

PS ARKISTO
Vihreät laskisi kaikki tulijat rajan yli – Purra: Kun Suomeen kohdistuu hybridioperaatio, tulee kyetä puolustautumaan – ”Siinä tilanteessa kansainväliset ihmisoikeussopimukset jäävät kakkoseksi”
Puolan ulkorajalle ryhmittyneet ihmismassat pyrkivät tunkeutumaan Valko-Venäjältä EU-alueelle ja eskaloituva tilanne uhkaa myös Suomea. Vihreiden kansanedustajan Iiris Suomelan mukaan maahanmuuttoa ei voi pysäyttää ja tilanteen hallintaan riittää se, että ihmiset tunnistetaan rajalla. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomautti tänään MTV:n Uutisaamussa, että vihreiden tilannekuva on virheellinen.
Saksalaislehti Welt uutisoi viime viikolla EU-komission asiakirjatietoon perustuen, että Suomi on tällä hetkellä Saksan ohella rajalla olevien laittomien siirtolaisten pääkohde.
Perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran mukaan Suomen hallitus ei ole valmistautunut mahdolliseen kriisiin lainkaan.
– Kuten kaikki näkevät, siirtolaiskriisi ei välttämättä ole enää kaukainen uhkakuva. Opposition mielestä on tärkeää, että viimeistään nyt Suomi kykenee varautumaan maamme suojeluun, Purra sanoi tänään MTV:n Uutisaamussa.
Perussuomalaiset, yhdessä muun opposition kanssa, jätti eilen välikysymyksen Suomen varautumisesta siirtolaisvirtojen ohjaamiseen perustuvaan hybridivaikuttamiseen.
– Ymmärtääkseni hallitus ei ole varautunut tilanteeseen mitenkään. Hallitus on lähinnä keskittynyt tehostamaan prosesseja ja nostamaan vastaanottokapasiteettia siltä varalta, että maahan saapuu paljon turvapaikanhakijoita. Ehkä myös laukuille löytyy taas kantajia. Meidän mielestämme tämä ei kuitenkaan ole sellaista varautumista, mitä tällaiseen ongelmaan pitää kohdistaa, Purra sanoi.
Uutisaamussa vieraana oli myös vihreiden puheenjohtajan sijainen, kansanedustaja Iiris Suomela. Suomelan mielestä ei pidä paikkaansa, että Suomi ei olisi varautunut.
– Suomen lainsäädäntöä on viime vuosina tarkistettu muun muassa rajamenettelyjen suhteen, jolloin turvapaikkakäsittelyä voidaan nopeuttaa, Suomela sanoi.
Vihreiden Suomelalta löysää ihmisoikeuspuhetta
Suomelalta kysyttiin, mitä tehtäisiin jos Suomen rajalle tulisi yhtäkkiä 50 000 ihmistä, eli otettaisiinko heidät kaikki turvapaikkamenettelyyn.
Suomela antoi ymmärtää, että näin tehtäisiin.
– Oikeusturva on tärkeää, koska ei tietenkään haluta polkea heikossa asemassa olevien oikeuksia.
Purra huomautti, että tilanteeseen liittyy muitakin ongelmia kuin se, ettei hallitus ole halukas rajoittamaan ihmisvirtojen pääsyä Suomen alueelle.
– Suomella ei ole esimerkiksi käytössään direktiivin sallimaa rajamenettelyä, joka mahdollistaisi jonkinlaiset tehokkaat toimet rajoilla. Me olemme myös erittäin houkutteleva kohde siirtolaisille ja salakuljettajille, koska meidän turvapaikkapolitiikkamme ja sosiaaliturvajärjestelmämme ovat siinä tilassa, että tänne on hyvä tulla. Tämä on kokonaisuus yhdistettynä siihen, että Suomella ei ole käytössä mitään toimenpiteitä, joita voitaisiin kohdistaa rajoille.
Iiris Suomela väitti, että rajojen sulkeminen olisi Suomea velvoittavien ihmisoikeussopimusten vastaista.
– Me ei voida räjäyttää globaalia ihmisoikeusjärjestelmää tämän takia, Suomela päästeli.
Tosiasiassa ihmisoikeussopimukset eivät edellytä sitä, että vieraan valtion kansalaisella olisi vapaa pääsy valtion alueelle. Valtiolla on velvollisuus päästää maahan omia kansalaisiaan – vieraan valtion kansalaisilla tällaista suoraa oikeutta ei ole.
Massasiirtolaisuus itsessään on ongelma
Purra huomautti kansanedustajakollegalleen, että tilanteessa, jossa Suomeen kohdistuu vieraan vallan hybridioperaatio, suvereenin valtion tulee kyetä puolustautumaan.
– Siinä tilanteessa kansainväliset ihmisoikeussopimukset jäävät kakkoseksi.
Suomelalta kysyttiin, eikö hallitukselle merkitse mitään se, että Suomen sisäinen turvallisuus saattaa olla uhattuna. Suomelan mukaan sisäistä turvallisuutta on mahdollista puolustaa, ja että se olisi ”tavoitteena”.
Purra huomautti, että vihreät ovat valmiita päästämään sisään kaikki Afrikasta, Lähi-idästä ja muualta tulevat ihmiset, jotka onnistuvat pääsemään rajalle ja sanomaan ”asylum”.
– Olipa tulijoilla oikeus kansainväliseen suojeluun tai ei, heistä useimmat jäävät tähän maahan eikä se ole vihreille mikään ongelma. Tosiasiassa massasiirtolaisuus itsessään on ongelma, jolta meidän on suojauduttava.
Kokoomuksen kansanedustaja Kai Mykkänen lausui vaalitemppuna äskettäin, että itärajalle pitäisi rakentaa aita. Purra totesi, että maahanmuuttolainsäädännössä riittää paljon tehtävää ja että mikään aita ei ratkaise ongelmia.
– Se johtaa keskustelua väärille urille. Perussuomalaisilla on vanhassakin maahanmuuttopoliittisessa ohjelmassa paljon toimenpide-ehdotuksia ja lainsäädäntöuudistuksia, jotka kannattaa ottaa käyttöön ennen aitasuunnitelmia.
Yli miljardi ihmistä pyrkii Eurooppaan
Purra huomautti, että uhka massojen pyrkimisestä maan sisälle on realistinen, vaikka juuri nyt Suomen rajoilla ei olekaan ruuhkaa.
– Maailmassa on yli miljardi ihmistä, jotka haluaisivat tulla Eurooppaan. Oli takana sitten Lukashenka tai jokin muu mekanismi, tämä tulee jatkumaan. Jos Suomella ei ole oma lainsäädäntö kunnossa, jolla ongelmaan pystytään puuttumaan, me olemme pulassa.
Suomela vaikutti puhuvan täysin eri asiasta kuin Purra. Suomelan mukaan maahanmuuttoa ei voi pysäyttää.
– Meidän pitää tunnistaa ihmiset, kun he tulevat rajan yli ja toimia asianmukaisesti niin, että tilanne saadaan hallintaan. Jo nyt ollaan vahvistettu hätätilamenettelyä.
Purra totesi, että vihreän kollegan julistaminen ei liity asiaan mitenkään. Purra myös huomautti, ettei vihreät ole osannut ennenkään muodostaa oikeaa tilannekuvaa.
– Kun aiemmin Turkki moukaroi Kreikkaa vastaavassa hybridioperaatiossa, vihreiden sisäministeri Maria Ohisalo ei edes tunnistanut tapahtumia hybridioperaatioksi. Nyt se on tunnistettu, koska se tapahtuu niin lähellä. Tämä ei ole johdonmukainen maahanmuuttolinja, eikä se ole myöskään johdonmukainen ulko- ja turvallisuuspolitiikan linja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hätätilamenettely vastaanottotoiminta Aljaksandr Lukašenka hybridioperaatio Valko-Venäjä Iiris Suomela Siirtolaiskriisi kansainväliset sopimukset Maria Ohisalo Rajavalvonta Riikka Purra Sisäinen turvallisuus Turvapaikanhakijat Ihmisoikeudet vihreät perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Puolan rajalla kiviä heittelevät väkivaltaiset nuoret miehet eivät ole hädänalaisia

