
Pienempien toimijoiden mahdotonta päästä mukaan kilpailuun kuntien hankinnoista
Kuntaliiton omistama KL-Kuntahankinnat ja valtion omistama Hansel ovat yhdistäneet voimansa syyskuussa. Perussuomalaisten kansanedustajat Ari Koponen ja Mikko Lundén ovat huolissaan pk-yritysten mahdollisuuksista päästä mukaan kuntahankintoihin.
Kunnat voivat kilpailuttaa hankintansa itse tai hyödyntää tätä valtion yhteishankintayksikkö Hanselia. Näistä kahdesta vaihtoehdosta jälkimmäinen on selkeästi yleisempää.
Tarjouspyynnöissä valitaan yleensä yksi toimittaja, joka pystyy toimittamaan kaikki vaaditut tuotteet ja valintaperusteena on halvin hinta.
– Käytännössä tämän tyylisiin tarjouspyyntöihin pystyy Suomessa vastaamaan vain muutama suuri toimittaja. Tällä hetkellä hankinnat keskitetäänkin isoille hankintarenkaille ja kilpailutetaan liian isoin kokonaisuuksina, jolloin pienempien toimijoiden on mahdotonta päästä hankintakilpailuun mukaan, vaikka useissa kunnissa myös pk-yritykset haluaisivat olla toimittajina kuntahankinnoissa, huolehtii Mikko Lundén.
Kuolinisku paikalliselle tekemiselle
Ruralia-instituutin raportin mukaan hankintarenkaat ja -yksiköt eivät edes tunne paikallisia toimittajia, mikä vaikuttaa oman maakunnan tuotteiden hankintaan.
– Kun Hansel valitsee vain yhden toimittajan hinnan perusteella on tämä samalla kuolinisku paikalliselle tekemiselle ja pienempien sekä pohjoisempien kuntien työllisyydelle, jatkaa Ari Koponen.
– Miten hallitus on parantamassa pk-yritysten mahdollisuuksia päästä mukaan kuntahankintoihin ja miten hankintarenkaat ja -yksiköt (kuten Hansel) huomioi PK-yritykset kuntahankinnoissa?
Tätä Koponen ja Lundén kysyvät hallitukselta tänään jättämässään kirjallisessa kysymyksessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen: Helsingissä myydään vammaisia vähiten tarjoavalle

Elomaa: Julkisten hankintojen kilpailuttamisen valuviat laittoivat Maskun neurologisen kuntoutuskeskuksen polvilleen

PS-kansanedustajat: Hankintalakia muutettava – lapsiin kohdistuvat seksuaalirikokset saatava tietää kilpailutuksessa

Laatukriteerit vanhustenhoidon kilpailutusten tärkeimmäksi asiaksi – Ville Tavio ja Arja Juvonen vauhdittavat asiaa kirjallisella kysymyksellä

Koskela: Hallitus ajaa kunnat ahdinkoon – PS esittää 50 miljoonan harkinnanvaraista apua

Koskela: Pienet kunnat ovat vaikeuksissa
Viikon suosituimmat

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.
Uusimmat

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen

Antikainen: Demarit taas kalliimman bensan asialla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










