
PS ARKISTO
Meri: ”Haluamme lopettaa rahan kippaamisen sellaisiin asioihin, jotka eivät ole ensisijaisen tärkeitä suomalaisille”
Perussuomalaisten Leena Meri korosti eilen Ylellä, että perussuomalaiset haluavat säästöjä nimenomaan niistä kohteista, joista muut puolueet eivät halua säästää.
Ylen A-talk -ohjelmassa torstai-iltana keskusteltiin oppositiopuolueiden vaihtoehtobudjeteista.
Perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri korosti, että perussuomalaisten vaihtoehtobudjetin rakenne sekä tulo- ja menokohteet ovat samoja, mitä perussuomalaiset kevään eduskuntavaalien alla esittelivät kansalaisille.
– Lähdimme rakentamaan budjettia juuri siitä, mistä olemme puhuneetkin. Budjettiin kuuluu esimerkiksi ostovoiman parantaminen, liikkuminen ei kallistu, asumiskustannukset tulisivat halvemmaksi, sähkön hinnan tulisi halventua ja eläkeläisten verotuksen tulisi keventyä samalle tasolle kuin ansiotulon saajilla.
Perussuomalaisilla työllisyyttä edistäviä toimia
Aiemmin tällä viikolla kansainvälinen valuuttarahasto IMF lyttäsi hallituksen velkaantumistavoitteen. IMF:n Suomen taloutta koskevassa katsauksessa arvioidaan, että julkisen talouden tulot ja menot eivät ole tasapainossa vuonna 2023.
Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetissa on useita työllisyyttä edistäviä toimia, kuten arvonlisäverollisen liiketoiminnan alarajan nosto sekä kannustava yritysveromalli. Mallissa kahtena peräkkäisenä vuonna vähintään kaksi uutta kokopäivästä työntekijää palkkaava pk-yritys, jonka työntekijämäärän lisäys on vuosittain vähintään 10 prosenttia, on vapautettu yhteisöverosta niin kauan, kun se ei jaa omistajilleen osinkoja.
– Näin yrityksillä olisi mahdollisuus saada käyttöpääomaa yrityksen tuloksesta.
Meri muistutti, että perussuomalaisilta on lähiaikoina tulossa myös uusi, työllisyystoimia edelleen lisäävä paketti, joka parhaillaan on valmistelussa.
Tuulivoimatuet pois
Meri korosti, että perussuomalaiset haluaa säästää nimenomaan niistä kohteista, joista muut puolueet eivät halua säästää. Perussuomalaiset esimerkiksi leikkaisivat ensi vuoden budjetista vastaanoton ja kotouttamisen menoja yli 300 miljoonaa euroa ja peruisivat pakolaiskiintiön kasvattamisen.
– Meillä on ollut tiettyjä kulueriä, jotka ovat olleet vähän niin kuin pyhiä lehmiä eli niihin voi laittaa rahaa, niihin ei saa koskea eikä niistä oikein saisi edes puhua. Sitten ihmetellään, miksei talous ole tasapainossa, Meri sanoi.
Hallitus on lisäämässä maahanmuuton vetovoimatekijöitä. Meri sanoi, että perussuomalaiset haluaa sen sijaan tehdä isoja rakenteellisia muutoksia
– Karsimme esimerkiksi tuulivoiman tukemisesta. Me emme halua sijoittaa rahaa kehitysyhteistyöhön tai haitalliseen maahanmuuttoon. Haluamme lopettaa rahan kippaamisen sellaisiin asioihin, jotka eivät ole ensisijaisen tärkeitä suomalaisille.
– Hallitus on itse todennut, että ensi vuonna varaudutaan 4 000 turvapaikanhakijan saapumiseen. Perussuomalaisilla sen sijaan on useita keinoja maahanmuuton kulujen karsimiseen. Perussuomalaiset haluaa hakea säästöjä maahanmuutosta. Esimerkiksi luvat tehdään väliaikaisiksi, Meri sanoi.
Ensisijaisesti ajateltava suomalaisia
Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti tuo lisää rahaa kaikille. Meri muistutti, että ostovoiman kasvattaminen lisää kansalaisten kykyä hankkia palveluita ja siten edistää työllisyyttä.
– Meillä on 700 miljoonan panostukset ostovoiman parantamiseen kaikissa tuloluokissa. Eduskunnan laskentapalvelu on todennut, että perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti tuo lisää rahaa kaikille, eikä häviäjiä ole yhdessäkään tuloluokassa.
Tv-studiossa keskustelemassa ollut kokoomuksen Sanni Grahn-Laasonen haastoi Merta. Grahnin mukaan kehitysavusta leikkaaminen on paitsi sydämetöntä, myös samalla lähtömaissa olevien ihmisten avun leikkaamista.
– Ensinnäkään emme ole leikkaamassa kaikkea, vaan leikkaamme hallituksen korotuksen kehitysapuun. Siitä perussuomalaiset haluaa leikata sen määrän, joka tarvitaan suomalaisille. Minusta se on sydämetöntä ajatella, että me viemme enemmän rahaa ulos Suomesta. Kyllä meidän täytyy ensisijaisesti ajatella suomalaisia, Meri vastasi.
Omaishoidon tuki verovapaaksi
Meri muistutti, että perussuomalaiset ainoana puolueena tarjoaa käytännöllisiä uudistuksia perintö- ja lahjaverotukseen ja korjata räikeimpiä epäkohtia.
– Esimerkiksi yksineläville leskille meillä on tarjota kohtuullistaminen perintöverotuksessa.
Perussuomalaiset arvostaa suuresti omaishoitajien työtä. Perussuomalaiset esittääkin omaishoidon tuen verovapautta.
– Se on erittäin tärkeää työtä, jos esimerkiksi hoitaa kotona omaa puolisoaan tai vanhempaansa. Samalla se säästää paljon valtion rahaa, Meri sanoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ostovoima valtion budjetti suomalaiset palvelut Tuulivoimatuet Leena Meri Säästöt Perintövero perussuomalaiset työllisyys Asuminen kehitysapu maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Puoluesihteeri Grönroos: Mitä hallitus on tehnyt – lisännyt kehitysapua, nostanut puoluetukea ja kasvattanut ministereidensä avustajien määrää

