

LEHTIKUVA
Punavihreä feminismi valtasi Yleisradion – Päivi Räsänen kehottaa kansalaisia antamaan suoraa palautetta Ylelle: ”Kannattaa olla yhteydessä ja vaatia tasapuolista sisältöä”
Yleisradion hallintoneuvoston jäsen, kansanedustaja Päivi Räsänen (kd.) kommentoi Ylen sensuurikohua Suomen Uutisille. – Valtaosa Ylen kolumnien ja blogien kirjoittajista näyttää olevan punavihreitä feministejä, jotka edustavat suomalaista mielipidekenttää vain yhdeltä laidalta. Ylen kannalta se on ongelmallista, koska verorahoitteisen julkisen palvelun toimijan tulisi olla erityisen tasapuolinen, Räsänen sanoo.
Päivi Räsänen kertoo kiinnittäneensä tarkemmin huomiota Yleisradion vasemmalle kallellaan olevaan kolumnikirjoittajien ryhmään viime päivien uutisoinnin ansiosta. Suomen Uutiset myös kertoi viime viikolla että Yle kieltäytyi julkaisemasta hallitusta moittinutta professori Janne Saarikiven kolumnia.
Myös Räsäsen mukaan Ylen kolumnien ja blogien kirjoittajat edustavat suomalaista mielipidekenttää vain yhdeltä laidalta
– Kun katsoo Ylen kolumnistilistaa, niin kyllähän valtaosa kirjoittajista näyttää olevan punavihreitä feministejä. Ylen kannalta se on tosi ongelmallista, koska verorahoitteisen julkisen palvelun toimijan tulisi olla erityisen tasapuolinen.
Räsäsen mukaan asiaa kannattaa pohtia myös Ylen hallintoneuvostossa.
– Yleltä edellytetään erityistä tasapuolisuutta koko yhteiskuntaa ja erilaisia mielipiteitä ajatellen. Punavihreä feminismi on vain yksi tapa tarkastella maailmaa, Räsänen huomauttaa.
Eduskunta valvoo Ylen hallintoa, ei puutu sisältöön
Yle on suoraan eduskunnan alainen organisaatio, ja eduskunta myös valitsee yhtiön hallintoneuvoston. Räsänen muistuttaa, että vaikka Yle onkin eduskunnan ohjauksessa, se on sitä vain hallinnon osalta eikä sisällön tuottamisen osalta.
– Eduskunnalla tai Ylen hallintoneuvostolla ei ole suoraa päätösvaltaa Ylen sisältöihin. Kansanedustajien ainoa mahdollisuus on tällä hetkellä pitää yllä keskustelua Ylen ongelmista.
Ylen sisältöihin tyytymättömiä kansalaisia Räsänen kehottaa antamaan palautetta suoraan Ylen toimitukseen.
– Kansalaispalaute on tärkeä vaikuttamiskanava. Kyllä vaan jokaisen kannattaa antaa palautetta Ylelle ja vaatia tasapuolista sisältöä.
Ylen pitäisi ottaa nöyrästi kritiikki vastaan
Kansan keskuudessa monet kokevat, että Yle-veron vastineeksi heille tarjotaan melko yksipuolista sisältöä. Monet kansalaiset ovat myös lähestyneet Räsästä suoraan asiassa.
– Ymmärrän hyvin kritiikkiä, ja olen osaltani pyrkinyt viemään sitä eteenpäin, ainakin keskustelun tasolla. Mielestäni Ylen pitäisi nöyrästi ottaa palaute vastaan ja tarkistaa sen perusteella omaa toimintaansa, Räsänen sanoo.
Ylen kolumnien tuottaja Rakel Liekki on taustaltaan punavihreä feministi. Sen jälkeen kun hän aloitti toimessaan Ylen kolumnien tuottajana, Liekin tekemät valinnat ovat kallistaneet kirjoittajakaartin ideologisen painopisteen vasemmalle. Viime aikoina eräitä vakiokirjoittajia on Ylen toimesta kuitenkin joko rajoitettu tai estetty heitä kirjoittamasta omalla asiantuntemuksen alueellaan.
Uusin tapaus on historioitsija Teemu Keskisarja joka tänään kertoo Ilta-Sanomissa lopettaneensa kolumnien kirjoittamisen tuottaja Liekin rajoitusten takia. Hän on jo viides julkisuuteen noussut Ylen kolumnisti, jonka kirjoituksia on estetty tai rajoitettu.
Samalle viivalle muiden mediatoimijoiden kanssa
Suomen uutiset pyysi tähän juttuun kommenttia myös Ylen kolumnituottaja Liekiltä, mutta hän ei vastannut haastattelupyyntöön.
– Itse olen Ylen talouden tehostamisen kannalla. Siinä mielessä, että Ylen tulisi jatkossa olla enemmän samalla viivalla muiden mediatoimijoiden kanssa – ja joutuisi siinä tsemppaamaan. Meillä on joka tapauksessa edessämme julkisen talouden tasapainottamista, kun korona-ajasta päästään yli. Siinä vaiheessa Ylen rahoituksen täytyy olla tarkasteltavana samalla viivalla muiden yhteiskunnan toimintojen kanssa.
– Tietysti on muistettava, että Ylellä on eräitä julkisen palvelun velvoitteita, kuten tiedottamisvelvollisuus poikkeusoloissa. Ne on edelleen huomioitava rahoituksessa. Ylen tiedottamiseen korona-aikana monet ovat olleet myös tyytyväisiä, Räsänen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kolumnistit palaute Teemu Keskisarja Rakel Liekki Janne Saarikivi politikointi hallintoneuvosto Yleisradio sisältö puolueettomuus vihervasemmisto Feminismi Sensuuri Päivi Räsänen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarjan sensurointitapaus katkaisi kamelin selän – PS vie asian hallintoneuvostoon, vaatii Yleltä selvitystä siitä, mitä yhtiössä oikein tapahtuu

Rakel Liekin rekrytoinnit Yle-kolumnisteiksi: Feministipoliitikko, feministiaktiivi, vihreä poliitikko, transaktivisti, vasemmistoaktiivi, feministiaktivisti, feministi, vasemmistoaktiivi..

Ylen korkein johto kiistää jyrkästi Yle-kolumnien politisoitumisen ja sensuurin – Merja Ylä-Anttila: ”tässä on harvinaisen vähän pointtia”

Tynkkynen esittää arvion tekemistä siitä, minkälaista sisältöä Yle onnistunut tuottamaan – ”Selvästi nähtävissä nopeasti vahvistuva feministinen ja vasemmistolainen talouspoliittinen trendi”

Kritiikki yltyy – Ylen tuottaja Rakel Liekki rajasi sometiliensä näkyvyyttä, toiminta viittaa aktivistitaustan peittelyyn

Janne Saarikiven kommentti: minua ei ole sensuroitu Yleisradiossa

Ne vuodet, joina kommunistit rakensivat Ylestä taisteluvälinettä – Reporadio sensuroi oikeistolaisia ja julisti räikeän puolueellisesti ”tiedostamista”, ”muutosta” ja ”aatteellista heräämistä”

Tutkimus osoittaa: Media jakautunut kahtia – vastakkain ovat valtamedian tunteelliset ja vaihtoehtomedian järjelliset ajattelutavat

Uuden lakiesityksen mukaan Yle ei saisi enää pääsääntöisesti julkaista tekstiä ilman liikkuvaa kuvaa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.
Uusimmat

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









