muuttuneet päästölähteeksi. Nyt uusien laskentojen ja menetelmäpäivitysten jälkeen metsät ovatkin osoittautuneet hiiltä sitoviksi. Tämä ei ole monille suomalaisille uusi tieto, sillä metsien kasvun ja hiilen sitoutumisen todellinen tila on ollut pitkään metsänomistajien ja alan toimijoiden tiedossa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman syyttää Luonnonvarakeskusta harhaanjohtavista laskelmista.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Opiskelijamaahanmuutto kiristyy – Purra: ”Suomi astuu taas askeleen kauemmaksi järjettömyydestä”
Hallitus käynnistää ensi vuonna lainvalmistelun, jolla opiskelijamaahanmuuton ehtoja ja perheenjäsenten maahantuloa kiristetään selvästi. Tieto tulevasta uudistuksesta on jo kulkeutunut maailmalle, valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Saksan viranomaiset estivät islamistien iskuja joulumarkkinoille
Saksan viranomaiset estivät islamistien iskuja joulumarkkinoille. Viranomaiset arvioivat iskujen uhan yhä suureksi. Kaikki iskujen valmistelusta pidätetyt ovat saapuneet Saksaan laillisesti.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












