

Eurooppaan salakuljetetaan taas ennätysmäärä laittomia siirtolaisia. / LEHTIKUVA
Tanskankin hallitus aikoo lähettää turvapaikanhakijat Afrikkaan – brittien hapuilusta huolimatta
Kansainvaellusta koskeva keskustelu ottaa kaiken aikaa lisää kuumenevia kierroksia Euroopassa. Turvapaikkaturisten voimistuvan virran aiheuttama huoli yhdistää eurooppalaisia yli puolue- ja valtionrajojen. Ratkaisukin on olemassa.
”Turvapaikkajärjestelmä ei toimi ja on syvästi epäinhimillinen. Siksi hallitus etsii uusia keinoja tilanteen ratkaisemiseksi. Onneksi yhä useammat maat ovat tulleet samaan johtopäätökseen ja viime aikoina olemme nähneet myönteistä kehitystä sekä Italiassa että Saksassa”.
Näin kirjoittaa Tanskan sosialidemokraattinen maahanmuuttoministeri Kaare Dybvad Bek Ritzaun artikkelissa uutistoimisto TT:n mukaan.
Kantona hallituksen kaskessa on vielä koalitiohallituksen porvarillinen moderaattipuolue, joka toistaiseksi vastustaa turvapaikanhakijoiden ulkoistamista.
Italia esimerkkinä EU:lle
Italia aikoo lähettää keskisen Välimeren reittiä Afrikasta maahan saapuvat turvapaikkaturistit Albaniaan. Välimeren on ylittänyt tänä vuonna tähän mennessä 190 000 laitonta siirtolaista ja heistä suurin osa on rantautunut Italiaan.
– Tästä voisi tulla yhteistyömalli EU:n ja unionin ulkopuolisten maiden välille siitä, kuinka yhdessä pystymme hallitsemaan siirtolaisvirtoja, Meloni totesi runsas viikko sitten Il Messageron mukaan.
Myös Saksan hallitus ja liittokansleri Olaf Scholz ovat kärjistyvän kansalaismielipiteen painostamana suunnittelemassa turvapaikanhakijoiden ulkoistamista pois Schengen-alueelta. Ruanda on ollut näissäkin suunnitelmissa esillä ainakin mallina.
Brittihallitus jatkaa valitsemallaan tiellä
Britannian konservatiivihallitus haluaisi lennättää turvapaikanhakijat Ruandaan, jonne oleskeluluvan saaneet voisivat sitten jäädäkin. Brittiveronmaksajien kustannuksella tosin.
Maan tuomioistuimet eivät pidä aietta laillisena, mutta pääministeri Rishi Sunak aikoo tavalla tai toisella jatkaa valitsemallaan tiellä.
Konservatiivihallituksen kantava ajatus uusien maahanmuuttolakien taustalla on se, että ”jos ihmiset tietävät, ettei heillä ole mitään mahdollisuutta jäädä Isoon-Britanniaan, niin he eivät myöskään laita koko elämäänsä peliin ja maksa rikollisille tuhansia puntia turhasta matkasta tänne”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Iso-Britannian konservatiivihallitus Rishi Sunak Keskisen Välimeren reitti Kaare Dybvad Bek ihmissalakuljettajat Ruanda turvapaikkaturistit Albania Euroopan unioni rikolliset Olaf Scholz Iso-Britannia Tanska Turvapaikanhakijat pakolaiset Saksa EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Venäjä toteuttaa märkää unelmaansa Afrikassa – sota Nigerissä ajaisi miljoonia uusia pakolaisia kohti Eurooppaa

Giorgia Meloni aikoo lähettää Välimeren turvapaikkaturistit leireille Albaniaan – koirat haukkuvat mutta karavaani kulkee

Britanniassa vaaditaan jo eroa Euroopan ihmisoikeussopimuksesta: ”Nykyisessä oikeusjärjestelmässä laittoman maahanmuuton hillitseminen ei ole mahdollista”

Sisäministeri Rantanen A-studiossa: Koko itäraja voidaan tarvittaessa sulkea – ”Mikään kansainvälinen sopimus ei ole itsemurhasopimus”

Suomen Perustan toiminnanjohtaja: Turvapaikan myöntäminen turvapaikanhakijalle ei ole ihmisoikeus

Brexit ei auttanut, kovempia keinoja kaivataan: Britanniaan muuttaa enemmän väkeä kuin koskaan aikaisemmin

Esitys laittomien siirtolaisten lähettämisestä Ruandaan läpi Britannian parlamentissa – voisi toimia esimerkkinä myös EU-maille
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta
Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Ilmastokiihko ja maahanmuuttointoilu sivussa VM:n virkapuheenvuorossa – Purra kiittää realismista
Valtiovarainministeriön tuoreessa virkapuheenvuorossa kyseenalaistetaan Suomen pyrkimys olla ilmastopolitiikan edelläkävijä ja toppuutellaan liiallista kunnianhimoa. Maahanmuuton osalta vain korkeasti koulutetun työvoiman tarve mainitaan. Valtiovarainministeri Riikka Purra kiittää virkamiesten realistista otetta.

Ranskan kaaos levisi Belgiaan – autot tulessa ja poliisit kivisateessa Brysselin mellakoissa
Palava skuuttikasa, tuhoutuneet bussit ja kivisateessa kyyristelevät poliisit jäivät muistoksi Belgian protestiviikosta. Perjantaina poliisi otti kiinni 110 ihmistä epäiltynä mielenosoitusten yhteydessä tehdyistä väkivaltaisuuksista. Syytenimikkeistä löytyy muun muassa tuhopolttoja, vahingontekoja ja jopa aseellinen vastarinta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














