

Li Andersson ja Dan Koivulaakso. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Viikon 19/2019 luetuin
Onko tämä vitsi? Poliiseja sioiksi kutsuva Dan Koivulaakso johtaa hallitusneuvottelujen oikeusvaltiotyöryhmää
Käynnissä olevien hallitusneuvottelujen työryhmät on julkaistu. Mukana on paljon tuttuja nimiä omaa osaamistaan vastaavissa työryhmissä. Huomiota on herättänyt eräiden poliittisten lobbaustoimistojen edustajien mukanaolo hallitusneuvotteluissa. Tyyperryttävin yllätys piilee kuitenkin Oikeusvaltion kehittämisen alaryhmässä, jota vetää poliittisen väkivallan kannattajana tunnettu Dan Koivulaakso.
Monet työryhmien jäsenyydet vastaavat erittäin hyvin kyseisen henkilön erikoisosaamista. Satu Hassi (vihr.) on Hiilineutraali ja luonnon monimuotoisuuden turvaava Suomi -työryhmässä varmistamassa, että Suomen päästötavoitteet tulevat olemaan mahdollisimman tiukat. Eva Biaudet (rkp) puolestaan pitää Turvallinen oikeusvaltio Suomi -työryhmässä huolta siitä, että Suomi tulee jatkossakin olemaan turvallinen oikeusvaltio erityisesti turvapaikanhakijoille. Erityisen kohdalleen osunut nimitys on Jutta Urpilaisen (sd.) jäsenyys hauskasti nimetyssä Suomi kokoaan suurempi maailmalla -työryhmässä. Entinen valtionvarainministeri Urpilainenhan tunnetaan siitä, että hän allekirjoitti aikoinaan Kreikan “vakuussopimuksen”.
Lobbaritoimiston osakas neuvottelemassa “luottamuksen työmarkkinoista”
Hallitusneuvotteluissa on mukana useita yksityisten lobbausfirmojen edustajia. Tunnetuin heistä on vihreiden Elina Moisio, joka työskenteli ympäristöministeri Ville Niinistön ja työministeri Anni Sinnemäen erityisavustajana ennen siirtymistään Miltton Networksin osakkaaksi ja johtavaksi asiantuntijaksi. Milttonissa Moision erityisosaaminen liittyy nimenomaan työmarkkinoihin.
Toimittaja Lauri Nurmi kirjoittaa Iltalehdessä, että lobbaritoimiston osakkaan valinta hallitusneuvottelijaksi on korruptiota, jos mikä. Nurmi vaatii vihreiden puheenjohtaja Pekka Haavistoa siirtämään Moision pois hallitusneuvotteluista.
Vähemmän yllättäen sekä Haavisto että hallitusneuvotteluja vetävä Antti Rinne eivät ole nähneet tuplarooli-Moisiossa mitään ongelmallista.
– Puolueet arvioivat itse, ketkä he valitsevat edustajikseen neuvottelupöytään, Rinne kommentoi Ilta-Sanomille.
– Olemme nimenomaan lähteneet siitä, että lobbaaminen jonkun tietyn organisaation eteen ei ole mahdollista, mutta tietenkin ihmisiä, joilla on laaja poliittinen kokemus muiden muassa valtuustotyöstä, pyritään parhaan mahdollisen harkinnan mukaan tässä hyödyntämään, Pekka Haavisto väisteli Ilta-Sanomissa.
Jos Rinteelle ja Haavistolle on epäselvää, miksei Milttonin osakas ole sovelias hallitusneuvottelija, niin kerrotaan se nyt sitten tässä:
Miltton on vaikuttajaviestintään erikoistunut lobbarifirma. Sen ei tarvitse paljastaa asiakkuuksiaan. Milttonin asiakkaat maksavat miljoonakaupalla selvää rahaa siitä, että ne saavat viestinsä päätöksenteon kannalta merkityksellisiin pöytiin. Milttonin viestinvienti demokratian pyhimpään ytimeen, hallitusohjelman kirjotustalkoisiin, on lobbareiden märkä uni. Graalin malja.
Miksi Elina Moision rooli on ongelmallinen? Se on sitä siksi, koska on mahdotonta tietää, palveleeko hän suomalaisten etua vai asiakkaidensa etua. Hän on Milttonin osakkuutensa kautta kytketty rahallisin sidoksin yhtiön asiakkaiden intresseihin. Eikä meillä suomalaisilla ole tietoa siitä, minkä yhtiöiden lukuun hän toimii. Toisaalta hän esittää toimivansa vihreiden viestinviejänä. Pekka Haavisto ei itsekään voi tietää, mitä herraa Moisio palvelee. Tällainen kaksoisrooli on mahdoton.
Toimittaja Lauri Nurmi on oikeassa. Moision on välittömästi vetäydyttävä hallitusneuvotteluista.
Väkivaltavasemmiston räyhäpää “kehittämässä oikeusvaltiota”?
Ehdottomasti hätkähdyttävin valinta on vasemmistoliiton Dan Koivulaakson nimittäminen Oikeusvaltion kehittäminen -alaryhmän puheenjohtajaksi.
Koivulaakso tunnetaan pitkäaikaisena äärivasemmistolaisen väkivaltaryhmittymän Antifan kannattajana. Kesällä 2017 Koivulaakso matkusti Hampuriin osallistumaan G20-kokouksen vastaisiin mielenosoituksiin. Neljä päivää jatkuneet mellakat äityivät osin hyvinkin väkivaltaisiksi: autoja poltettiin, kauppoja ryöstettiin ja yli 300 poliisia loukkaantui.
