

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Joka kolmas jengirikollinen omistaa Ruotsissa yrityksen tai istuu sen hallituksessa
Järjestäytynyt rikollisuus on soluttautunut yhteiskuntaan ja veronmaksajien rahaa valuu konnille miljarditolkulla. Rahanpesu vaikeuttaa rehellisten yritysten mahdollisuuksia kilpailla markkinoilla. Ongelman laajuudesta kertoo jotakin se, että rikollisyritysten liikevaihto on Ruotsissa 150–200 miljardia kruunua vuodessa.
Tukholman Kauppakamarin teettämässä tutkimuksessa (Kriminella entreprenörer – en studie av den organiserade brottslighetens kopplingar till näringslivet) käytiin läpi 12 700 poliisin järjestäytyneen rikollisuuden piiriin luokittelemaa henkilöä.
Heistä 4 300 (34 prosenttia tutkituista) omasi aseman yritysmaailmassa, joko omistajana tai hallituksen jäsenenä. Rikolliset esiintyivät kaikkiaan 21 700 toiminimen, osakeyhtiön tai asumiseen liittyvän yhtiön, säätiön tai yhdistyksen tiedoissa.
– Ruotsissa ei ole mafiaa, vaan se on enemmänkin termi vaikkapa klaaniperäisille rikollisjärjestöistöille, joilla mahdollisesti on yhteiskunnallista valtaa ja ulottuvuutta. Se voi olla poliittista tai kulttuurilähtöistä, sanoo rikosoikeuden professori ja toinen raportin kirjoittajista Amir Rostami Svenska Dagbladetille.
Rahanpesua ja tukipetoksia
Talousrikoksia tutkivan viranomaisen (Ekobrottsmyndigheten) mukaan kyseessä voi olla laillisen kulissin luominen rikolliselle toiminnalle. Tällöin kyse on usein rahanpesusta ja toiminta voi olla haitallista vääristäen yritysten välistä kilpailua.
Firmaa voidaan käyttää myös iskemään reikä valtion hunajapurkin kylkeen ja valuttamaan tukia sekä avustuksia väärin perustein rikollisyritykselle. Kyseessä voivat olla myös kirjanpito- ja verorikokset.
Rikollisten yritysten liikevaihto on viranomaisten arvion mukaan 100–150 miljardia kruunua vuodessa.
Veronmaksaja on rikoksen uhri
Talousrikollisuus on vakava yhteiskunnallinen ongelma. Valtio menettää vuosittain vero- ja maksutuloja, kun rikolliset hyödyntävät hyvinvointijärjestelmäämme. Tukia ja avustuksia maksetaan väärin perustein yrityksille ja yksityishenkilöille.
Kyseessä ovat meidän rahamme, jotka ovat tarkoitettu kouluille, terveydenhoitoon ja vanhusten hoivaan sekä infrastruktuurin rakentamiseen.
Nyt ne päätyvät rikollisille. Tämä tekee meistä kaikista rikoksen uhreja, muistuttaa Ekobrottsmyndigheten.
Itsesääntelyä ja yhteistyötä
– Yllätyimme korkeista luvuista, mutta samalla olemme pitkään tiedostaneet ongelman, kertoo Tukholman Kauppakamarin turvallisuusasioista vastaava Fredrik Erfelt.
Raportti suosittelee yrityselämälle itsesääntelyn sekä keskinäisen yhteistyön lisäämistä rikollisen toiminnan vaikeuttamiseksi. Vastaavaahan on käynnissä muun muassa ympäristönsuojeluun liittyen.
Viranomaisten ja yrityselämän pitäisi myös lisätä yhteistyötään. Samoin ammattiyhdistysliike voisi olla mukana erityisesti työperäisen hyväksikäytön suitsemisessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yhteiskunnallinen ongelma Tukholman Kauppakamari klaaniperäinen rikollisjärjestö Kriminella entreprenörer Amir Rostami Fredrik Erfelt rikolliset yritykset Ekobrottsmyndigheten tukipetokset soluttautuminen hyvinvointijärjestelmä veronmaksaja Mafia talousrikokset järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit Jengirikollisuus Rahanpesu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen ei hyväksy heikennyksiä EU-jäsenmaiden rajavalvonnan suvereniteettiin: ”Kun Ruotsi huutaa armeijaa ja Suomen poliisia apuun, ehkä monikulttuurisuus on viimein mennyt liian pitkälle”

Ruotsi on nyt tutkitustikin Pohjolan pahin järjestäytyneen rikollisuuden pesä – poliisipäällikön mukaan tilanne on ennen näkemätön

Koululaisten läksyapuun tarkoitetut tukirahat rilluteltiin ravintolassa ja siirrettiin ulkomaille – aatteellisen yhdistyksen kirjanpito kateissa

Jengirikolliset soluttautuvat poliisihallintoon – etsivät pääsyä hyödyllisiin tietoihin

Jengirikolliset tienaavat omaisuuksia Marbellan auringossa maaten – erityyppisissä petoksissa liikkuvat jo miljardit

Yli 60 000 henkilöllä yhteyksiä rikollisverkostoihin: ”Jäävuori voi vielä upottaa Ruotsin”

Järjestäytynyt rikollisuus pyrkii uimaan sisälle hyvinvointiyhteiskuntaan – avainasemassa ovat avustajat organisaatioiden sisällä

Lahjontakulttuuri leviää Pohjoismaihin: Satojen autojen katsastus järjestyi yhdellä tekstarilla ja mobiilimaksulla

Ruotsi on “nettirikollisten Piilakso” – online-huijaukset ja petokset ovat jengirikollisuuden polttoainetta
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








