

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Vihreät vaatii Suomeen EU:n ulkopuolelta lisää halpatyövoimaa tekemään hoitoalan työt – perussuomalaiset vastustaa jyrkästi
Pääministeri Sanna Marinin (sd.) johtama hallitus pyrkii kaikin tavoin löysäämään maahanmuuttopolitiikkaa, kun siihen on vielä tilaisuus ennen ensi kevään eduskuntavaaleja. Samaan aikaan kun kotimainen hoitoala on ajettu kriisiin, hallituspuolue vihreät haaveilee työllistävänsä hoitosektorille ja muillekin aloille maahanmuuttajia, jotka tyytyvät matalaan palkkaan.
Eduskunnan lähetekeskustelussa oli viime viikolla hallituksen ulkomaalaislain muutosesitys, jossa lakia esitetään muutettavaksi siten, että kansainvälistä tai tilapäistä suojelua saavien alaikäisten henkilöiden perheenjäsenen ja muun omaisen osalta poistetaan turvattua toimeentuloa koskeva edellytys perheenjäsenen tai muun omaisen oleskeluluvan saamiseksi.
Lisäksi esitetään muutettavaksi myös lapsen alaikäisyyden määrittämistä perheenkokoamista koskevissa tilanteissa koskevaa säännöstä EU-tuomioistuimen ratkaisun johdosta.
Perussuomalaiset vastustaa hallituksen aikeita. Kansanedustaja Mari Rantanen pitää tilannetta jopa surullisena.
– Hallitus joka suunnasta nakertaa Suomen maahanmuuttopolitiikkaa niin, että Suomeen tuleminen on koko ajan helpompaa ja tänne on helpompi jäädä, olipa myönnettyä oleskelulupaa tai ei, Rantanen sanoo. Hän oli eilen vieraana AlfaTV:lla keskustelemassa lakihankkeesta. Rantasen lisäksi debattiin osallistui hallitusta edustanut vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen.
Todellinen tavoite on edistää laitonta maassa oleskelua
Rantanen painottaa, että esityksen todellinen tavoite on edistää laitonta maassa oleskelua.
– Yhteiskunnan etu ei ole se, että maasta jätetään poistumatta oleskeluluvan puuttumisen takia.
Holopaisen mielestä Suomeen tarvitaan lisää työvoimaa EU-alueen ulkopuolelta.
– Iso kuva on se, että Suomeen tarvitaan kipeästi työvoimaa ulkomailta. Maahanmuuttajia pitää pystyä juurruttamaan suomalaiseen yhteiskuntaan ja aktivoimaan, Holopainen päästeli, johon Rantanen huomautti, että suuri osa Suomeen tulevista ”työperäisistä” ei edes tule palkallaan toimeen.
– Kuinka kestävää sellainen työperäinen maahanmuutto on, jossa ihmisen toimeentulosta yhä suurempi osa tulee tulonsiirroista? Monen maahantulijan tulot ovat niin pienet, että palkasta ei juurikaan edes makseta veroa, Rantanen sanoi.
Vihreille tyypilliseen tapaan Holopainen sivuutti huomautuksen siitä, että Suomeen työperäisinä tulevat maahanmuuttajat työllistyvät matalapalkka-aloille, jolloin palkka ei riitä elinkustannuksiin. Sen sijaan Holopainen alkoi puhua asian vierestä eli siitä, miten sosiaaliturvajärjestelmä on hänen mukaansa passivoiva.
– Sitä kokonaisuutta meidän pitäisi korjata. Vihreät on esittänyt perustuloa, se on kokonaisuus, joka liittyy myös maahanmuuttoon, mutta myös koko yhteiskuntaan, Holopainen lausui.
Maahanmuuttoko muka ratkaisu hoitoalan kriisiin?
Samaan aikaan kun kotimainen hoitoala on ajettu kriisiin, vihreät haaveilee työllistävänsä hoitosektorille maahanmuuttajia, jotka tyytyvät matalaan palkkaan.
– Hoitoalalle tarvitaan satoja tuhansia ihmisiä vuoteen 2030 mennessä. Sitä on mahdoton toteuttaa ilman, että väkeä tuodaan ulkomailta. Yhteiskunta kaipaa näitä tekijöitä. Suomeen tarvitaan nyt käsipareja tekemään töitä, niille on pakottava tarve seuraavien 10-20 vuoden aikana, jotta yhteiskunta pysyy pystyssä, Holopainen sanoitti järjettömiä unelmiaan.
Rantanen huomautti, että Suomessa on korkea työttömyys. Rantanen pitää vihreiden visiointia vouhottamisena.