Purra: Vuoden 2015 siirtolaiskriisiä edeltäneet tapahtumat verrattavissa nykytilanteeseen – ”Tavoitteena pitää olla nolla turvapaikanhakijaa”

PS vaatii pikaisesti eduskuntaan tuotavaksi hätätilapykäliä – Purra välikysymysinfossa: ”Tukeeko hallitus Puolan ja Latvian päätöstä olla vastaanottamatta turvapaikkahakemuksia väliaikaisesti?”

Vihreiden ministereiden sekavat ja ristiriitaiset puheet herättävät hämmennystä – Antikainen: Miksi vihreitä kiinnostavat kansallisen turvallisuuden sijasta vain turvapaikanhakijat?

Vihreät eivät suostu kertomaan, kuinka paljon humanitaarinen maahanmuutto saa maksaa – Purra: ”Olen kysynyt monta kertaa, missä on raja”

Vihreät vyöryttää todellisuudesta irrallaan olevia maahanmuuttounelmiaan: ”Valtava työvoimapula, tarvitsemme lisää” – Purralta tyly kuitti: ”Suomelle haitallista ja kustannuksia aiheuttavaa”

Puolan rajakriisi tuo rahaa monille – siirtolaisia rahastetaan joka käänteessä

Hallitus vastaa perussuomalaisten välikysymykseen keskiviikkona – Purra: ”Toivottavasti Suomi ei enää koskaan tämän kauden jälkeen saa vihreää sisäministeriä”

Antikainen: Krista Mikkosen lausunnot ovat uhka koko demokraattiselle järjestelmälle
Viikon suosituimmat

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Yle hehkutti, kun Marinin hallitus etsi säästöjä mutta lisäsi menoja 900 miljoonalla – nyt talouspolitiikan uutisoinnin sävy on vaihtunut toisenlaiseksi
Yleisradion talousuutisissa ja -kommenteissa ääneen pääsevät usein veronalennusten kriitikot ja sopeutusten vastustajat. Samaan aikaan journalistista kritiikkiä vasemmisto-opposition talouslinjauksia kohtaan Ylellä ei juuri ole.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää