

LEHTIKUVA/ANTTI AIMO-KOIVISTO
Autoilijat saivat tarpeekseen hallituksen kurjistavasta politiikasta: ”Polttoaineveroa alennettava välittömästi”
Polttoaineiden hinnankorotuksia ja autoilijoiden kurittamista vastustavat kansalaiset vaativat hallitukselta polttoaineverojen alentamista, sillä tilanne alkaa jo olla kestämätön: ihmiset ovat nääntymässä verotaakan alle.
Samana viikonloppuna, kun Suomen kiekkoleijonat viimeistelivät voitokkaasti Pekingin olympiaturnauksen etenemällä päätyyn asti, Helsingin keskustassa raikuivat autojen äänitorvien tööttäykset.
Valtavasti jäseniä kerännyt STOP! Autoilijoiden kuritukselle! -Facebook-ryhmä organisoi viikonloppuna samanaikaisesti useita torviprotesti-mielenosoituksia ympäri Suomea tarkoituksenaan kiinnittää päättäjien huomio korkealle nousseisiin polttoaineiden kustannuksiin.
Ryhmän vastustaa kaikkia poliittisia autoilun kustannusten korotuksia. Helsingin torviprotesti oli kaksipäiväinen ja siihen osallistui yli 200 autoa.
Torviprotestoijat vaativat puuttumista useisiin polttoaineen hintaa korottaviin tekijöihin: polttoaineiden valmisteverojen on joustettava, biojakeluvelvoitteen noston loppulaskua ei saa maksattaa autoilijoilla, tieliikenteen päästökauppaa tai vastaavia järjestelmiä ei tule ottaa käyttöön, uusia veromuotoja ei tarvita, henkilöautoilua ei saa hankaloittaa.
Harakka puhuu palturia
Matti Vahtera (kuvassa) oli ajanut reilut sata kilometriä kotipaikkakunnaltaan Salosta osallistuakseen lauantaiaamuna Helsingin torviprotestiin.
Vahteran auton lavalla oli esillä liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakalle kohdistettu viesti. Vahtera katsoo, että ylimielisillä puheillaan polttoaineen hinnan kehityksestä Harakka väheksyy autoilevaa kansanosaa.
– Tuo kaveri (Harakka) saisi lopettaa p****puheet ja mennä itseensä. Nähtäväksi jää, Vahtera sanoo.
Polttoaineiden pumppuhinnat ovat nousseet rajusti jo viime kesästä lähtien. Hieman päivästä riippuen, Suomessa bensa on viime aikoina ollut EU-alueen toiseksi tai kolmanneksi kalleinta.
Viime keväänä ministeri Harakka kuitenkin väitti eduskunnassa, että bensiinin hinta ei muka olisi noussut kymmeneen vuoteen.
Vihreät tekee pahojaan hallituksessa
Vahtera sanoo, että Harakan ohella suurin syyllinen korkeisiin polttoaineiden hintoihin on hallituspuolue vihreät. Vahtera toteaa, että hallituksessa ei ymmärretä tavan kansalaisen selviytymistaistelua kohoavia energiakustannuksia vastaan.
– Jos mahdollista, vihreät tekee hallituksessa vielä enemmän pahuutta kuin Harakka. Hallituksen tulisikin välittömästi alentaa polttoaineiden verotusta, sillä tilanne alkaa jo olla kestämätön: ihmiset ovat nääntymässä verotaakan alle.
Vahtera huomauttaa, että polttoaineiden hintojen nykytaso vaikuttaa jo heikentävästi työn tekemisen kannustimiin.
– Se on ihan selvä asia, jos työmatka on esimerkiksi 50 kilometriä suuntaansa, niin moni joutuu laskemaan, kannattaako töihin enää ajaa.
Yksin on turha valittaa
Sisäremontointiyrittäjä Petri Ranta oli saapunut torviprotestiin Nummelasta. Ranta huomauttaa, että puheet siitä, että polttoaineen hinta ei olisi noussut, eivät pidä paikkaansa.
– Kyllä bensan ja dieselin hinnat ovat nousseet korkealle tasolle. Jo kuukauden polttoainelaskussa huomaa
selvästi, miten hinnat ovat nousseet. Jos aiemmin dieseliin meni tuhat euroa, nyt menee 1 500 euroa.
Vuodessa kertyy siis noin 6 000 euroa lisää maksettavaa.
Ranta työskentelee yrityksensä puitteissa laajalla toimintasäteellä Etelä-Suomessa. Lähes kaikki ajot ovat työajoa.
Ranta tankkaa useimmiten dieselia työajoa varten, mutta hän käyttää myös jonkin verran bensiiniä kesällä moottoripyörämatkoilla. Ranta huomauttaa, että syy polttoaineiden korkeisiin hintoihin on raskaassa verotuksessa.
– Polttoaineveroa olisi syytä laskea huomattavasti. Dieselveron voisi poistaa kokonaan, koska se alkaa jo olla lähes saman hintaista 95-polttoaineen kanssa. Polttoaineiden hintojen nousu siirtyy logistiikkakustannuksiin, joten lopulta kaikki tuotteet kallistuvat.