– Tällä hetkellä työttömiä työnhakijoita on yli 200 000, joista vajaat 50 000 on vieraskielisiä. On jotenkin kummallinen ajatus, että ulkomaalaislakia pitää muuttaa siksi, että tänne saisi tulemaan vielä lisää porukkaa ulkomailta töihin, kun ensin pitäisi työllistää ne täällä jo olevat vajaat 50 000 ulkomaalaista, jotka eivät ole töissä.
Vihreiltä menee usein sekaisin työperäinen ja humanitaarinen maahanmuutto. Niin tälläkin kertaa, ja Holopainen alkoi esittää tunteisiin vetoavaksi tarkoitettua, vihreää ihmisoikeuspuhetta, jolla hän pohjusti tavoitteita helpottaa ulkomaalaisten perheenyhdistämisiä.
– Kyse on inhimillisyydestä. Lapsen oikeuksien sopimus ja muut ihmisoikeussopimukset velvoittavat meitä. Kun täällä on alaikäisiä, helpotetaan siis sitä, että he saavat perheen tänne, Holopainen väitti.
Syöttö lapaan ihmissalakuljettajille
Käytännössä vihreät siis pyrkii vahvistamaan ankkurilapsi-ilmiötä, jolla tarkoitetaan alaikäisen turvapaikanhakijan lähettämistä ihmissalakuljettajien kautta kohdemaahan siinä toivossa, että lapsen saatua ensin oleskeluluvan on muun perheen helpompaa seurata perässä.
Rantanen huomautti, että mikäli ankkurilapsistrategia havaitaan lähtömaissa toimivaksi, lapsia tullaan entistä enemmän lähettämään vaaralliselle merimatkalle Suomeen.
– Onko se sitten inhimillistä tai lapsen edun mukaista, että lapsia lähetetään Välimeren yli höskäveneillä?
Holopaisen mukaan perheenyhdistämisen helpottaminen vain edistäisi kotouttamista. Rantanen kuitenkin huomautti, että maahanmuuttajien kotoutumisen mittarit ovat Suomessa epäselviä.
– Tilastot Suomeen tulevien lähtömaiden osalta eivät juuri tue käsitystä siitä, että perheenyhdistämiset helpottaisivat kotoutumista. Tällä hetkellä kotoutumista tosin mitataan lähinnä siihen käytetyllä rahamäärällä eikä esimerkiksi koulutustasolla tai työllistymisellä, Rantanen sanoi.
Sinisilmäisyydestä tulisi luopua
Holopainen sanoi, että hän ”ei usko” ankkurilapsi-ilmiöön.
– Ei siltä näytä, vaikka perussuomalaiset onkin nostanut asian esille. Mielestäni tämä (perheenyhdistämisten helpottaminen) on järkevää toteuttaa.
Rantanen huomautti, että myös jopa Maahanmuuttovirasto (Migri) on huolestunut ankkurilapsi-ilmiöstä.
– Migri on asiantuntijavirasto. Joskus sitä toivoisi, että myös vihreät – puhumattakaan demareista ja keskustasta – hallituksessa kuuntelisivat asiantuntijoita, jo ennen kuin te alatte sorvaamaan lakiuudistuksia, joista tiedetään varmuudella seuraavan yhteiskunnallisia ongelmia.
– Sinisilmäisyydestä tulisi luopua. Kaiken maahanmuuttopolitiikan tulisi olla kestävää vastaanottavan yhteiskunnan kannalta. Etenkin, kun tiedämme, että emme ole onnistuneet kovin hyvin integroimaan tätäkään määrää, jota Suomessa nyt jo on, Rantanen sanoi.
Hän kuitenkin jatkoi, että perussuomalaiset ei toki odota vihreiden tekevän vastuullista maahanmuuttopolitiikkaa.
– Odotan kuitenkin vihreiden hallituskumppaneilta, että kaikkein hulluimmat esitykset eivät tulisi eduskuntaan. Lisäksi meidän omassa maassamme asiat eivät ole kunnossa. Esimerkiksi vanhustenhuollossa ja terveydenhuollossa on valtavia ongelmia. Katsoisin, että nämä asiat on hoidettava ensin.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ankkurilapset Sanna Marinin hallitus Hanna Holopainen hoitoalan kriisi ihmissalakuljettajat AlfaTV laiton maassaolo matalapalkka-alat humanitaarinen maahanmuutto halpatyövoima Työperäinen maahanmuutto oleskelulupa Maahanmuuttopolitiikka Perheenyhdistäminen Maahanmuuttovirasto Mari Rantanen Kotoutuminen vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset tyrmäsi kyselytunnilla hallituksen unelman saada laittomasti maassa olevat jäämään Suomeen: ”Kutsuhuuto haittamaahanmuutolle, joka maksaa miljardeja”

