

Perussuomalaiset on ainoa realistinen vaihtoehto myös ilmastopolitiikassa – Purra: Päättäjien on pakko alkaa puhua rahasta, jolla ilmastoutopiat rahoitetaan
Viime helmikuussa pääministeri Juha Sipilän kokoon kutsuma ja ministeri Kimmo Tiilikaisen vetämä eduskuntapuolueiden yhteinen ilmastotyöryhmä kirjasi ylös kovia tavoitteita ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.
Ainoastaan perussuomalaiset ei sitoutunut ilmastotyöryhmän tavoitteisiin.
– Ryhmä ei tuottanut minkäänlaisia konkreettisia askelmerkkejä, hintalapuista puhumattakaan. Se loi tavoitteitaan kuin tyhjiössä, ja nyt hallitusneuvotteluiden edetessä näemme, mitä kaikkea vihervasemmisto keksii, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja ja puoluetta ilmastotyöryhmässä edustanut Riikka Purra.
– Me emme kiellä ilmastonmuutosta, mutta tuomme politiikkaan suhteellisuudentajua. Muut puolueet ovat innokkaasti esittämässä suomalaisille kalliiksi käyviä kauniilta kuulostavia toimenpiteitä, joilla ei ole vaikutusta edes EU:n päästöjen vähentämiseen, puhumattakaan koko maapallon. Suomen kunnianhimo kääntyy itsemurhaksi tilanteessa, jossa päästövähennystemme taso ei riipu siitä, mitä muut maat tekevät.
Ilmastokeskustelut karannut utopioihin
Torstaina myös ajatushautomo Sitra julkisti ilmastolaskelmansa. Niiden mukaan edes EU:n kaavailemat tiukemmat tavoitteet eivät riitä Suomen kaltaisille maille.
Kieltolistalle nousivat ainakin punainen liha ja vapaa-ajan yksityisautoilu.
– Suomalainen ilmastokeskustelu on karannut utopioihin. Yhtäältä se antaa ymmärtää, että yksilön syyllistämisellä ja rankaisemisella olisi jonkinlaista merkitystä globaalien päästöjen suhteen. Toisaalta se vähät välittää siitä, että Suomelle liian kunnianhimoiset mutta globaalisti ajateltuna tehottomat tavoitteet heikentävät Suomen vientiteollisuuden kilpailukykyä, Purra ihmettelee.
– Kyse on identiteettipolitiikasta. Toimenpiteet ovat kalliita ja kaksinaismoralistisia. Suomi ei ratkaise globaalin ilmastonmuutoksen suhteen yhtään mitään, vaikka maassa asuisi 5,5 miljoonaa kasvissyöjää ja jokainen auto muuttuisi sähköautoksi.
Talousjätti Kiinaa kohdellaan kehitysmaana
Purra muistuttaa, että teollisuutta kurjistavan ilmastopolitiikan seurauksena syntyy työttömyyttä, lisää kiinalaista tuotantoa ja lisää päästöjä.
– Tämä ei ole ilmastoystävällistä eikä Suomen edun mukaista. Kiinaa kohdellaan kaiken lisäksi ilmastopolitiikassa kehitysmaana – maata, jonka kansantalous on maailman suurin, Purra ihmettelee.
– Yhdysvaltain protektionistinen politiikka ja Kiinan kanssa kehitelty kauppasota ovat todennäköisesti päästöjä vähentäviä toimenpiteitä. Mikseivät eurooppalaiset ja suomalaiset ilmastoihmiset kiitä tätä toimintaa? Samalla logiikallahan ne hiilitullitkin toimisivat.
Mistä tämä kaikki kustannetaan?
Perussuomalaiset on ehdottanut EU:n tasolle hiilitulleja, jotka kohdistuisivat esimerkiksi Kiinasta tuleville tuotteille. Muut puolueet ovat kannattaneet ajatusta.
– Joka tapauksessa päättäjien olisi välttämätöntä alkaa puhua rahasta. Mistä tämä kaikki kustannetaan? Jokaisella ilmastoutopistisella toimenpiteellä on hintalappunsa. Laskun maksavat suomalaiset veronmaksajat, Purra toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- punainen liha päästövähennykset ilmastotyöryhmä Sähköautot veronmaksajat vihervasemmisto kustannukset Sitra Autoilu Riikka Purra Hallitusneuvottelut Kiina ilmastopolitiikka Suomi Yhdysvallat perussuomalaiset työttömyys Teollisuus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS:n puoluehallitus: autoilijoiden niskat yritetään taittaa, vaatimukset ovat täysin kohtuuttomia

Halla-aho peräänkuuluttaa suhteellisuudentajua ilmastohysteriaan: Vaikka suomalaiset lakkaisivat hengittämästä, sillä ei ole vaikutusta ilmastonmuutokseen

Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka ei halua kurittaa suomalaisia ilmastohysterialla

Taloustieteen professori ihmettelee autonverotusvimmaa – Miten harvaan asutussa maassa kulkuvälineet voisivat olla ylellisyyttä?

Eurovaaliehdokas Hakkarainen: Ilmastonmuutos on tekosyy kerätä rahat pois kansalta

Muut puoluejohtajat esittävät kireää ilmastopolitiikkaa – Halla-aho: Liika kunnianhimo ajaa teollisuuden eniten saastuttaviin maihin

Saksassa sähköautot voivat viedä yli 400 000 työpaikkaa pölkylle

Esitys sähköautojen latauspaikoista eduskuntaan – Purra: Hallituksen hiilineutraalisuustavoite on etenkin nyt mahdoton

Huhtasaari: Hiilitullimietintö väärille urille – ”Ei ole Suomen teollisuuden etu”
Viikon suosituimmat

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.
Uusimmat

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?

Vaalivallankumous sai Unkarin talouden nousukiitoon
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