Korkeat polttoaineiden hinnat ovat puhututtaneet kansaa ennenkin. Autoilijoiden torviprotestit ovat kuitenkin Suomessa uusi ilmiö. Ranta katsoo, että autoilijoiden yhteismielenosoitukset ovat tässä ajassa hyvä keino kiinnittää poliitikkojen huomio.
– Ei se auta, jos vaan yksinään valittelee korkeita polttoaineiden hintoja.
Julkinen liikenne tökkii
Laura Virtanen, Tomi Liimatainen, Henri Liimatainen ja Markus Liimatainen olivat varustautuneet torviprotestiin huomioliiveillä.
Perussuomalaiset jätti äskettäin välikysymyksen bensan ja sähkön hinnoista. Välikysymyksessä vaaditaan polttoaineverojen alentamista, ammattidieselin käyttöönottoa sekä kotitalouksien sähköveron alentamista.
Hallitus reagoi välikysymykseen ilmoittamalla äskettäin keinoista, joilla se pyrkii vastaamaan energian hintojen nousuun. Toimet ovat vähäisiä, ja kohdistuvat vain pieneen joukkoon ihmisiä, eikä kasvaviin kustannuksiin puututa perussuomalaisten vaatimusten mukaisesti polttoaineveroa laskemalla.
Tomi Liimatainen pitää hallituksen esittelemiä kompensaatiokeinoja, kuten työmatkavähennyksen nostoa, naurettavina, koska kasvaviin kustannuksiin ei tule nopeaa ja välitöntä apua.
– Hallituksen toimet eivät vaikuta kenenkään polttoainelaskuun nyt, vaan vasta tulevassa verotuksessa. Itse tarvitsen työn vuoksi autoa päivittäiseen liikkumiseen, joten kasvavat kustannukset näkyvät heti. Töihin lähteminen on välillä vaikeaa.
Markus Liimatainen käyttää myös autoa työajoihin, eikä julkinen liikenne ole hänelle soveltuva vaihtoehto.
– Voisin kulkea bussilla, mutta nykyään ei vain enää pääse. Julkisen liikenteen linjoja kulkee harvakseltaan. Tarkistin aikatauluista, niin kaikkine siirtymineen linja-autolla menisi lähes kaksi tuntia matkaan Tuusulasta Nurmijärvelle.
Työmatkavähennyksen korotus ei auta kaikkia
Kansanedustaja, perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Mauri Peltokangas kertoo, että jo syksyllä perussuomalaisten aluevaalikiertueella puoluejohdolle tuli kiitosta perussuomalaisten avauksesta alentaa polttoaineiden verotusta.
– Monet olivat hyvin huojentuneita siitä, että lopultakin esitetään konkreettisia uudistuksia ostovoiman parantamiseksi. On selvää, että korkeat polttoaineiden hinnat herättävät Suomessa suuria tunteita, koska päivittäiseen liikkumiseen menevät rahat tällä hetkellä leikkaavat niin suuren osan pois palkansaajan ostovoimasta, Peltokangas sanoo.
Kansanedustajan mukaan suora leikkaus polttoaineiden verotukseen on ainoa toimiva keino auttaa autoilijaa ahdingossa.
– Hallituksen suunnitelmat hintojen kompensoimiseksi, kuten työmatkavähennyksen korottaminen eivät ole huono asia. Työmatkavähennyksen korottaminen on kuitenkin vain kosmeettinen toimenpide, ja samalla epätasa-arvoinen veto, koska se auttaa vain pientä osaa kansasta.
Tuhoaa suomalaisen liikenteen
Peltokangas korostaa, että polttoaineveron alentaminen olisi tasa-arvoisin toimenpide, koska se auttaisi kaikkia. Hallituspuolueet, etenkin vihreät, kuitenkin hangoittelevat vastaan, koska tavoitteena on tehdä ”kohdistettuja toimia”. Peltokankaalta ei löydy ymmärrystä hallituksen linjalle.
– Ei tällä tavalla voi tehdä politiikkaa, että valitaan tiettyjä ryhmiä, jotka saavat apua bensalaskuihin ja muut eivät saa mitään. Kaikki kansalaiset ovat samanarvoisia ja kaikki ansaitsevat saada apua.
Peltokangas varoittaa, että mikäli vihervasemmistohallitus saa jatkaa vallassa, suomalaisen autoilijan tulevaisuus näyttää entistäkin synkemmältä.
– Tämän hallituksen politiikka tuhoaa suomalaisen liikenteen ja samalla suomalaisen teollisuuden, koska logistiikka liikkuu kumipyörillä. Jos sama hallituspohja jatkaa, vuoteen 2030 mennessä autoja ei juurikaan enää liiku maantiellä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työmatkavähennys kansalaisten kurjistaminen vihreä siirtymä polttoaineiden hinnankorotukset ilmastotoimet punavihreä ilmastopolitiikka työssäkäynti logistiikka kannustimet kuljetuskustannukset ostovoima autoilijat diesel Mauri Peltokangas Timo HArakka Mielenosoitus perussuomalaiset Liikenne hallitus Välikysymys verotus Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vaativat dieselautojen käyttövoimaveron poistoa pikaisesti – Tavio: ”Käyttövoimavero on syrjivä dieselin nykyhinnoilla”

Perussuomalaisten vaatimat polttoaineiden veronalennukset eivät kelpaa vihreille: ”Liian kallista” – Purra huomauttaa, että monelta autoilijalta alkavat jo olla rahat lopussa

Perussuomalaiset jätti välikysymyksen: Suomalaisten verorahoja ja uutta velkarahaa kohdistetaan ilmastotoimiin, jotka heikentävät Suomen asemaa ja kansantaloutta

Kokoomus tukee kansaa kurjistavia hallituksen ilmastotoimia – ”Miksi polttoaineveron keventäminen ei sovi kokoomukselle?”

Hallitukselta ei vaikuttavia toimia polttoainehintoihin, maatalouskriisiin, ostovoimaan tai kilpailukykyyn – perussuomalaiset esitti epäluottamusta

Junnila: Hallituksen vastaus välikysymykseen oli populistista renkaanpotkintaa – ei auta bensapumpulla

Koskela soimaa hallitusta riittämättömistä toimista energiakriisin hoidossa: Rohkeus puuttuu

Taviolta tiukka toimenpidelista polttoaine- ja sähköhintojen alentamiseksi: Paras ratkaisu on veronalennus

Ranne: Hallituksen suhteellisuudentajun puute kurittaa kansaa – ”Suomi ei voi pyöriä tukien varassa”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Kun kepun Kaikkonen sanoi Ylen Ykkösaamussa, että Suomeen ei kaivata ”pummeja ja rikollisia” maahanmuuttajia – Yleä ei voinut vähempää kiinnostaa
Yleisradio suhtautuu joustavasti asioiden ja tapahtumien totuudenmukaiseen kuvaukseen, minkä lisäksi Yle soveltaa kaksia eri sääntöjä siihen, miten maahanmuutosta ja maahanmuuttajista saa puhua: keskustalainen saa Ylen alustoilla lausua sellaista, mikä perussuomalaisen sanomana saa aikaan pöyristymisefektin.

Suomen Perusta teki faktantarkistuksen valtamedian faktantarkistajille – lopputulos ei yllätä
Kansanedustaja, perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarjan taannoinen esiintyminen A-studiossa on kirvoittanut vanhan valtamedian tekemään toinen toistaan erikoisempia, niin sanottuja faktantarkistuksia, joissa yritetään kumota Keskisarjan esittämät asiat. Suomen Perusta oikoo nyt median syöttämiä vääriä käsityksiä Tilastokeskuksen tietoihin nojaten.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Mielenterveystyötä tekevä järjestö antoi 400 000 euron pääomalainan yksityiselle ravintolayhtiölle – samaan aikaan järjestöpomo valitettelee lisäresurssien puutetta
Mieli ry:n puheenjohtaja harmitteli Helsingin Sanomille, että hallituksen säästöt vaikeuttavat järjestöjen mahdollisuutta auttaa. Samaan aikaan Mieli ry:lla on kuitenkin ollut satojen tuhansien eurojen edestä ylimääräistä rahaa yksityisen ravintolatoiminnan tukemiseen.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.