Sadat tuhannet laittomasti maassa oleskelevat ihmiset ovat muheva kasvualusta järjestäytyneelle rikollisuudelle – ”Siinä maahanmuuttopolitiikkamme noin pääpiirteissään”

Vieraskielisen väestön kasvu huipussaan, silti ulkomaalaisten ”osaajien” houkutteleminen on yksi kaupungin kärkitavoitteista – PS: ”Espoon ei tarvitse edistää minkäänlaista maahanmuuttoa”

Suomen Perustan tutkimus osoittaa: Maahanmuutto rasittaa entistä enemmän Suomen kuntien taloutta

Purra: Hallitus haluaa turvata laittomasti maassa olevien palvelut – toisin kuin suomalaisten

Hallitus esittää laittomasti maassa olevien terveydenhuoltoa lakiin – ”Sen kun vain lampsii erikoissairaanhoidon päivystykseen”

Juvonen vaatii hoitajien kyykyttämisen ja kurmuuttamisen lopettamista: Pakkolaki ei ole ratkaisu

Purra: Jos työn kannustimet olisivat kunnossa, ei olisi tarvetta työperäiselle maahanmuutolle EU:n ulkopuolelta

Vihreät hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa, kokoomus komppaa vieressä – perussuomalaiset haluaa korjata työn kannustimia ja muita järjestelmätason ongelmia
Viikon suosituimmat

Riikka Purra: ”Miksi Yle valehtelee?”
Yleisradion toimitus menee välittömästi epäkuntoon kaikesta puheesta, jossa mainitaan väestöpohjan muutokset. Yleisradion mielestä sen toimituksella on toisten ihmisten puolesta oikeus päättää, mitä demografisista muutoksista tilastotietojen perusteella puhuva henkilö tarkoittaa.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

Vigelius ja Honkasalo ottavat yhteen karkotuksista: ”Vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi”
Kansanedustajat Joakim Vigelius (ps.) ja Veronika Honkasalo (vas.) kiistelevät suhtautumisesta ulkomaalaisten rikollisten karkotuksiin. Vigeliuksen mukaan "vasemmisto ei ole tehnyt mitään Milan Jaffien karkottamiseksi".

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Yle hehkutti, kun Marinin hallitus etsi säästöjä mutta lisäsi menoja 900 miljoonalla – nyt talouspolitiikan uutisoinnin sävy on vaihtunut toisenlaiseksi
Yleisradion talousuutisissa ja -kommenteissa ääneen pääsevät usein veronalennusten kriitikot ja sopeutusten vastustajat. Samaan aikaan journalistista kritiikkiä vasemmisto-opposition talouslinjauksia kohtaan Ylellä ei juuri ole.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää