

LEHTIKUVA
Tenstan poikkeuksellisen ulkonaliikkumiskiellon takana Tukholmassa on kaiken todennäköisyyden mukaan rikollisjengien taistelu huumekaupan reviireistä
Rikollisten Tenstan ongelmalähiöön julistama täysin poikkeuksellinen ulkonaliikkumiskielto herätti ansaittua huomiota mediassa. Tapahtuman taustalla saattaa olla taistelu luhistuvan huumekartellin perinnöstä ja saaliinjaolle pyrkiviä on monta.
Tensta sijaitsee Tukholman luoteisosassa, siinä Rinkebyn kyljessä. Tensta sai julkisuutta rikollisten julistamasta ulkonaliikkumiskiellosta. Siellä ei ole vielä käyty vastaavaa jengien välistä sotaa, kuin Shottaz- ja Dödspatrullen-jengien taistelut Rinkebyssä. Sytytyslanka tosin palaa jo.
Tämänpäiväiseen todellisuuteen voi etsiä lankoja vuoden 2016 kesäkuusta, jolloin lähiön puistokadulla murhattiin vuonna 1988 syntynyt mies. Hänet oli tuomittu törkeistä ampuma-aserikoksista ja räjähteiden sekä palovaarallisten aineiden salakuljetuksesta ynnä hallussapidosta. Samassa jutussa sai tuomion kuusi muuta henkilöä ja he olivat rikollisten eliittiä Tenstassa tuolloin.
Valta vaihtuu Tenstassa
Tenstan aivan tämän päivän rikollisskenen juuret ovat vuodessa 2018 ja lähiössä toimii nyt useampia jengejä. Rikolliset saavat tulonsa huume- ja asekaupasta ja kiristyksestä sekä uhkailusta. Valta alueella on tiettävästi vaihtumassa, sillä Tenstanätverket (Dödspatrullen) on menettämässä asemiaan huumekaupassa ensialkuun 24K ja FLG (Shottaz) -jengeille.
Käänne tapahtui kesäkuun alussa vuonna 2019, jolloin FLG:n nokkamies ammuttiin hengiltä Kööpenhaminassa. Ampujat voitiin oikeudenkäynnissä yhdistää Dödspatrullen-jengiin ja rikolliset saivat raskaat tuomiot. Näin Tenstaverketin (Dödspatrullen) johtajat istuvat vankilassa ja kilpailijoiden uusi polvi valtaa huumemarkkinoita.
Hyeenat saaliinjaolle
Heinäkuussa 2020 taistelu Tenstasta sai taas uutta väriä, kun hajoavan imperiumin saaliinjaolle ilmestyi Hysby hyenor (Husbynätverket) -rikollisjengi. Kuvio käy yhä monimutkaisemmaksi, sillä heinäkuun alussa Tenstassa puukotettiin hengiltä Husbynätverketin jäsen. Tekijä edustaa tiettävästi Tensta 3 -jengiä.
FLG:n johtaja murhattiin ruotsalaismedian mukaan puistossa Rinkebyssä 13. elokuuta. Husbynätverketin jäsen murhattiin 20. elokuuta. Husbynätverketin johdon kaveri murhattiin 27. elokuuta. Syyskuun 24. päivä haavoittui luodista tiettävästi sivullinen henkilö, jonka otaksuttiin olevan FLG:n jäsen.
Rikollisten julistama Tenstan ulkonaliikkumiskielto juontanee juurensa näihin tapahtumiin ja tarina kaiken todennäköisyyden mukaan jatkuu.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kostojen kierre T3 Husbynätverket Husby hyenor FLG Tenstanätverket reviiritaistelu ulkonaliikkumiskielto kosto jengimurhat Shottaz uhkailu kiristys segregaatio Dödspatrullen ongelmalähiö asekauppa murhat Tensta Rinkeby Maahanmuuttajajengit rikollisjengit Ammuskelu huumekauppa Tukholma Kotouttaminen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin oikeistopuolueet: Rikosaalto on toinen pandemia – PS-edustajat huolissaan maahanmuuttajien väkivallan eskaloitumisesta

Rinkebyn rikollisjengit värväävät joukkoihinsa jo ekaluokkalaisia lapsia

Purra: Miksi vanhempien pitää pääkaupunkiseudulla pelätä, että oma lapsi ryöstetään?

Brittilehti: ”Ruotsista tuli maahanmuuttajamafian terrorisoima gangstereiden paratiisi – poliisi ja poliitikot kädettömiä rikollisten edessä”

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan

Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet

Ruotsi – pommi-iskujen luvattu maa

Aseet puhuvat ongelmalähiöissä – ennätysmäärä hengiltä ammuttuja Ruotsissa vuonna 2020

Maahanmuuton munaukset maksuun Göteborgissa: 11 miljardia ongelmalähiöiden kriisiapuun
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.