Leena Meri Ylen politiikkaradiossa: Suomalaista ostovoimaa heikennetään

Tavio: Ilman kehitysapua valtionvelka olisi jopa kolmanneksen pienempi

Perussuomalaisten vaihtoehtobudjetti karsii suomalaisten kannalta haitallisia menoja: ”Jokainen yli kohtuuden kerätty veroeuro on epäluottamuslause kansalaisiamme kohtaan”

Halla-aho: Muut puolueet haluavat toistaa kaikki Ruotsin virheet

Lähes kaikki pääkaupunkiseudun postin varhaisjakelijat maahanmuuttajia – Purra: Miten hallitus voi väittää, että maahanmuutto ei vaikuta työn halpuuttamiseen?

Perussuomalaiset: Elämme kriittisiä aikoja – ”Kilpailukyky ja ostovoima pelastettava”

Purra: Olen huolissani tavallisen keskiluokan veronmaksuhalukkuudesta

Hallitus myy valtion omaisuutta ja kiristää suomalaisten verotusta – rahoittaa Etiopian vaaleja ja Nairobin huippukokousta
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”
Tampereen kaupunki on päättänyt ottaa käyttöön kansainvälisyyssetelin, joka on tarkoitettu tueksi vain ulkomaalaisten työllistämiseen. Setelillä kaupunki tarjoaa työnantajalle 3 000 euron tuen kansainvälisen opiskelijan palkkaamiseen harjoittelijaksi. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää seteliä suomalaisia syrjivänä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