Tuolloin Dan Koivulaakso twiittasi Hampurista kehuen tunnelmaa mahtavaksi:
– Vikat blokit suurdemossa vasta liikkeelle ja joudun lähtemään jo kotimatkalle. Mahtava tunnelma, huhut sanovat 100-200k osallistujaa! #NoG20, Koivulaakso twiittasi. Demo tarkoittaa mielenosoitusta.
NoG20-viittaus puolestaan liittää Koivulaakson ryhmään, joka halusi väkivalloin estää G20-kokouksen.
HS kuvaili tapahtumia tuolloin: “Tervetuloa helvettiin -mielenosoituksen järjestää niin sanottu musta blokki, ja mielenosoitus oli etukäteen arvioitu Hampurin G20-kokouksen kymmenistä mielenosoituksista kaikkein konfliktinhakuisimmaksi. Yksi saksalaislehti kutsui tätä ”väkivaltaorgioiksi”.
Saksassa käydään keskustelua siitä, onko Antifa todellisuudessa vallanpitäjien oma katutappeluosasto. Äärivasemmiston väkivallasta on tullut koko ajan järjestäytyneempää ja pidäkkeettömämpää. Siitä huolimatta media tai edes viranomaiset eivät juurikaan tunnu kiinnittävän huomiota äärivasemmiston väkivaltaisiin tekoihin. Suomen Uutiset kirjoitti asiasta viime marraskussa.
Koivulaakso yllyttää väkivaltaan, kutsuu poliiseja “sioiksi”
Aiemmin vuonna 2009 Dan Koivulaakso on suositellut poliittisen väkivallan käyttöä Vasemmistonuorten foorumilla. Netissä kiertää yhä kuvakaappauksia (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.) Koivulaakson viesteistä, joissa hän kokee tarvetta “erittäin brutaalilla AFA:lle” eli ‘antifasistiselle toiminnalle’. Käytännössä tämä tarkoittanee natsien tai sellaiseksi oletettujen ennaltaehkäisevää hakkaamista. Hakkaamisen lisäksi Koivulaakso suosittelee muun muassa pippurisumutteen käyttöä poliittisen väkivallan työvälineenä.
Suomen poliisilaitosta Koivulaakso pitää “räikeästi rasistisena”. Hän kutsuu poliiseja sioiksi.
– AFA-vihollinen-siat-triangeli näyttäisi siis olevan avainasemassa. Kun poliisi suojelee natseja demoissa, AFA joutuu tappelemaan poliisin kanssa, mikä johtaa AFAn marginalisoitumiseen ja jatkuvaan katutappeluun, Koivulaakso pohdiskelee Vasemmistonuorten foorumilla.
Kun eräs verkkokeskustelija varoittaa Koivulaaksoa väkivallan kierteestä, ja paheksuu väkivaltaan yllyttämistä. Koivulaakso vastaa: “Pasifismi on vakava mielenhäiriö, joka ylläpitää kapitalistista yhteiskuntajärjestystä. Mutta noin muuten musta tuntuu, että ei ole enää omalta osaltani hedelmällistä käytä tätä keskustelua. Loputon keskustelu on turhauttavaa, musta pitäisi ennemminkin pyrkiä jatkuvaan kamppailuun.”
Perussuomalaisten Nuorten mukaan on törkeää, että Koivulaakso on mukana hallitusneuvotteluissa.
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Anderssonilla on keskeinen rooli oman hallitusneuvotteluryhmänsä kokoamisessa. Koivulaakson kannat tuskin tulevat Anderssonille yllätyksenä. He ovat kirjoittaneet aiheesta yhteisen kirjan. On kysyttävä, miksi hän on nostanut yhdeksi pääneuvottelijoistaan henkilön, joka on vuosikausien ajan yrittänyt rakentaa Suomeen lain ulkopuolella toimivaa väkivaltaista katutappeluorganisaatiota. Tällaisen henkilön nimittäminen Oikeusvaltion kehittäminen -ryhmään ei ole vahinko.
Nimitys on vasemmistoliitolta tietoinen strateginen valinta, ja kertoo, mitä tuleman pitää. Kysymykseksi jääkin, aikooko puolue usuttaa valtion poliittisten vastustajiensa kimppuun ja jos aikoo, millä keinoin.
SU työryhmä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tutkimus: Anarkisti asuu yhä äitinsä luona

Reijonen: Tarvitaan uusia toimia, jotta väkivaltaista mellakointia poliisia vastaan ei jatkossa tapahdu – kukaan ei halua Ruotsin ongelmia Suomeen

Göteborgin poliisi pesee BLM-kaaoksen jälkipyykkiä: ”Olemme viimeinen salpa totaalisen väkivallan edessä”

Bidenin kirjoittama three-strikes-laki täytti USA:n vankilat mustilla – Trump kumosi lain

Black Lives Matter -mellakoitsijat polttaneet lukuisia rakennuksia ja autoja Wisconsinissa – kuvernööri julisti hätätilan

Halla-aho: Tavallinen kansa ei ole huligaanien puolella

Antikainen: Hallitus tuhlasi pelkkään ryhmäytymiseen perusduunarin vuosipalkan

Vankila uhkaa vasemmistoliiton ex-pormestariehdokasta – sai raskaat syytteet seksuaalirikoksista

Zyskowiczin pahoinpitelijä paljastui äärivasemmistolaiseksi – median huoli poliittisesta väkivallasta hälveni välittömästi
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää