

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!
Vielä pari päivää sitten ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) sanoi haastattelussa, että al-Holilta tuotavien ääri-islamistista ideologiaa kannattavien naisten ja näiden lasten ”pelastusoperaatio” on jäissä koronaepidemian takia. Hän väitti, että ketään ei olla sieltä nyt tuomassa.
Toisin kävi. Eilen Suomeen saapui Isis-perheitä, jotka salaisessa operaatiossa junailtiin Suomeen. Suomeen saapui yhteensä 12 henkilöä. Vielä joulukuussa sisäministeri Maria Ohisalo lupasi suomalaisille, että Isis-palautuksista tiedotettaisiin kansalle. Sekä Pekka Haavisto että Ohisalo todennäköisesti siis valehtelivat.
Kenelle on maksettu?
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-ahon mukaan on epäuskottavaa ja epätodennäköistä, että Isis-naiset olisivat päässeet ulos leiriltä tai Turkin rajan yli omin avuin.
– Kysymys kuuluu, mitä Suomen ulkoministeriön asiamies on alueella tehnyt ja kenelle on maksettu. Mahdollisesti Isisille. Isisin ja vihreiden tavoitteet kohtaavat siinä, että kumpikin haluaa fanaatikkojen palaavan länsimaihin jatkamaan tihutöitään, Halla-aho kommentoi.
Ministeriöt ajavat vihreää agendaa
Halla-ahon mielestä on erittäin huolestuttavaa, että ulkoasiainhallinto ja sisäisestä turvallisuudesta vastaava ministeriö ovat vihreiden kaltaisen liikkeen hallussa. Viimevuotisessa Korpi-operaatiossa kaikki Isis-naiset pyrittiin tuomaan Suomeen. Medialle ja eduskunnalle valehdeltiin operaation olemassaolosta, kunnes asiakirjat vuotivat julkisuuteen.
– Kevättalvella sisäministeri Ohisalo ryhtyi Erdoganin kumppaniksi ja yritti sabotoida Turkin masinoiman siirtolaisinvaasion torjuntaa Kreikan rajalla. Perussuomalaiset vetivät koronakriisin puhjettua herrasmiesmäisesti välikysymyksensä pois, mutta pandemia ei ole hillinnyt Ohisalon ja kumppaneiden vimmaista projektia maahanmuuttolainsäädännön rikkomiseksi pala kerrallaan. Hetki sitten annettiin työskentelyoikeus kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille. Nyt eduskuntaan on tulossa esitys, joka ulottaa alaikäisille turvapaikanhakijoille tarkoitetut palvelut ja edut 25-vuotiaille.
– Ulkoministeriön pitäisi edistää Suomen etua ulkomailla ja sisäministeriön suomalaisten turvallisuutta kotimaassa. Kumpikaan ei tee tällä hetkellä kumpaakaan. Kumpikin on valjastettu edistämään vihreää maahanmuuttoagendaa. Keskusta ja demarit ovat sen tahdottomia tukimiehiä, Halla-aho kirjoittaa.
Hallituksella prioriteetit hukassa
Samoilla linjoilla on perussuomalaisten varapuheenjohtaja Riikka Purra. Hän toteaa, että operaatio on ollut puheista poiketen koko ajan käynnissä.
– Terrorismia ihannoivien, Supon mukaan hyvin todennäköisesti vaarallisten ihmisten tuominen maahamme on säilynyt hallituksen prioriteettilistan kärjessä. Tällä tavalla toimitaan demokraattisessa ja hyvän hallinnon maassa nimeltä Suomi. Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat. Jotta maahan saa tuotua karmeaan väkivaltaiseen Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä! Purra ihmettelee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Isis-naiset Recep Tayyip Erdoğan Maria Ohisalo Riikka Purra Valehtelu Supo Pekka Haavisto Suomi Turvallisuus Terrorismi vihreät perussuomalaiset SDP hallitus Jussi Halla-aho Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turkki kutsuu al-Hol-palaajia ”vierasmaalaisiksi terroristitaistelijoiksi”, Suomen ulkoministeriön mukaan kyse on ”kolmesta leiriltä paenneesta perheestä”

Mauri Peltokankaalta erittäin rajut moitteet: ”Hallitus on kansan selän takana tuonut terroristijärjestöön kuuluneita aikuisia ihmisiä Suomeen”

Ylen pääuutislähetyksen käsittämättömät, ällösiirappiset sanavalinnat Isis-naisista: ”Suomalaiset lensivät kotiin”, ”lapsia ja heidän huoltajiaan”, ”perheet pakenivat leiriltä”

Rantanen: Kuinka uskottavaa on, että al-Holin Isis-perheet pääsivät vankileiriltä Turkkiin ja sieltä Suomeen ilman ulkoministeriön ja erityisedustajan apua?

Halla-aho sisäministeri Ohisalolle: ”Aiotteko jatkossa olla vähemmän hyväuskoinen nyyhkytarinoiden edessä?”

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa

Haavisto Ylen A-studiossa: Suomen viranomaiset olivat Turkin rajalla vastaanottamassa Isis-naisia – autettiin myös lentokentälle matkalle Suomeen

Tynkkynen: Sanotaan Pekka Haavistolle ”EI” – muuten ISIS-vaimoja tuodaan Suomeen lisää (video)

Myös ruotsalaiset Isis-vaimot ottivat hatkat al-Holin leiriltä – tietoja pantataan
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

USU: Suomalaiset vaativat naamioitumista yleisillä paikoilla kuriin – yli puolet kieltäisi kasvojen peittämisen
Reilusti yli puolet suomalaisista kieltäisi naamioitumisen kaduilla. USU-gallupin mukaan 54 prosenttia kannattaa ja 26 prosenttia vastustaa kasvojen peittämisen kieltämistä Suomessa.
















